7.1
Lag om temporärt elstöd
1 §.Lagens syfte. I paragrafen anges syftet med elstödet.
2 §.Tillämpningsområde. I paragrafen föreslås bestämmelser om vem som har rätt till elstöd. Rätt till stöd har ett hushåll som har så låga inkomster att det fulla hushållsavdraget på basis av elenergiräkningen enligt 127 g § i inkomstskattelagen (1535/1992) inte är möjligt och att hushållet inte har ansökt om avdraget i fråga. Om hushållet samtidigt har mer än en stadigvarande bostad i sitt bruk, beviljas stödet på basis av endast en elförbrukningsplats.
Utbetalningen av stödet förutsätter att fakturan för den elenergi som hushållen förbrukat överstiger den självriskandel som anges i 5 §.
Ett hushåll ska inte samtidigt vara berättigat till elstöd enligt denna lag och till hushållsavdrag enligt 127 g § i inkomstskattelagen på basis av elenergiräkningen.
3 §.Styrning och ledning samt verkställighet. Den allmänna styrningen och ledningen av stödverksamhet enligt den föreslagna lagen hör till social- och hälsovårdsministeriets uppgifter, och Folkpensionsanstalten svarar för verkställigheten av lagen.
4 §.Ansökan om och beviljande av stöd. Enligt förslaget söks elstöd hos Folkpensionsanstalten. Folkpensionsanstalten undersöker rätten till stöd och beviljar stödet på basis av ansökan och den elfaktura som bifogats ansökan.
Konsumenternas faktureringsintervaller för elfakturorna varierar och därför ska det vara möjligt att ansöka om stöd enligt denna lag också efter lagens ikraftträdande, dock senast den 31 december 2023.
5 §.Stödbelopp och utbetalning av stöd. I paragrafen föreskrivs det om stödberättigande kostnader och om självrisken för dem samt om ett maximibelopp. Stödbeloppet föreslås vara 60 % av det belopp som överstiger självriskandelen. När stödet bestäms ska dock högst de maximala kostnaderna beaktas. Självrisken föreslås vara 400 euro per månad och det maximala beloppet som beaktas 1 500 euro per månad.
I bestämmelsen definieras vad som avses med sådan elenergi som stöds. Med det belopp som betalats för elenergi avses det skattepliktiga belopp som betalats för den elenergi som skaffats till elförbrukningsplatsen samt en eventuell grundavgift i anslutning till den. Det belopp som betalats för elöverföringen och exempelvis eventuella dröjsmålsersättningar berättigar inte till elstöd. Det belopp som betalats för elenergi ska inte berättiga till elstöd till den del kostnaderna gäller näringsverksamhet eller bedrivande av jordbruk eller om kostnaderna har dragits av i beskattningen.
Elstödet betalas in på det bankkonto som sökanden har uppgett. Stödet ska beviljas separat för en månad i sänder.
Elstöd ska inte betalas till den del ett hushåll har fått utkomststöd på basis av samma faktura.
Elstödet ska vara skattefri inkomst för mottagaren.
6 §.Beslut om stöd. I paragrafen föreslås bestämmelser om Folkpensionsanstaltens skyldighet att meddela ett skriftligt beslut om beviljande och nekande av elstöd.
7 §.Bestämmelser om förfarandet samt ändringssökande. Enligt paragrafen ska vid verkställigheten av stödet iakttas vad som i sjukförsäkringslagen (1224/2004) föreskrivs om överföring av rättigheter eller förmåner, ändringssökande, självrättelse, undanröjande av beslut samt klientens rätt att få uppgifter och om erhållande och utlämnande av uppgifter.
Elstöd ska inte få utmätas.
8 §.Finansiering. I paragrafen föreskrivs det att stödet ska betalas av statens medel samt om betalningsrörelsen och ordnandet av den mellan social- och hälsovårdsministeriet och Folkpensionsanstalten.
9 §.Ikraftträdande. I paragrafen föreslås bestämmelser om lagens ikraftträdande. Lagen föreslås träda i kraft den 1 januari 2023 och gälla till och med den 30 april 2023. Åtgärder som krävs för verkställigheten av lagen får vidtas innan lagen träder i kraft. Lagen ska tillämpas på frågor som gäller elstödet också efter att lagens giltighetstid gått ut, dvs. efter den 30 april 2023. Den elenergi som förbrukas faktureras i efterhand och faktureringsintervallen för konsumenternas elfakturor varierar. Stödet kan alltså sökas och betalas för tiden 1 januari—30 april 2023 också efter det att lagens giltighetstid gått ut.