Hoppa över menyflikskommandon
Hoppa till huvudinnehåll

Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä – Vänsterförbundets riksdagsrupp

Riksdagsgrupp
Namn: Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä – Vänsterförbundets riksdagsrupp
Datum för konstituering: 6.4.1945
Besöksadress: Mannerheimvägen 30, Helsingfors
Postadress: 00102 Riksdagen
FO-nummer: 1869267-4

Personer
Ordförande: Aino-Kaisa Pekonen
Förste vice ordförande:  Matti Semi
Andre vice ordförande: Markus Mustajärvi

Övriga medlemmar:
Li Andersson
Paavo Arhinmäki
Katja Hänninen
Anna Kontula
Annika Lapintie
Silvia Modig
Jari Myllykoski
Hanna Sarkkinen
Kari Uotila

Personer med rätt att teckna gruppens namn:
Ordförande Aino-Kaisa Pekonen, f. 24.1.1979, hemort Riihimäki
Förste vice ordförande Matti Semi, f. 26.1.1957, hemort Varkaus
Andre vice ordförande Markus Mustajärvi, f. 24.2.1963, hemort Savukoski 
Sekreterare för gruppen Minna Susanna Kelhä, f. 6.9.1963, hemort Helsingfors

Revisorer:
CGR Tuire Mannila, f. 20.1.1956, hemort Esbo

Stadgar
Stadgarna inlämnade på finska.
Säännöt 24.4.2015 (PDF)
Inofficiell översättning till svenska.
Stadgar 24.4.2015 (PDF)

Anmälan lämnats in och godkänts
Grundanmälan inlämnad 12.2.2013.
Grundanmälan kompletterad 14.3.2013

Godkänts i registret över riksdagsgrupper 15.4.2013.

Ändringsanmälan nr 1 inlämnad 24.4.2015.
Ändringsanmälan nr 1 godkänd  24.4.2015.

Ändringsanmälan nr 2 inlämnad 16.3.2016.
Ändringsanmälan nr 2 godkänd  16.3.2016.

Ändringsanmälan nr 3 inlämnad 7.9.2016.
Ändringsanmälan nr 3 godkänd  7.9.2016

Uppdaterats: 7.9.2016.