Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Ärende 23 på dagordningen presenteras för andra behandling. Innehållet har godkänts i första behandlingen och lagförslagen kan nu antas eller förkastas. — Debatt, ledamot Mäkisalo-Ropponen.
Arvoisa puhemies! Olen ollut kulttuurin, hyvinvoinnin ja taidekasvatuksen puolestapuhuja jo vuosikausia, ellen jopa vuosikymmeniä, joten haluan käyttää tämänkin tilaisuuden puhuakseni taidekasvatuksen tärkeydestä ja merkityksestä, kun en asian ensimmäiseen käsittelyyn ennättänyt.
Nyt käsiteltävänä olevassa esityksessä esitetään muun muassa taiteen perusopetuksesta annettua lakia muutettavaksi siten, että se sisältäisi säännöksen opetuksen ja koulutuksen valtakunnalliseen tietovarantoon tallennettavien koulutusten laajuuden määrittelemisestä opintopisteinä. Tämä vahvistaa taiteen perusopetuksen asemaa osana koulutusjärjestelmää, kuten valiokunta mietinnössäkin toteaa. Siitä saatavan osaamisen tunnistaminen ja tunnustaminen on tärkeä ja hyvä edistysaskel.
Taide on erittäin tärkeä keino käsitellä omia tunteita, niin positiivisia kuin negatiivisia. Mielestäni taidekasvatus onkin myös osa mielenterveys- ja tunnetaitojen opettamista. Varsinkin nyt, kun nuorten paineet ja mielenterveyden haasteet, kuten ahdistus ja masennus, ovat erittäin huolestuttavasti yleistyneet, on erittäin tärkeää, että jokainen lapsi ja nuori löytää erilaisia keinoja ja työkaluja käsitellä ja kuvata omia tunteitaan. Tähän kulttuuri ja taide antavat monia hyviä työkaluja. Taideopetus sekä sen kautta löydetyt taide- ja kulttuuriharrastukset luovat myös lapsille ja nuorille tärkeitä yhteisöjä ja siten ehkäisevät yksinäisyyttä. Taideopetuksessa voidaan myös vastata nuorten jaksamista haastavaan yhteiskunnallisen ilmapiirin paineeseen, jossa korostetaan jatkuvaa menestystä, tehokkuutta ja kilpailua. Ei ole oikeaa tai väärää tapaa tehdä taidetta, eikä taiteessa ole kyse kilpailusta vaan itsensä ilmaisemisesta. Taiteen muodoissa jokainen voi löytää itselleen sopivimman tavan toteuttaa itseään. Taideopetus on siis myös keskeinen osa ehkäisevää mielenterveystyötä.
Meidän tulisi enemmänkin tunnistaa taiteen ja kulttuurin merkitys meidän kaikkien hyvinvoinnille. Taiteen avulla voidaan käsitellä juuri niitä elämän alueita, joita mikään muu oppiaine ei pysty tunnetasolla kohtaamaan. Taide tuo myös esille uutta ajattelua, jotain sellaista, mitä ei vielä ole, tai jotain, jota kohti voisimme mennä. Nyt tarvitsemme kaikki keinot, millä lasten ja nuorten turvallisuudentunnetta ja tulevaisuudenuskoa vahvistetaan. Taide ja kulttuuri auttavat näkemään tätä mahdollisuuksien maailmaa. Eli nyt lapset ja nuoret tarvitsevat kaikkia niitä välineitä, joiden avulla he pystyvät näkemään toivoa ja uskoa ja mahdollisuuksia tulevaisuudessa. — Kiitos.
Riksdagen avslutade debatten.
Riksdagen godkände lagförslag 1 och 2 i proposition RP 160/2022 rd utifrån beslutet i första behandlingen. Andra behandlingen av lagförslagen avslutades. Ärendet slutbehandlat.