Hoppa över menyflikskommandon
Hoppa till huvudinnehåll

Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä – Socialdemokratiska riksdagsgruppen

Riksdagsgrupp
Namn: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä – Socialdemokratiska riksdagsgruppen
Datum för konstituering: 22.5.1907
Besöksadress: Mannerheimvägen 30, Helsingfors
Postadress: 00102 Riksdagen
FO-nummer: 2525569-1

Personer
Ordförande: Antti Lindtman
Förste vice ordförande: Johanna Ojala-Niemelä
Andre vice ordförande: Suna Kymäläinen

Övriga medlemmar:
Eeva-Johanna Eloranta
Maarit Feldt-Ranta
Tarja Filatov
Jukka Gustafsson
Maria Guzenina
Tuula Haatainen
Timo Harakka
Eero Heinäluoma
Susanna Huovinen
Lauri Ihalainen
Ilkka Kantola
Mika Kari
Anneli Kiljunen
Krista Kiuru
Sanna Marin
Riitta Myller
Merja Mäkisalo-Ropponen
Ilmari Nurminen
Sirpa Paatero
Antti Rinne
Joona Räsänen
Kristiina Salonen
Ville Skinnari
Satu Taavitsainen
Katja Taimela
Maria Tolppanen
Pilvi Torsti
Erkki Tuomioja
Tytti Tuppurainen
Jutta Urpilainen
Pia Viitanen

Personer med rätt att teckna gruppens namn:
Ordförande Antti Ilmari Lindtman, f. 11.8.1982, hemort Vanda
Generalsekreterare Kari Anttila, f. 20.10.1959, hemort Vichtis

Revisorer:
Tilintarkastusrengas Ab, FO-nummer 0472227-0

Stadgar
Stadgarna inlämnade på finska.
Säännöt 28.2.2013 (PDF)
Inofficiell översättning till svenska.
Stadgar 28.2.2013 (PDF)

Anmälan lämnats in och godkänts
Grundanmälan inlämnad 28.2.2013.
Godkänts i registret över riksdagsgrupper 15.4.2013.

Ändringsanmälan nr 1 inlämnad 3.10.2013.
Ändringsanmälan nr 1 godkänd 7.10.2013.

Ändringsanmälan nr 2 inlämnad 8.5.2015.
Ändringsanmälan nr 2 godkänd  11.5.2015.

Ändringsanmälan nr 3 inlämnad 14.4.2016.
Ändringsanmälan nr 3 godkänd  15.4.2016.

Ändringsanmälan nr 4 inlämnad 8.6.2016.
Ändringsanmälan nr 4 godkänd  8.6.2016.

Ändringsanmälan nr 5 inlämnad 23.6.2016.
Ändringsanmälan nr 5 godkänd  23.6.2016.

Ändringsanmälan nr 6 inlämnad 7.6.2017.
Ändringsanmälan nr 6 godkänd  7.6.2017.

Ändringsanmälan nr 7 inlämnad 21.6.2017.
Ändringsanmälan nr 7 godkänd  21.6.2017.

Uppdaterats: 21.6.2017.