Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Riksdagen har godkänt ändringen av lagen om offentlig arbetskrafts- och företagsservice. Giltighetstiden för bestämmelsen om finansiering av lönesubvention och startpeng förlängs från ingången av 2021 tills vidare. Den nuvarande bestämmelsen är i kraft temporärt till utgången av 2020.
Statliga anslag som anvisats för arbetslöshetsförmåner används också i fortsättningen till att finansiera lönesubvention samt startpeng som beviljas arbetslösa arbetssökande. Syftet är att trygga tillräckliga anslag för lönesubvention och startpeng och att därigenom förbättra likabehandlingen av arbetslösa arbetssökande.
Lagförslaget godkändes enligt arbetslivs- och jämställdhetsutskottets betänkande (AjUB 13/2020).