Hoppa över menyflikskommandon
Hoppa till huvudinnehåll

Svenska riksdagsgruppen – Ruotsalainen eduskuntaryhmä

Riksdagsgrupp
Namn: Svenska riksdagsgruppen – Ruotsalainen eduskuntaryhmä
Datum för konstituering: 22.5.1907
Besöksadress: Mannerheimvägen 30, Helsingfors
Postadress: 00102 Riksdagen
FO-nummer: 0459104-7

Personer
Ordförande: Thomas Blomqvist
Förste vice ordförande:  Eva Biaudet
Andre vice ordförande: Mats Löfstöm

Övriga medlemmar:
Anders Adlercreutz
Anna-Maja Henriksson
Mikaela Nylander
Mats Nylund
Veronica Rehn-Kivi
Joakim Strand
Stefan Wallin

Personer med rätt att teckna gruppens namn:
Ordförande Thomas Blomqvist, f. 15.1.1965, hemort Raseborg
Henrik Bernhard Stenbäck, f. 7.5.1957, hemort Helsingfors

Revisorer:
Ernst & Young Ab, FO-nummer 2204039-6

Stadgar
Stadgar (PDF)

Anmälan lämnats in och godkänts
Grundanmälan inlämnad 28.2.2013.
Godkänts i registret över riksdagsgrupper 15.4.2013.

Ändringsanmälan nr 1 inlämnad 30.9.2013.
Ändringsanmälan nr 1 godkänd 2.10.2013.

Ändringsanmälan nr 2 inlämnad 27.5.2015.
Ändringsanmälan nr 2 godkänd  27.5.2015.

Ändringsanmälan nr 3 inlämnad 14.6.2016.
Ändringsanmälan nr 3 godkänd  14.6.2016.

Ändringsanmälan nr 4 inlämnad 9.2.2018.
Ändringsanmälan nr 4 godkänd  9.2.2018.

Uppdaterats: 12.2.2018.