Hoppa över menyflikskommandon
Hoppa till huvudinnehåll

Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä – Kristdemokratiska riksdagsgruppen

Riksdagsgrupp
Namn: Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä – Kristdemokratiska riksdagsgruppen
Datum för konstituering: 23.3.1970
Besöksadress: Mannerheimvägen 30, Helsingfors
Postadress: 00102 Riksdagen
FO-nummer: 2433901-7

Personer
Ordförande: Peter Östman
Förste vice ordförande: Päivi Räsänen
Andre vice ordförande: Antero Laukkanen

Övrika medlemmar:
Sari Essayah
Sari Tanus

Personer med rätt att teckna gruppens namn:
Ordförande Peter Östman, f. 16.12.1961, hemort Larsmo
Förste vice ordförande Päivi Maria Räsänen, f. 19.12.1959, hemort Riihimäki
Andre vice ordförande Jorma Antero Laukkanen, f. 30.5.1958, hemort Esbo
Generalsekreterare Merja Eräpolku, f. 18.3.1969, hemort Lojo

Revisorer:
GRM Ritva Marjatta Vehniäinen, f. 12.1.1951, hemort Pikis

Stadgar
Stadgarna inlämnade på finska.
Säännöt 16.12.2013 (PDF)
Inofficiell översättning till svenska.
Stadgar 16.12.2013 (PDF)

Anmälan lämnats in och godkänts
Grundanmälan inlämnad 14.2.2013.
Grundanmälan kompletterad 9.4.2013.
Godkänts i registret över riksdagsgrupper 15.4.2013.

Ändringsanmälan nr 1 inlämnad 19.4.2013.
Ändringsanmälan nr 1 godkänd 24.4.2013.

Ändringsanmälan nr 2 inlämnad 13.12.2013.
Ändringsanmälan nr 2 godkänd 16.12.2013.

Ändringsanmälan nr 3 inlämnad 17.4.2014.
Ändringsanmälan nr 3 godkänd 22.4.2014.

Ändringsanmälan nr 4 inlämnad 11.8.2014.
Ändringsanmälan nr 4 godkänd 11.8.2014.

Ändringsanmälan nr 5 inlämnad 5.5.2015.
Ändringsanmälan nr 5 godkänd  5.5.2015.

Ändringsanmälan nr 6 inlämnad 23.9.2015.
Ändringsanmälan nr 6 godkänd  23.9.2015.

Uppdaterats: 23.9.2015