Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Regeringens proposition till riksdagen med förslag till lag om ändring av 15 § i lagen om närings-, trafik och miljöcentralerna (RP 65/2021 rd): Ärendet har remitterats till arbetslivs- och jämställdhetsutskottet för betänkande.
Utskottet har hört
Skriftligt yttrande har lämnats av
Inget yttrande av
Regeringen föreslår att lagen om närings-, trafik- och miljöcentralerna ändras.
Enligt förslaget fogas till lagen ett bemyndigande med stöd av vilket det genom förordning av statsrådet får föreskrivas att behandlingen av vissa utkomstskyddsärenden som för närvarande ankommer på samtliga arbets- och näringsbyråer, kan skötas inom verksamhetsområdet för fler än en arbets- och näringsbyrå. Uppgifterna inom ett utvidgat verksamhetsområde ska enligt förslaget innefatta givande av arbetskraftspolitiska utlåtanden om förutsättningarna för erhållande av arbetslöshetsförmåner.
Målet med ändringen är att göra det möjligt att centralisera skötseln av dessa uppgifter i syfte att förenhetliga behandlingstiderna för utkomstskyddsärenden och främja en enhetlig beslutspraxis.
Den föreslagna lagen avses träda i kraft den 1 oktober 2021.
Enligt 15 § i lagen om närings-, trafik- och miljöcentralerna (897/2009, nedan NTM-lagen) sköter en arbets- och näringsbyrå inom sitt verksamhetsområde de uppgifter som föreskrivits för den, men en byrå kan under vissa förutsättningar sköta uppgifter också inom verksamhetsområdet för fler än en byrå. Arbetsfördelningen mellan byråerna och ordnandet av den regionala behörigheten i anslutning därtill bestäms genom beslut av NTM-centralen, om det är fråga om ett arrangemang inom centralens verksamhetsområde. I annat fall bestäms om frågan genom beslut av arbets- och näringsministeriet.
Enligt förslaget ska ett bemyndigande fogas till NTM-lagen. Med stöd av bemyndigandet får det genom förordning av statsrådet föreskrivas att behandlingen av vissa utkomstskyddsärenden som för närvarande ankommer på samtliga arbets- och näringsbyråer kan skötas inom verksamhetsområdet för fler än en arbets- och näringsbyrå. Uppgifterna inom ett utvidgat verksamhetsområde ska innefatta givande av arbetskraftspolitiska utlåtanden om förutsättningarna för att erhålla arbetslöshetsförmåner. Eftersom det är fråga om betydande utövning av offentlig makt är arbets- och näringsministeriets beslut inte en tillräcklig författningsnivå. I stället krävs det att statsrådet utfärdar en förordning. I fråga om övriga ärenden förblir bestämmelserna om uppgiftsfördelningen mellan arbets- och näringsbyråerna och om ordnandet av behörigheten oförändrade.
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottet understöder att behandlingen av utkomstskyddsärenden koncentreras till en arbets- och näringsbyrå. Utskottet anser att man på så sätt bättre kan garantera en snabb behandling av utkomstskyddsärenden och samtidigt främja en enhetlig beslutspraxis.
Utskottet betonar att koncentreringen av de föreslagna krävande uppgifterna avseende utkomstskydd till en och samma arbets- och näringsbyrå och konsekvenserna av det också bör granskas som en del av den planerade strukturreformen av arbetskraftsservicen. Avsikten med reformen är att kommunerna ska börja sköta sysselsättningen.
Den föreslagna koncentreringen av uppgifterna inom utkomstskyddet kräver inga förändringar i de fysiska arbetsställena för den personal som utför uppgifterna, eftersom uppgifterna kan skötas på ett multilokalt och platsneutralt sätt. Koncentreringen medför dock ändringar i uppgifterna för personalen vid alla arbets- och näringsbyråer, och ärendet ska därför behandlas i samarbetsförfarande. Utskottet inskärper vikten av en god personalpolitik i samband med förändringen.
Utskottet anser att det är viktigt att ändringen genomförs på ett sätt där man säkerställer att kompetent och språkkunnig personal överförs till den arbets- och näringsbyrå som multilokalt sköter de uppgifter som koncentreras. Det är också viktigt att kännedomen om arbetsmarknaden i regionerna och kompetensen inom vissa specialområden inom utkomstskyddet bevaras vid den enhet som sköter de koncentrerade uppgifterna.
Utskottet betonar vikten av intern introduktion, införande av gemensamma arbetssätt och kompetensutveckling. Tillräckliga resurser bör anvisas för dessa åtgärder. Dessutom påpekar utskottet att det för att utkomstskyddsärendena ska kunna behandlas snabbt krävs att man tryggar tillräckliga personalresurser för den arbets- och näringsbyrå som sköter utkomstskyddsuppgiften. Man bör också sörja för att verksamheten vid den arbets- och näringsbyrå som sköter de koncentrerade uppgifterna organiseras så att en opartisk behandling av ärendena kan säkerställas.
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottets förslag till beslut:
I den avgörande behandlingen deltog
Sekreterare var