Senast publicerat 04-03-2022 14:30

Punkt i protokollet PR 131/2021 rd Plenum Onsdag 10.11.2021 kl. 14.00—17.58

13. Regeringens proposition till riksdagen med förslag till lag om identifiering och registrering av djur och till lagar som har samband med den

Regeringens propositionRP 101/2021 rd
LagmotionLM 47/2020 rd
Utskottets betänkandeJsUB 15/2021 rd
Första behandlingen
Förste vice talman Antti Rinne
:

Ärende 13 på dagordningen presenteras för första behandling. Till grund för behandlingen ligger jord- och skogsbruksutskottets betänkande JsUB 15/2021 rd. Nu ska riksdagen besluta om innehållet i lagförslagen. — Jag öppnar den allmänna debatten. Ledamot Myllykoski, varsågod. 

Debatt
16.58 
Jari Myllykoski vas :

Arvoisa herra puhemies! Kun mietintöä käsiteltiin, en päässyt olemaan siinä mukana, ja nyt haluan käyttää sen puheenvuoron, millä haluan korostaa, että tässä mietinnössä, mikä tehtiin ja oli yksimielinen, oli erittäin hyvä, analyyttinen valiokuntakäsittely ja me pyritään tällä nimenomaan puuttumaan myös tähän ikävään pentutehtailuun ja likaiseen ulkomaalaiseen koirakauppaan, mitä tässä maassa harjoitetaan. Erittäin hyvä hallituksen esitys, ja toivottavaa olisikin, kuten tuossa meidän pohdinnoissa on ollut, että järjestelmää kun rakennetaan, niin tässä vaiheessa sitten toivottavasti ministeriö kun lähtee kilpailuttamaan, minkälainen rekisterinpitäjä tulee, kuka sen sitten voittaakin, niin tässä kilpailutuksessa olisi jo huomioitu se, että eläinten hyvinvointilaissa on asetettu päämäärä myös kissojen rekisteröinnille, niin että se olisi vuonna 26 maalissa, ja että jo tässä vaiheessa rekisterinpitäjältä edellytettäisiin, että ohjelmisto taipuu myös sitten eläinten hyvinvointilain voimaantuloon, siten että rekisteri taittuu myös kissojen rekisterin ylläpitämiseen.  

Mitä meidän lausumassa oli, niin on tärkeää, että vuoden 24 loppuun mennessä tämän lain vaikutuksia selvitetään sillä tavoin, että nähdään, onko tämän lain tarkoituksenmukaisuus täyttynyt, eli olemmeko pystyneet puuttumaan pentutehtailuun ja laittomien koirien ja lemmikkien maahantuontiin. Silloin varmasti saamme myös Tullilta ja muiltakin tahoilta selvityksen. Se on ministeriölle totta kai oma taakkansa, mutta hyvin organisoidulla tehtävänannolla varmasti saamme tietoomme, onko pystytty tekemään niin, että me estämme tässä maassa sen, että rotukoiria astutetaan jokaisesta juoksusta, joka toinen pentue rekisteröidään ja joka toinen pentue myydään läpi käsien ilman rekisteröintejä.  

Vähän pohdin aiemmin, kun tätä käsiteltiin, että se eläinlääkäreitten ilmoitusvelvollisuus voi olla eläinten hyvinvoinnin ja hoidon kannalta negatiivinen, mutta lopputuloksena kyllä olen sitä mieltä — juuri niin kuin me olemme mietintöä laatineet — että kun eläinlääkäreille tulee ilmoitusvelvollisuus, silloin voimme puuttua tähän laittomaan pentutehtailuun. — Kiitos. 

Ensimmäinen varapuhemies Antti Rinne
:

Kiitoksia. — Edustaja Kalmari poissa. — Edustaja Elomaa, olkaa hyvä.  

17.01 
Ritva Elomaa ps :

Arvoisa puhemies! Vihdoinkin täällä — jess! — eläinten tunnistamiseen ja rekisteröintiin liittyvä laki. Vuonna 2020 jättämäni lakialoite 47, lakialoite laiksi koirien tunnistamisesta ja rekisteröinnistä, käsitellään yhdessä hallituksen esityksen 101/2021 kanssa. Vaikka lakialoitteeni ei mennyt läpi sellaisenaan, on tärkeintä, että itse asia tulee etenemään. Eli käytännössä koirille on tulossa sirut ja koirat tullaan jatkossa rekisteröimään. Olen tehnyt aiheesta ensimmäisen kirjallisen kysymykseni jo vuonna 2017. 

Vuonna 2020 tein koirien tunnistamista ja rekisteröintiä koskevan lakialoitteen lisäksi toimenpidealoitteen, jonka aihe oli kissojen rekisteröiminen. Se olisi nimittäin erittäin tarpeellinen uudistus ja auttaisi esimerkiksi tänä syksynä otsikoihinkin päätyneiden kissapopulaatioiden kontrolloimisessa. Toivottavasti asia etenisi myös kissojen kohdalla työn alla olevan uuden eläinten hyvinvointilain yhteydessä. Tarve on suorastaan huutava, sillä kissojen kohteluun liittyviä ongelmia esiintyy niin paljon. Rekisteröinnistä ja tunnistusmerkinnästä seuraa paljon hyvää. Esimerkiksi laiton eläinkauppa, maahantuonti ja pentutehtailu vaikeutuvat, löytöeläimet saadaan palautettua helpommin omistajilleen ja ennen kaikkea vastuullinen eläintenpito ottaisi suuren askeleen eteenpäin. Eli peukku sille, että koirien kohdalla edistystä tapahtuu, ja vielä kun sama saataisiin koskemaan kissoja, niin olisin oikein tyytyväinen. 

Arvoisa puhemies! Varsinainen hallituksen esitys koskee eläinten tunnistamista ja rekisteröintiä sekä niihin liittyviä lakeja. Pidän todella tärkeinä ihmisten ja eläinten terveyden suojelemista, eläinten hyvinvoinnin edistämistä sekä elintarviketurvallisuuden kehittämistä eläintenpitopaikkojen ja eläinten kanssa tekemisissä olevien toimijoiden kontrolloimisessa. Myös eläinten alkuperän ja siirtojen valvomisen tehostaminen on tervetullut uudistus. Tällä hetkellä eläinten epämääräiset siirrot ovat EU-alueella merkittävä ongelma, ja niihin tuleekin puuttua nykyistä tiukemmin. Lain soveltamisalan laajentaminen koskemaan myös lemmikkieläinten hyvinvointia ja lemmikkieläinten jäsenvaltioiden välisiä kuljetuksia on myös tervetullut uudistus — onhan laiton eläinkauppa Euroopan järjestäytyneen rikollisuuden yksi keskeisimmistä tulonlähteistä. Se pitää saada kuriin niin harmaan talouden torjunnan kuin eläinten oikeuksien nimissä. Tämä kehitystyö on ollut vuosikausia erittäin heikkoa EU:n tasolla. 

Arvoisa puhemies! Lopuksi vielä kiitän edustaja Myllykoskea erittäin ansiokkaasta puheenvuorosta siitä, mitä meidän pitää tehdä tulevaisuudessa: valmistella lakeja eläinten hyvinvoinnin eteen jo seuraavalle hallitukselle. — Kiitos. 

Ensimmäinen varapuhemies Antti Rinne
:

Kiitoksia. — Edustaja Hoskonen, olkaa hyvä.  

17.05 
Hannu Hoskonen kesk :

Arvoisa herra puhemies! On aivan oikein, että tämä pentutehtailu, mitä tässäkin maassa harjoitetaan valitettavasti, saadaan kuriin tällä uudella lainsäädännöllä, josta edustaja Elomaa äsken suuresti riemuitsi. Näköjään on edustaja Elomaa perehtynyt asiaan syvällisesti, ja se on hieno asia, että tämä epäkohta saadaan vihdoin ja viimein järjestykseen.  

Tähän pentutehtailuun liittyy sitten se ikävä ilmiö, kuten kaikki tiedämme, että ulkomailta tuodaan esimerkiksi koiria tänne, ja just luin lehdestä, että eräälle paikkakunnalle oli tuotu ulkomailta koira, jolla oli sitten joku tämmöinen sen suussa oleva vakava sairaus, joku mato tai mikä se nyt olikaan, mutta kuitenkin sieltä tuodaan semmoisia tauteja Suomeen näiden tuontieläinten mukana. Kun niitä ei kontrolloi kukaan eikä tarkasta kukaan, niin sieltä leviää sitten meidän omiin, täällä jo oleviin terveisiin koiriin näitä tauteja. Tällä asialla ei kannata leikkiä, koska jos ihmisillä, jotka tällaista toimintaa harjoittavat, on perheessä esimerkiksi lapsia ja sitten tällainen koira tulee sinne, niin sehän voi levittää sen taudin vaikka perheen pienimpiin, ja se voi olla jopa hengenvaarallinen. Tällä asialla on tässä maassa leikitty, mutta onneksi tämä laki nyt tulee, ja toivon tälle lakiesitykselle parhainta mahdollista menestystä. Mahdollisimman äkkiä voimaan, että saadaan tämä epäkohta pois päiväjärjestyksestä. 

Ensimmäinen varapuhemies Antti Rinne
:

Kiitoksia. — Ministeri Leppä, 1 minuutti. 

17.06 
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä 
(vastauspuheenvuoro)
:

Kiitoksia, arvoisa puhemies! Kiitos maa- ja metsätalousvaliokunnalle hyvästä mietinnöstä ja siihen liittyvistä ponsista. On monta asiaa, jotka tässä yhtyvät. Tämä rekisteröintivelvollisuus ja sen laajentaminen, ulottaminen myöskin sitten aikanaan kissoihin, kunhan ensin saadaan koirat sinne, on äärimmäisen tärkeää sekä sen pentutehtailun osalta, että me sen saamme kuriin, että laittoman tuonnin osalta, ja myöskin eläinten hyvinvoinnin osalta se on äärimmäisen tärkeää, kun me tiedämme silloin omistajan. Ja myöskin tämä on kansanterveyskysymys, ihan niin kuin edustaja Hoskonen tässä viimeksi ja moni muu teistä tämän saman asian toi esille. On äärimmäisen tärkeää, että me pidämme huolta myöskin siitä, että näiden tänne tuotavien eläinten mukana ei leviä sellaisia tauteja, jotka ovat meille vaarallisia, jopa hengenvaarallisia. Me haluamme säilyttää tämän hyvän eläintautitilanteen Suomessa, emmekä salli, että sitä uhataan laittomalla tuonnilla. Tämä on myös harmaan talouden torjuntaa mitä suurimmassa määrin, eli tässä monta asiaa yhtyy. Kiitos eduskunnalle erittäin hyvästä työstä ja täydennyksestä hallituksen esitykseen. 

Riksdagen avslutade den allmänna debatten. 

Riksdagen godkände innehållet i lagförslag 1—6 i proposition RP 101/2021 rd enligt betänkandet. Riksdagen instämde i utskottets förslag att lagförslaget i lagmotion LM 47/2020 rd förkastas. Första behandlingen av lagförslagen avslutades.