Hoppa över menyflikskommandon
Hoppa till huvudinnehåll

Sirpa Paatero

Sirpa Paatero

Socialdemokratiska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   01.02.2006–

Telefon:
09 432 3081
E-post:
sirpa.paatero(at)riksdagen.fi
Yrke / titel:
ledare inom förebyggande missbrukararbete
Valkrets:
Sydöstra Finlands valkrets 22.04.2015–
Regeringsmedlemskap:
  • utvecklingsminister (Stubb) 26.09.2014–28.05.2015
  • kommun- och ägarstyrningsminister (Rinne) 06.06.2019–09.12.2019
  • kommunminister (Marin) 10.12.2019–
Ledamotsassistent:
Anniina Horto,
Telefon: 09 432 4125, 050 303 7396
E-post: oili.ruokokoski-jauhiainen(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster