SOCIAL- OCH HÄLSOVÅRDSUT-SKOTTETS BETÄNKANDE 20/2001 rd

ShUB 20/2001 rd - RP 10/2001 rd

Granskad version 2.0

Regeringens proposition med förslag till lagar om Folkpensionsanstalten och om ändring av folkpensionslagen och sjukförsäkringslagen

INLEDNING

Remiss

Riksdagen remitterade den 14 februari 2001 en proposition med förslag till lagar om Folkpensionsanstalten och om ändring av folkpensionslagen och sjukförsäkringslagen (RP 10/2001 rd) till social- och hälsovårdsutskottet för beredning.

Utlåtanden

I enlighet med ett beslut av riksdagen har grundlagsutskottet lämnat utlåtande (GrUU 7/2001 rd) om propositionen. Utlåtandet ingår som bilaga till detta betänkande.

Sakkunniga

Utskottet har hört

biträdande avdelningschef Tuulikki Haikarainen och äldre regeringssekreterare Juha Rossi, social- och hälsovårdsministeriet

konsultative tjänstemannen Anja Simola, finansministeriet

fullmäktigeordföranden Timo Ihamäki och dess vice ordförande  Pirkko Peltomo, Folkpensionsanstaltens fullmäktige

generaldirektör Jorma Huuhtanen, direktör Matti Puhakka, direktör Pekka Morri, direktör Henry Olander, direktör Helena Pesola, direktör Asko Apukka, planeringschef Olli Valpola, avdelningschef Juhani Rantamäki och kontaktchef Jyrki Raimoranta, Folkpensionsanstalten

direktör Ritva Männynoksa, Folkpensionsanstaltens lokalbyrå i Kottby

direktör Ritva Heinonen, Folkpensionsanstalten, Helsingfors försäkringskrets

ordförande Brita Järvinen, huvudförtroendeman Arja Kauppinen och lönesekreterare Heikki Åke, Kansaneläkelaitoksen toimihenkilöt ry

socialpolitiska sekreteraren Kaija Kallinen, Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC

juridiske ombudsmannen Hannu Rautiainen, Industrins och Arbetsgivarnas Centralförbund r.f.

chefen för internationella frågor Martti Huttunen, Servicearbetsgivarna

förhandlingschef Markku Lemmetty, Akava

direktör Kaarina Knuuti, Centralförbundet för lant- och skogsbruksproducenter MTK

professor Olli Mäenpää

professor Markku Temmes

PROPOSITIONEN

I propositionen föreslås en lag om Folkpensionsanstalten. Lagen föreskriver om Folkpensionsanstaltens förvaltning och placeringsverksamhet.

Enligt förslaget har Folkpensionsanstalten två förvaltningsorgan: fullmäktige och styrelsen. Regeringen föreslår att förstärkta styrelsen avskaffas och att dess uppgifter huvudsakligen överförs på styrelsen. Folkpensionsanstaltens styrelse skall huvudsakligen bestå av utomstående ledamöter och förordnas av fullmäktige för tre år i sänder. Styrelsen kommer att ha högst tio ledamöter, av vilka sammanlagt fyra förordnas på förslag av social- och hälsovårdsministeriet samt de viktigaste arbetsgivar- och arbetstagarorganisationerna och jord- och skogsbruksproducenternas centralorganisationer. Generaldirektören och generaldirektörens ställföreträdare skall också höra till styrelsen. En representant för personalen vid Folkpensionsanstalten har enligt förslaget rätt att närvara och yttra sig i styrelsen.

Styrelsen har till uppgift att leda och utveckla Folkpensionsanstaltens verksamhet och att fatta beslut i anstaltens ärenden, om inte ärendet ingår i fullmäktiges kompetens eller om inte styrelsen har delegerat beslutsfattandet till direktörerna eller tjänstemännen.

Utöver generaldirektören skall Folkpensionsanstalten ha högst fem andra direktörer. Generaldirektören och direktörerna utnämns av Republikens president på framställning av fullmäktige.

I anslutning till Folkpensionsanstalten finns en delegation för Folkpensionsanstalten. Den tillsätts av styrelsen. Delegationen har till uppgift att främja dels samarbetet mellan de myndigheter och samfund som deltar i verkställigheten av social trygghet, dels att värna servicetagarperspektivet.

Lagen innefattar liknande bestämmelser som gällande lag om personalens pensioner och familjepensioner samt om den arbetstagarpensionsavgift som grundar sig på lönen och som tas ut hos arbetstagarna. Lagen föreskriver också att generaldirektörens, direktörernas och de ledande tjänstemännens löner är offentliga. Bestämmelserna om placeringen av Folkpensionsanstaltens medel föreslås bli moderniserade. Säkerhet, avkastning och likviditet skall fortfarande vara de viktigaste principerna för placeringar. Folkpensionsanstalten skall också upprätta en placeringsplan. I detta sammanhang upphävs de föråldrade bestämmelserna om Folkpensionsanstaltens betalningar och förvaltningen av medel. Lagen har dessutom bestämmelser om bokföring, bokslut, revision och fastställande av bokslutet.

På grund av den föreslagna lagen måste också folkpensionslagen och sjukförsäkringslagen ändras.

De föreslagna lagarna avses träda i kraft den 1 januari 2002.

UTSKOTTETS STÄLLNINGSTAGANDEN

Allmän motivering

Av de orsaker som nämns i propositionen och på grundval av erhållen utredning finner utskottet förslaget behövligt och lämpligt. Utskottet tillstyrker det andra och tredje lagförslaget i propositionen utan ändringar och det första lagförslaget med följande anmärkningar och ändringsförslag.

Utskottet finner det positivt att reformen av förvaltningen vid Folkpensionsanstalten nu har kommit så långt att regeringen har förelagt riksdagen en proposition med förslag till en förvaltningsreform. Senast utskottet kommenterade frågan var i ett utlåtande 1999 (ShUB 3/1999 rd). Utskottet påpekade då att det brådskar med ett förtydligande av den interna förvaltningen vid Folkpensionsanstalten. Bestämmelserna om Folkpensionsanstaltens förvaltning samlas nu på ett och samma ställe, medan de tidigare ingick i ett flertal lagar och förordningar. Propositionen förenklar och förtydligar således också i teknisk mening bestämmelserna om förvaltningen av Folkpensionsanstalten.

När reformen av Folkpensionsanstaltens förvaltning har genomförts och de administrativa bestämmelserna därmed avskilts från lagarna om förmånerna har det uppstått förutsättningar för att göra förmånslagstiftningen klarare och lättare att förstå. De lagar som reglerar den sociala trygghet som verkställs av Folkpensionsanstalten är splittrade och komplicerade och innehåller en lång rad hänvisningsbestämmelser. Detta uppfyller inte de befogade kraven på en tydlig lagstiftning. I detta sammanhang hänvisar utskottet till sina tidigare ståndpunker (ShUB 12/1998 rd) beträffande behovet att samordna lagstiftningen om den sociala trygghet som Folkpensionsanstalten handlägger, särskilt när det gäller procedurerna för anhållan, hantering och beslut beträffande sociala förmåner. Beredningen av en samordnad lag för verkställigheten av sociala förmåner måste snabbt slutföras och en proposition lämnas till riksdagen, understryker utskottet.

När den nya grundlagen infördes ställdes Folkpensionsanstalten utanför den interna myndighetsstrukturen inom statsförvaltning och underställdes riksdagen, framhåller utskottet. I lagförslaget betecknas Folkpensionsanstalten som en självständig offentligrättslig inrättning. Folkpensionsanstaltens ställning ändras inte genom reformen.

Folkpensionsanstaltens uppgifter

Folkpensionsanstaltens uppgifter när det gäller den sociala tryggheten bestäms i olika lagar om sociala förmåner. I 2 § finns uppgifterna inskrivna och utskottet uppmärksammar särskilt att Folkpensionsanstalten skall informera om förmånerna. Lagstiftningen om den sociala tryggheten är ohjälpligen alltid i viss mån invecklad. Trots den komplicerade lagstiftningen har medborgarna rätt att få adekvat och riktig information om sociala förmåner för att de skall kunna utnyttja de rättigheter som de enligt förmånslagarna har. Sett i det perspektivet är den informationsverksamhet som den verkställande myndigheten bedriver mycket viktig.

Den verkställande myndigheten får dessutom mycket information om hur lagstiftningen fungerar och vilka konsekvenser den har. Därför är de i 2 § inskrivna uppgifterna att bedriva forskning och lägga fram förslag till utvecklande av lagstiftningen inom sitt verksamhetsområde av mycket stor betydelse.

Fullmäktiges uppgifter

Enligt propositionen har styrelsen en generell befogenhet att handha ärenden som ingår i Folkpensionsanstaltens kompetensområde. Styrelsen skall leda och övervaka Folkpensionsanstaltens verksamhet. Styrelsen kan delegera uppgifter som ingår i dess kompetens till generaldirektören, direktörerna eller tjänstemännen. Dessutom hör det till styrelsen att närmare besluta om direktörernas åtaganden. Den föreslagna lagen har relativt allmänna bestämmelser om den interna organisationen. Närmare bestämmelser om förvaltningen och handläggningen av ärenden ingår i arbetsordningen. Den föreskriver om den interna organisationen, ansvarsfördelningen och befogenheterna, den lägger fast generaldirektörens och direktörernas uppgifter och arbetsfördelningen mellan dem samt anger omfattningen och innehållet för befogenheter som delegeras. Arbetsordningen slår också fast föredragningen vid styrelsesammanträdena. Utskottet finner det ändamålsenligt att direktörerna i arbetsordningen tillförsäkras rätt att närvara och föredraga sina ärenden vid styrelsens sammanträden. Arbetsordningen har på många sätt kopplingar till förvaltningen och utskottet finner det därför motiverat att den inte fastställs av styrelsen utan av fullmäktige. Utskottet föreslår därför ändringar i 5 och 7 §.

I lagen slås det uttryckligen fast att fullmäktige i sitt övervakningsåtagande skall ta hänsyn till kvaliteten på Folkpensionsanstaltens service och tillgången till den. Fullmäktigeledamöterna kan på eget initiativ yttra sig till styrelsen om frågor som ingår i övervakningsuppdraget. Utskottet anser det motiverat att också styrelsen begär utlåtande av fullmäktige i frågor som ingår i fullmäktiges övervakningsuppgift. Beslut om till exempel förbättringar i servicenätverket gäller i allra högsta grad kvaliteten på och tillgången till Folkpensionsanstaltens tjänster, påpekar utskottet.

Styrelsen

Enligt 6 § skall styrelseledamöterna förordnas med hänsyn till deras sakkunskaper i systemen för social trygghet, ledning, förvaltning och i ekonomi och placeringsverksamhet. Utskottet påpekar att styrelsesammansättningen bör ge uttryck för olika typer av utbildning, kompetens, bakgrund och erfarenhet. Stor kompetens men också engagemang i styrelsearbetet är viktiga kriterier när ledamöter väljs. Med tanke på att styrelsen kommer att ha en allmän befogenhet att leda Folkpensionsanstalten är det viktigt att ledamöterna får faktiska möjligheter att fördjupa sig i uppgiften.

Huvudregeln är att styrelseledamöterna kommer utifrån. Utskottet finner det motiverat att ordföranden och vice ordföranden väljs bland de utomstående styrelseledamöterna och understryker att varken generaldirektören eller generaldirektörens ställföreträdare bör utnämnas till ordförande eller vice ordförande i styrelsen. Vidare anser utskottet att det faktum att Folkpensionsanstalten inte är direkt underställd styrningen och övervakningen inom ramen för den regerings- och ministeriebundna myndighetsapparaten talar för att varken en minister eller en företrädare för ett ministerium skall kunna väljas till ordförande eller vice ordförande.

Med hänvisning till utlåtandet från grundlagsutskottet påpekar social- och hälsovårdsuskottet att styrelsen måste vara sammansatt med hänsyn till kraven i jämställdhetslagen. Det betyder att ministeriet och intresseorganisationerna måste utse både kvinnliga och manliga ledamöter i styrelsen för att likställdhet för kvinnor och män skall kunna genomföras i styrelsens sammansättning.

Delegationen

Enligt lagförslaget får Folkpensionsanstalten ett nytt organ, en delegation för Folkpensionsanstalten. Myndigheter, samfund och intresseorganisation skall vara företrädda i delegationen. Den skall värna servicetagarperspektivet. Utskottet anser att delegationen skall vara obligatorisk eftersom den är ny och har till uppgift att bevaka medborgarperspektivet och främja samarbete. Utskottet föreslår en härtill syftande ändring i 11 §.

Övriga synpunkter

Utskottet framhåller att den föreslagna förvaltningsreformen möjliggör en mer flexibel utveckling av den interna förvaltningen inom Folkpensionsanstalten. Det är viktigt att genomförandet av reformen kan resultera i en förvaltning som sätter öppenhet, flexibilitet och samarbete i centrum. Det är angeläget att dels organen förbättrar sitt samarbete med varandra, dels att också det förvaltningsinterna samarbetet förbättras. Öppenhet i informationsverksamheten spelar en viktig roll i detta sammanhang.

Enligt 21 § skall Folkpensionsanstalten följa bestämmelserna om statliga myndigheters språk i språklagen. Bestämmelsen är motiverad och betyder att var och en i sin kommunikation med Folkpensionsanstalten har rätt att använda sitt modersmål, finska eller svenska. Bestämmelsen stämmer överens med rådande praxis. Med avseende på kundservicen är det enligt utskottet viktigt att säkerställa att Folkpensionsanstalten också i framtiden kan tillhandahålla åtminstone den språkliga service som nu är tillgänglig.

Utskottet noterar att det utkast till förordning som är bifogat lagförslaget kräver högre högskoleexamen av generaldirektören och direktörerna. De skärpta kvalifikationskraven betyder samtidigt att direktörskollegiet i framtiden kommer att ha bättre kunskaper i det andra inhemska språket. Enligt utkastet till förordning skall en av direktörernas dessutom ha fullständiga kunskaper i svenska. Enligt vad utskottet har erfarit är det inte meningen att Folkpensionsanstaltens verksamheter skall ordnas utifrån språkliga premisser men tillgång till service på modersmålet är viktigt på alla nivåer. Det vore i själva verket befogat att ytterligare utreda om språkkravet i förordningen är nödvändigt eller inte.

Utskottet påpekar att Folkpensionsanstalten kan behöva lägga upp en budget inom ramen för verksamhets- och ekonomiplanen. Folkpensionsanstalten är skyldig att årligen lämna in en uträkning till social- och hälsovårdsministeriet över statens andel det följande året av kostnaderna för den sociala trygghet som Folkpensionsanstalten har hand om. Kalkylen sänds också till övriga behöriga ministerier för att användas när statsbudgeten för året därpå bereds. Styrelsen godkänner årligen en verksamhets- och ekonomiplan för Folkpensionsanstalten. Den innehåller uppskattningar av kostnaderna för förmåner, omkostnaderna och inkomsterna för de närmaste fyra åren och en detaljerad ekonomiplan för det kommande året. Utskottet finner det viktigt att Folkpensionsanstalten årligen också fastställer en långsiktig ekonomiplan. Enligt utskottet vore det dock viktigt att Folkpensionsanstalten, social- och hälsovårdsministeriet och finansministeriet tillsammans utreder om den ekonomiska planeringen mer bör gå i den riktningen att Folkpensionsanstalten utöver kalkylen och verksamhets- och ekonomiplanen också får en mer detaljerad och heltäckande ekonomiplan/budget för ett år i sänder. Den skulle behandlas av styrelsen.

Grundlagsutskottet förutsatte att personalens rättsliga ställning ges en lagfäst grund i samband med behandlingen av propositionen. I överensstämmelse med utlåtandet från grundlagsutskottet föreslår social- och hälsovårdsutskottet att bestämmelser om detta tas in i lagen som en ny 11 §.

Detaljmotivering

5 §. Fullmäktiges uppgifter.

Utskottet föreslår att fullmäktiges uppgifter kompletteras med uppgiften att fastställa anstaltens arbetsordning. I arbetsordningen föreskrivs närmare om förvaltningen och behandlingen av ärenden. På grund av den nya 3 punkten som läggs till förändras numreringen beträffande 3—6 punkten.

6 §. Styrelsen.

Utskottet föreslår att paragrafen kompletteras med ett nytt 4 mom., som skall innehålla en bestämmelse med i stort sett samma innehåll som 91 § i gällande folkpensionslag om skadeståndsplikt för styrelsens medlemmar.

Vidare föreslår utskottet ett nytt 5 mom. i paragrafen. I det skall föreskrivas om rätt för fullmäktige att befria en medlem av styrelsen från dennes uppdrag under pågående mandatperiod. Befriande skall vara möjligt om en styrelsemedlem inte längre uppfyller kraven för att hans eller hennes uppdrag skall kunna utföras på behörigt sätt eller om han eller hon har gjort sig skyldig till en allvarlig förseelse. Fullmäktiges rätt att befria en styrelsemedlem från dennes uppdrag skall inte gälla generaldirektören och dennes ersättare, som hör till styrelsen. Om uppsägning av dem beslutar Republikens president.

7 §. Styrelsens uppgifter.

På grund av ändringen i 5 § föreslås i paragrafens 4 mom. 3 punkten bli föreskrivet att styrelsen skall utarbeta en arbetsordning. Längre fram föreslås att Folkpensionsanstaltens personal skall stå i sådant anställningsförhållande som avses i lagen om arbetsavtal. På grund av detta föreslår utskottet att 1 mom. 7 punkten preciseras så att där står att styrelsen skall anställa de ledande tjänstemännen i stället för utnämna dem.

8 §. Beslutsfattande i styrelsen.

Utskottet föreslår en sådan ändring i 1 mom. att det är nödvändigt att ordföranden eller vice ordföranden i styrelsen är närvarande för att styrelsen skall vara beslutför.

10 §. Central-, regional- och lokalförvaltning.

Utskottet föreslår att 2 mom. om regionalförvaltningen ändras så till vida att det klarare anger att Folkpensionsanstalten har försäkringskretsar, där anstalten har en kretscentral.

11 §. Generaldirektörens, direktörernas och tjänstemännens ställning. (Ny)

Utskottet föreslår att lagen kompletteras med en ny paragraf om generaldirektörens, direktörernas och tjänstemännens ställning. Generaldirektören och direktörerna skall stå i anställningsförhållande till Folkpensionsanstalten. På dem tillämpas utöver den föreslagna lagen om Folkpensionsanstalten också bestämmelserna om ansvar, grunder för uppsägning och anställningsvillkor i statstjänstemannalagen (750/1994) beträffande de högsta statstjänstemännen.

Utskottet föreslår att det föreskrivs om tjänstemännen vid Folkpensionsanstalten att de skall stå i anställningsförhållande enligt arbetsavtalslagen (55/2001). Detta betyder att alla bestämmelser i arbetsavtalslagen om anställningsvillkor tillämpas på dem. Folkpensionsanstaltens tjänstemän handlar under tjänsteansvar när de sköter ett offentligt uppdrag och utövar offentlig makt. Den nya bestämmelsen om tjänstemännens ställning bibehåller gällande praxis med avtalsförfarande, dvs. arbetsgivaren och tjänstemannaföreningarna kommer överens om anställningsvillkoren genom ett kollektivavtal.

Till följd av den nya paragrafen förändras paragrafnumreringen i övrigt från och med 11 §.

12 (11) §. Delegationen för Folkpensionsanstalten.

Enligt paragrafen tillsätts en ny delegation för Folkpensionsanstalten. Utskottet föreslår att det klart skall föreskrivas att Folkpensionsanstalten har en delegation för Folkpensionsanstalten. Vidare föreslår utskottet att sammansättningen i 1 mom. skall utökas med företrädare för Folkpensionsanstaltens personal.

17 (16) §. Revision.

Utskottet föreslår att 2 mom. preciseras med att bokslutet skall upprättas före utgången av mars året efter redovisningsåret.

20 (19) §. Överföring av beslutanderätt angående avgörande av förmån.

Utskottet föreslår en sådan ändring i paragrafen att Folkpensionsanstalten kan överföra rätten att avgöra förmånsärenden till sina byråer eller andra lokalförvaltningsenheter, om det inte finns särskilda skäl för att bibehålla beslutsfattandet till exempel hos centralförvaltningen. Men ärenden som gäller invaliditetspensioner skall fortfarande avgöras centralt inom centralförvaltningen. För tillfället avgörs också delar av studiestödet och ersättningar inom företagshälsovården centralt. För att säkerställa att lokalförvaltningsenheterna och besluten följer en enhetlig linje skall centralförvaltningen meddela anvisningar om behandlingen av förmånsfrågor.

24 §. Ändringssökande. (Ny)

Utskottet föreslår en ny paragraf om ändringssökande i lagen. Om ändringssökande när det gäller Folkpensionsanstaltens förmånsbeslut finns bestämmelser i respektive förmånslagar. Men Folkpensionsanstalten fattar också viktiga administrativa beslut som i detta nu saknar ett klart system för ändringssökande. Utskottet föreslår att besvär över Folkpensionsanstaltens beslut får anföras hos högsta förvaltningsdomstolen, om inte annat föreskrivs om ändringssökande. Men ändring i Folkpensionsanstaltens beslut om anställning av en tjänsteman får inte sökas genom besvär.

På grund av den nya paragrafen blir 23—25 § i propositionen 25—27 §.

Förslag till beslut

Med stöd av det ovan anförda föreslår social- och hälsovårdsutskottet vördsamt

att det andra och tredje lagförslaget godkänns utan ändringar, och

att det första lagförslaget godkänns med ändringar (Utskottets ändringsförslag).

Utskottets ändringsförslag

1.

Lag

om Folkpensionsanstalten

I enlighet med riksdagens beslut föreskrivs:

1 kap.

Allmänna bestämmelser

1 och 2 §

(Som i RP)

2 kap.

Förvaltning

3 och 4 §

(Som i RP)

5 §

Fullmäktiges uppgifter

Fullmäktige skall

(1 och 2 punkten som i RP)

3) fastställa anstaltens arbetsordning, i vilken meddelas närmare bestämmelser om förvaltningen och om behandlingen av ärendena, (ny)

(4—7 punkten som 3—6 punkten i RP)

6 §

Styrelsen

(1—3 mom. som i RP)

En styrelseledamot är skyldig att ersätta skada som han eller hon genom att handla i strid med lag eller andra bestämmelser eller annars uppsåtligen eller av oaktsamhet har förorsakat Folkpensionsanstalten. Om skadan är en följd av flera styrelseledamöters förfarande, ansvarar de solidariskt för ersättandet av skadan. (Nytt)

Fullmäktige kan skilja en annan styrelseledamot än generaldirektören eller den direktör som förordnats till ställföreträdare för generaldirektören från sitt uppdrag under mandatperioden, om han eller hon inte längre uppfyller de krav uppdraget ställer eller har gjort sig skyldig till en allvarlig förseelse. (Nytt)

7 §

Styrelsens uppgifter

Styrelsen leder och utvecklar Folkpensionsanstaltens verksamhet. Styrelsen skall utöver annat

(1 och 2 punkten som i RP)

3) upprätta anstaltens arbetsordning (utesl.),

(4—6 punkten som i RP)

7) anställa de ledande tjänstemännen i arbetsavtalsförhållande,

(8—10 punkten som i RP)

(2 mom. som i RP)

8 §

Beslutsfattande i styrelsen

Styrelsen är beslutför när styrelsens ordförande eller vice ordförande och minst hälften av de övriga ledamöterna är närvarande.

(2 mom. som i RP)

9 §

(Som i RP)

10 §

Central-, regional- och lokalförvaltning

(1 mom. som i RP)

Folkpensionsanstalten har försäkringskretsar, i vilka den har en kretscentral. Försäkringskretsarna bestäms av Folkpensionsanstalten.

(3 mom. som i RP)

11 § (Ny)

Generaldirektörens, direktörernas och tjänstemännens ställning

På generaldirektörens och direktörernas anställningsförhållande till Folkpensionsanstalten tillämpas vad som i statstjänstemannalagen (750/1994) föreskrivs om ansvaret, uppsägningsgrunderna och anställningsvillkoren för de högsta statstjänstemännen.

I fråga om anstaltens tjänstemäns anställningsförhållande till Folkpensionsanstalten tilllämpas arbetsavtalslagen (55/2001). Om anställningsvillkoren avtalas genom ett kollektivavtal mellan Folkpensionsanstalten och de föreningar som representerar tjänstemännen.

3 kap.

Delegationer

12 § (11 §)

Delegationen för Folkpensionsanstalten

Folkpensionsanstalten har en delegation för Folkpensionsanstalten, som har till uppgift att främja och utveckla dels samarbetet mellan de myndigheter och samfund som deltar i verkställigheten när det gäller social trygghet, dels beaktandet av servicetagarnas synvinkel. Folkpensionsanstaltens styrelse tillsätter delegationen för tre år i sänder. I delegationen skall myndigheter, (utesl.) samfund och intresseorganisationer samt Folkpensionsanstaltens personal vara företrädda.

(2 mom. som i RP)

4 kap.

Personalpensioner

13 och 14 §

(Som 12 och 13 § i RP)

5 kap.

Placering av medel

15 §

(Som 14 § i RP)

6 kap.

Bokföring, bokslut och revision

16 §

(Som 15 § i RP)

17 § (16 §)

Bokslut

(1 mom. som i RP)

Bokslutet, som omfattar balansräkning, resultaträkning och noter samt en verksamhetsberättelse, skall upprättas före utgången av mars året efter räkenskapsåret.

18 och 19 §

(Som 17 och 18 § i RP)

7 kap.

Särskilda bestämmelser

20 § (19 §)

(Utesl.) Beslutanderätt angående avgörande av förmån

Rätten till invaliditetspension bedöms och beslut om invaliditetspension fattas inom centralförvaltningen. Övriga förmånsbeslut fattas vid byråerna eller andra lokalförvaltningsenheter, om inte annat bestäms i arbetsordningen. Folkpensionsanstalten kan för säkerställande av en enhetlig beslutspraxis meddela anvisningar om behandlingen av förmånerna.

21—23 §

(Som 20—22 § i RP)

24 § (Ny)

Ändringssökande

Ändring i ett beslut av Folkpensionsanstalten får sökas genom besvär hos högsta förvaltningsdomstolen i enlighet med förvaltningsprocesslagen (586/1996), om inte något annat bestäms om sökande av ändring.

25 §

(Som 23 § i RP)

8 kap.

Ikraftträdelse- och övergångsbestämmelser

26 och 27 §

(Som 24 och 25 § i RP)

_______________

Helsingfors den 12 juni 2001

I den avgörande behandlingen deltog

  • ordf. Marjatta Vehkaoja /sd
  • vordf. Timo Ihamäki /saml
  • medl. Eero Akaan-Penttilä /kok (delvis)
  • Merikukka Forsius /gröna
  • Tuula Haatainen /sd
  • Niilo Keränen /cent
  • Valto Koski /sd
  • Marjaana Koskinen /sd (delvis)
  • Pehr Löv /sv
  • Juha Rehula /cent
  • Päivi Räsänen /fkf
  • Sari Sarkomaa /kok (delvis)
  • Arto Seppälä /sd
  • Marjatta Stenius-Kaukonen /vänst
  • Jaana Ylä-Mononen /kesk (delvis)
  • ers. Anne Huotari /vas (delvis)

Sekreterare vid behandlingen i utskottet var

utskottsrådet Eila Mäkipää