Bakgrund och mål
Det föreslås att lagen om aktiesparkonton (680/2019) ändras så att maximigränsen för insättningar på aktiesparkontot höjs från nuvarande 50 000 euro till 100 000 euro. Propositionen hänför sig till budgetpropositionen för 2024 och avses bli behandlad i samband med den.
I enlighet med det mål som skrivits in i regeringsprogrammet syftar förslaget till att uppmuntra ägande och förbättra möjligheten för alla finländare att nå välstånd. Målet är att förbättra småinvesterarnas ställning och skapa incitament för långsiktigt sparande och placerande. Förslaget är också avsett att förbättra hushållens ekonomiska kunnande och stärka förmågan att ta hand om sin egen ekonomi och att förstå möjligheterna och riskerna med sparande och investeringar.
Finansutskottet har lämnat utlåtande (FiUU 7/2023 rd) om propositionen. Beskattningen av insättningar på aktiesparkonton är förenad med en så kallad uppskovsförmån, varvid investeringsobjekt kan bytas ut utan skattepåföljder, och avkastningen av placeringsverksamheten beskattas först när medlen tas ut från kontot. I propositionen föreslås inga ändringar i skattebehandlingen av aktiesparkonton. Ekonomiutskottet fokuserar i likhet med finansutskottet på förslaget om att höja insättningsgränsen och tar också upp några enskilda detaljer som framkommit under behandlingen av förslaget.
Höjning av insättningsgränsen
Ekonomiutskottet välkomnar höjningen av insättningsgränsen för aktiesparkonton från 50 000 euro till 100 000 euro i enlighet med propositionen. Förslaget förbättrar småinvesterarnas ställning och skapar incitament för långsiktigt sparande och placerande. Utskottet påpekar liksom finansutskottet att aktiesparkontot som instrument för investering har varit i bruk först några år nu. Även om insättningarna på största delen av aktiesparkontona för närvarande är ganska små, blir den föreslagna högre insättningsgränsen ett incitament för långsiktigt sparande och får således sannolikt betydelse i fråga om allt fler aktiesparkonton.
Enligt Finlands Banks statistik publicerad den 9 november 2023 finns över 110 miljarder euro av hushållens finansiella tillgångar på bankkonton och ungefär två tredjedelar av tillgångarna finns på brukskonton med så gott som nollränta. Utskottet anser att aktiesparkonton med tillräckligt hög insättningsgräns är ett viktigt verktyg för att styra hushållens finansiella tillgångar från bankkonton med låga räntor till kapitalmarknaden och i synnerhet till investeringar som behövs för tillväxt och ren omställning. Exempelvis har Europeiska kommissionen uppskattat att det behövs ytterligare investeringar på cirka 700 miljarder euro per år i EU för att målen för EU:s viktigaste projekt för att främja en ren omställning ska kunna uppnås. Merparten av dessa investeringar måste finansieras med privat kapital.
De flesta sakkunniga förespråkar en höjning av insättningsgränsen för aktiesparkonton. I några sakkunnigyttranden motsätter man sig dock förslaget och anser att aktiesparkontot ökar ojämlikheten, urholkar Finlands skattebas och att en höjning av insättningsgränsen inte heller förbättrar medborgarnas ekonomiska kunnande.
Andra frågor som gäller aktiesparkontots användningsområde
Sakkunniga lyfter fram en rad utvecklingsbehov i anslutning till aktiesparkonton. I många yttranden föreslås det att placeringsobjekten för aktiesparkonton utvidgas från aktier till att omfatta också andra börsnoterade instrument, vilket skulle möjliggöra en bättre riskspridning. I en del av yttrandena ses insättningsgränsen som över huvud taget onödig. Dessutom föreslås ändringar i skattebehandlingen av aktiesparkonton. Ekonomiutskottet instämmer här i finansutskottets utlåtande och konstaterar att dessa frågor bör granskas separat, eftersom förslagen inte ingår i den aktuella propositionen och deras konsekvenser inte har bedömts tillräckligt.
Utvidgning av uppsägningsgrunderna för aktiesparkonton
I ett sakkunnigyttrande föreslås det att lagen om aktiesparkonton ändras så att aktiesparkontot kan sägas upp utan att en skriftlig anmärkning ges, om kunden har använt tjänsteleverantörens tjänster för olagliga ändamål eller gjort sig skyldig till brott mot tjänsteleverantören. Likaså ska ett aktiesparkonto kunna sägas upp utan skriftlig anmärkning, om anmälan äventyrar iakttagandet av annan lagstiftning eller om det enligt annan lagstiftning är förbjudet att göra anmälan. Till stöd för förslaget hänvisas det i ett sakkunnigyttrande till annan finanslagstiftning som möjliggör uppsägning utan skriftlig anmärkning i sådana situationer som avses ovan.
Enligt finansministeriets skriftliga svar av den 22 november 2023 behövs det en omsorgsfull utredning av möjligheten att det uppstår situationer som lyfts fram i sakkunnigyttrandet, sambandet med annan finansmarknadsrelaterad lagstiftning och konsekvenserna av den föreslagna regleringen innan man kan ta ställning till behovet av den reglering som föreslås i sakkunnigyttrandet och till det exakta innehållet i den eventuella nya regleringen. Ekonomiutskottet instämmer i den åsikt som framförts i finansministeriets svar och konstaterar att det inte är möjligt att ta ställning till förslaget i detta sammanhang. Utskottet konstaterar dock att den frågeställning som lyfts fram i sakkunnigyttrandet bör beaktas i kommande lagstiftningsprojekt som gäller finansmarknaden.
Ändringar i 17 § i lagen om aktiesparkonton
Under riksdagsbehandlingen av propositionen har det framkommit att en höjning av insättningsgränsen för aktiesparkonton förutsätter en ändring också i 17 § i lagen om aktiesparkonton, som gäller tillsyn och administrativa påföljder. Ekonomiutskottet anser att 2 mom. bör ändras så att insättningsgränsen för aktiesparkonton enligt förslaget till 5 § är 100 000 euro.