Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Paavo Arhinmäki

Paavo Arhinmäki

Nuvarande riksdagsledamot

Vänsterförbundets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   21.03.2007–

Telefon:

09 432 3001

E-post:

paavo.arhinmaki(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

riksdagsledamot

Valkrets:

Helsingfors valkrets 21.03.2007–

Riksdagsuppdrag:

Stora utskottet (medlem) 18.06.2019–, (Andre vice ordförande) 19.06.2019–05.09.2019
Grundlagsutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Utrikesutskottet (medlem) 18.06.2019–
Jord- och skogsbruksutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Finlands delegation i Nordiska rådet (ersättare) 18.06.2019–
Den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet (medlem) 19.06.2019–, (Ordförande) 20.09.2019–

Regeringsmedlemskap:

  • kultur- och idrottsminister (Katainen) 22.06.2011–03.04.2014

Uppdrag i riksdagsgruppen:

  • Vänsterförbundets riksdagsgrupp (ordförande) 07.06.2019–
  • Vänsterförbundets riksdagsgrupp, kommitté (ordförande) 07.06.2019–

Ledamotsassistent:

Laura Asikainen,
Telefon: 09 432 4001, 050 465 1014
E-post: laura.asiikainen(at)riksdagen.fi