Maarit Feldt-Ranta Socialdemokratiska riksdagsgruppen
Riksdagsledamot  21.03.2007–

Namn: Feldt-Ranta, Maarit
Telefon: 09 432 3137
E-post: maarit.feldt-ranta@riksdagen.fi
Webbplats: www.maaritfeldtranta.fi
Yrke / titel: riksdagsledamot
Valkrets: Nylands valkrets 21.03.2007–
Riksdagsuppdrag: Rundradion Ab:s förvaltningsråd (medlem) 09.06.2015–
Delegationen för Utrikespolitiska institutet (medlem) 15.06.2018–31.05.2019, (Ordförande) 05.09.2018–2199
Tidigare riksdagsuppdrag: Utrikesutskottet (medlem) 03.04.2007–02.05.2007, (ersättare) 15.06.2018–07.02.2019
Förvaltningsutskottet (medlem) 03.04.2007–11.02.2014, (Vice ordförande) 03.05.2011–11.02.2014, (medlem) 04.09.2014–08.06.2015
Försvarsutskottet (ersättare) 03.04.2007–02.05.2007, (medlem) 05.05.2015–08.06.2015
Framtidsutskottet (ersättare) 03.04.2007–29.06.2011, (ersättare) 05.06.2012–08.05.2013
Grundlagsutskottet (medlem) 30.06.2011–28.03.2012, (medlem) 04.06.2013–11.02.2014, (ersättare) 09.06.2015–07.02.2019
Miljöutskottet (ersättare) 03.10.2014–08.06.2015
Revisionsutskottet (medlem) 09.06.2015–07.02.2019
Stora utskottet (ersättare) 13.09.2016–07.02.2019
Finlands delegation i Nordiska rådet (medlem) 04.04.2007–11.02.2014, (Vice ordförande) 14.06.2011–11.02.2014, (Vice ordförande) 09.06.2015–07.02.2019
Rundradion Ab:s förvaltningsråd (medlem) 30.06.2011–02.10.2014
Riksdagsgrupp: Socialdemokratiska riksdagsgruppen 21.03.2007 –