Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Regeringens proposition till riksdagen med förslag till lag om ändring av ikraftträdandebestämmelsen i lagen om temporär ändring av 52 § i lagen om yrkesutbildning (RP 92/2021 rd): Ärendet har remitterats till kulturutskottet för betänkande.
Utskottet har hört
Skriftligt yttrande har lämnats av
Regeringen föreslår att ikraftträdandebestämmelsen i lagen om temporär ändring av 52 § i lagen om yrkesutbildning ändras. Giltighetstiden för den temporära ändringen ska förlängas. Genom den temporära ändringen har bestämmelserna om påvisande av yrkesskicklighet och kunnande, det vill säga sätten för genomförande av yrkesprov, samt bestämmelserna om bedömning av kunnandet luckrats upp av orsaker som hänför sig till coronaepidemin. I regel ska yrkesprov avläggas genom att den studerande utför praktiska arbetsuppgifter i genuina arbetssituationer och arbetsprocesser. Under coronaepidemin har det särskilt inom vissa utbildningsområden varit svårt eller omöjligt att genomföra yrkesprov i genuina arbetssituationer och arbetsprocesser, om arbetsplatserna varit stängda eller om smittorisken där är stor. Enligt den gällande temporära bestämmelsen kan yrkesprov i stället för en genuin arbetssituation eller arbetsprocess genomföras så att den studerande utför andra praktiska uppgifter som så väl som möjligt motsvarar en genuin arbetssituation och arbetsprocess. Därtill har man utvidgat möjligheterna att vid behov komplettera det kunnande som visats i yrkesprovet genom bedömning av kunnandet på något annat sätt. Syftet är att möjliggöra att studierna framskrider och att examensdelar och examina kan avläggas i de exceptionella förhållanden som coronaepidemin förorsakar.
Den föreslagna lagen avses träda i kraft så snart som möjligt och gälla till och med den 31 juli 2022.
I propositionen föreslås det att ikraftträdandebestämmelsen i lagen om temporär ändring av 52 § i lagen om yrkesutbildning ändras så att lagens giltighetstid förlängs till och med den 31 juli 2022.
På grund av coronapandemin avviker genomförandet av yrkesutbildningen fortfarande från det normala. Bestämmelserna om påvisande av yrkesskicklighet och kunnande, det vill säga sätten för genomförande av yrkesprov, samt bestämmelserna om bedömning av kunnandet luckrades upp av orsaker som hänför sig till coronaepidemin genom en lagändring som trädde i kraft i början av juni 2020. Med stöd av den temporära bestämmelsen kan yrkesprov i stället för en genuin arbetssituation eller arbetsprocess genomföras så att den studerande utför andra praktiska uppgifter som så väl som möjligt motsvarar en genuin arbetssituation och arbetsprocess.
Genom att förlänga giltighetstiden för undantagsbestämmelsen bereder man sig på ett eventuellt behov av flexibilitet i fråga om kraven i huvudregeln om sättet att avlägga yrkesprov, om detta på grund av coronasituationen är nödvändigt också under det läsår som börjar den 1 augusti 2021. Det föreslås inga ändringar i förutsättningarna för exceptionellt ordnande av yrkesprov.
Sammantaget anser kulturutskottet att propositionen behövs och fyller sitt syfte. Utskottet tillstyrker lagförslaget utan ändringar.
Utskottet anser det nödvändigt att förlänga den temporära lagen särskilt för att man genom den tryggar att studerandenas studier framskrider och slutförs planenligt. Huvudregeln är fortfarande att yrkesproven ska genomföras i praktiska arbetsuppgifter. Exceptionella arrangemang tillämpas endast om det på grund av covid-19-epidemin inte är möjligt att genomföra yrkesproven i genuina arbetsuppgifter. Utbildningsanordnaren bestämmer individuellt till vilka delar det är motiverat att en bedömning som gjorts i samband med ett yrkesprov kompletteras med andra bedömningar av kunnandet.
Utskottet hänvisar till ett tidigare betänkande (KuUB 6/2020 rd), i vilket det betonar att man inom yrkesutbildningen trots de exceptionella arrangemangen måste se till att de utexaminerade har god kompetens som motsvarar arbetslivets krav. Arbetsgivarna måste kunna lita på att den utexaminerades kompetens och yrkesskicklighet har bedömts och verifierats på behörigt sätt. Likaså ska det säkerställas att behörigheten för fortsatta studier för dem som utexamineras från yrkesutbildning inte försämras på grund av de exceptionella arrangemangen.
Utskottet betonar vikten av att bevaka undantagsarrangemangen (se KuUB 6/2020 rd).
Kulturutskottets förslag till beslut:
I den avgörande behandlingen deltog
Sekreterare var