LAKIALOITE 1/2005 vp

LA 1/2005 vp - Rosa Meriläinen /vihr 

Tarkistettu versio 2.0

Laki nimilain 32 c §:n muuttamisesta

Eduskunnalle

ALOITTEEN PÄÄASIALLINEN SISÄLTÖ

Lakialoitteessa nimilain muuttamiseksi esitetään, että etunimeä muutettaessa etunimen hyväksyttävyydestä eivät kaikilta osin ole voimassa samat vaatimukset kuin lapselle syntymän jälkeen nimeä annettaessa.

PERUSTELUT

Nykykäytäntöä muutettaisiin niin, ettei etunimeä muutettaessa sen hyväksyttävyyttä enää rajoitettaisi tulkitsemalla sen olevan mahdollisesti muodoltaan tai kirjoitustavaltaan kotimaisen nimikäytännön vastainen. Näin vähennettäisiin ilman perusteltua syytä tapahtuvaa yksilönvapauden rajoittamista.

Edelleen olisivat kuitenkin voimassa seuraavat vaatimukset: miehelle ei hyväksytä naisennimeä eikä naiselle miehennimeä, nimeksi ei hyväksytä sukunimeä, ellei kysymyksessä ole isän tai äidin etunimestä muodostettu poika- tai tytärloppuinen nimi, jota käytetään muun etunimen jäljessä, eikä nimeä, joka ennestään on sisaruksella tai puolisisaruksella, muutoin kuin toisen etunimen ohella. Edelleen myös edellytettäisiin, ettei etunimi saa olla sopimaton eikä sen käyttö muutoin voi aiheuttaa ilmeistä haittaa.

Näin annettaisiin aikuisille ihmisille mahdollisuus päättää omasta etunimestään ilman viranomaisten tulkintavaltaa kuitenkaan antamatta mahdollisuutta nimeen, joka olisi loukkaavalla tavalla sopimaton tai muodoltaan tai kirjoitusasultaan haittaa aiheuttava.

Jäljelle jääneet säädökset ovat määriteltyyn syyhyn perustuvia rajoituksia, kun taas poistetussa kohdassa kyse oli voimakkaasti tulkinnasta. Muutoksella parannetaan kansalaisten tasa-arvoisuutta nimenmuutoskysymyksissä minimoimalla viranomaisten mielipiteeseen perustuvia rajoituksia.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta hyväksyy seuraavan lakiehdotuksen:

Laki

nimilain 32 c §:n muuttamisesta

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

muutetaan 9 päivänä elokuuta 1985 annetun nimilain (694/1985) 32 c §:n 2 momentti, sellaisena kuin se on laissa 485/1993, seuraavasti:

32 c §

Ilmoitus etunimen muuttamisesta

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Etunimeä muutettaessa on voimassa, mitä 32 a §:ssä säädetään etunimien lukumäärästä. Etunimeksi ei voida hyväksyä nimeä, joka on sopimaton tai jonka käyttö muutoin voi aiheuttaa ilmeistä haittaa. Ilman 32 b §:n 3 momentissa mainittua syytä ei etunimeksi voida hyväksyä:

1) miehelle naisennimeä eikä naiselle miehennimeä;

2) sukunimeä, ellei kysymyksessä ole isän tai äidin etunimestä muodostettu poika- tai tytärloppuinen nimi, jota käytetään muun etunimen jäljessä; eikä

3) nimeä, joka ennestään on sisaruksella tai puolisisaruksella, muutoin kuin toisen etunimen ohella.

_______________

Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2006.

_______________

Helsingissä 2 päivänä helmikuuta 2005

  • Rosa Meriläinen /vihr