Hoppa över menyflikskommandon
Hoppa till huvudinnehåll

Sininen eduskuntaryhmä – Blåa riksdagsgruppen

Riksdagsgrupp
Namn: Sininen eduskuntaryhmä – Blå riksdagsgruppen
Datum för konstituering: 13.6.2017
Besöksadress: Mannerheimvägen 30, Helsingfors
Postadress: 00102 Riksdagen
FO-nummer: 2841131-1

Personer
Ordförande: Simon Elo
Förste vice ordförande: Tiina Elovaara
Andre vice ordförande: Ari Jalonen
Tredje vice ordförande: Lea Mäkipää

Övriga medlemmar:
Reijo Hongisto
Kimmo Kivelä
Kari Kulmala
Jari Lindström
Maria Lohela
Anne Louhelainen
Pirkko Mattila
Lea Mäkipää
Martti Mölsä
Jussi Niinistö
Pentti Oinonen
Vesa-Matti Saarakkala
Timo Soini
Sampo Terho
Matti Torvinen


Personer med rätt att teckna gruppens namn:
Ordförande: Simon Jakob Benjamin Elo, f. 8.7.1986, hemort Esbo
Förste vice ordförande: Tiina Karoliina Elovaara, f. 11.12.1986, hemort Tammerfors
Andre vice ordförande: Ari Kristian Jalonen, f.5.12.1974, hemort Björneborg
Tredje vice ordförande: Lea Kaarina Mäkipää, f. 6.5.1947, hemort Kihniö
Generalsekreterare Jouni Erik Westling, f. 16.12.1981, hemort Helsingfors

Revisorer:
Turo Juhani Koila, f. 4.4.1979
KPMG Ab, FO-nummer 1805485-9

Stadgar
Stadgarna inlämnade på finska.
Säännöt (PDF)

Anmälan lämnats in och godkänts
Grundanmälan inlämnad  13.6.2017.
Godkänts i registret över riksdagsgrupper 19.6.2017.

Ändringsanmälan nr 1 inlämnad 25.8.2017.
Ändringsanmälan nr 1 godkänd  25.8.2017.

Ändringsanmälan nr 2 inlämnad 21.12.2017.
Ändringsanmälan nr 2 godkänd  21.12.2017.

Uppdaterats: 21.12.2017.