Viimeksi julkaistu 9.8.2021 12.49

Pöytäkirjan asiakohta PTK 4/2020 vp Täysistunto Tiistai 11.2.2020 klo 13.59—18.47

10. Hallituksen esitys eduskunnalle Amerikan yhdysvaltojen, Euroopan  unionin ja  sen jäsenvaltioiden, Islannin sekä Norjan kuningaskunnan välisen  lentoliikennesopimuksen sekä lentoliikennesopimuksen  soveltamisesta   tehdyn  lisäsopimuksen  hyväksymiseksi  ja voimaansaattamiseksi

Hallituksen esitysHE 106/2019 vp
Lähetekeskustelu
Ensimmäinen varapuhemies Antti Rinne
:

Lähetekeskustelua varten esitellään päiväjärjestyksen 10. asia. Puhemiesneuvosto ehdottaa, että asia lähetetään liikenne- ja viestintävaliokuntaan. 

Lähetekeskusteluun varataan enintään 30 minuuttia. Asian käsittelyssä noudatetaan aikataulutettujen asioiden osalta sovittuja menettelytapoja. 

Keskustelu
17.57 
Liikenne- ja viestintäministeri  Timo  Harakka 
(esittelypuheenvuoro)
:

Arvoisa puhemies! Käsittelyssä on hallituksen esitys eduskunnalle Yhdysvaltojen, EU:n ja sen jäsenvaltioiden, Islannin sekä Norjan välisen lentoliikennesopimuksen sekä lentoliikennesopimuksen soveltamisesta tehdyn lisäsopimuksen hyväksymiseksi ja voimaansaattamiseksi. Sopimukset koskevat Islannin ja Norjan liittymistä EU:n ja Yhdysvaltojen väliseen lentoliikennesopimukseen, joka on toteutettu nyt hyväksyttäväksi esitettävillä sopimuksilla, jotka allekirjoitettiin jo kesäkuussa 2011. Sopimuksia on sovellettu väliaikaisesti niiden allekirjoituspäivästä lähtien. Yhdysvaltojen, EU:n ja sen jäsenvaltioiden, Islannin sekä Norjan välisen lentoliikennesopimuksen määräyksillä EU:n ja Yhdysvaltojen välinen lentoliikennesopimus on laajennettu koskemaan soveltuvin osin myös Islantia ja Norjaa. Lisäsopimuksen määräyksillä puolestaan varmistetaan EU:n ja Yhdysvaltojen välisen lentoliikennesopimuksen tiettyjen määräysten toimeenpano. 

Hallituksen esityksen tavoitteena on saada sopimuksille eduskunnan hyväksyntä ja voimaansaattaa sopimukset Suomen osalta. Sopimusten kansainvälisen voimaantulon edellytyksenä on, että kaikki sopimusten osapuolet hyväksyvät sopimukset kansallisesti, joten esitys sisältää ehdotukset laeiksi, joilla saatettaisiin voimaan sopimusten lainsäädännön alaan kuuluvat määräykset. Sopimukset ovat luonteeltaan sekasopimuksia, joiden osapuolina ovat sekä EU että sen jäsenvaltiot. Niiden määräykset kuuluvat osittain unionin ja osittain jäsenvaltioiden toimivaltaan. Esityksessä ehdotetaan, että eduskunta hyväksyy sopimukset siltä osin, kun sopimusten määräykset kuuluvat Suomen toimivaltaan. 

Sopimuksilla luodaan yhä kattavammat lentoliikennesuhteet EU:n, Yhdysvaltojen, Islannin ja Norjan välille. Kattavista lentoliikennesuhteista ja säätelykehyksen johdonmukaisuudesta koituu taloudellista etua lentoyhtiöille ja kuluttajille EU:ssa. Islanti ja Norja ovat ottaneet käyttöön EU:n säännöstön ilmailupolitiikassa ja kuuluvat Euroopan yhteiseen ilmailualueeseen. Islannin ja Norjan mukaantulolla EU:n ja Yhdysvaltojen väliseen lentoliikennesopimukseen varmistetaan, että kaikkien EU:n säännöstöä noudattavien eurooppalaisten lentoliikenteen harjoittajien liikennöinti Atlantin yli tapahtuu yhdenmukaisen kehyksen puitteissa. 

18.00 
Kimmo Kiljunen sd :

Edustaja Kiljunen käyttää puheenvuoron oikeastaan edustaja Heinosen suulla, koska hän tuli sanomaan, että täytyy ministeriä kiittää. Harvinainen tilanne, että ministeri tulee esittelemään asiaa ja teillä ei ole yhtään puheenvuoroa. Nyt on tämä puheenvuoro. Kiitos tästä esittelypuheenvuorosta.  

Keskustelu päättyi. 

Asia lähetettiin liikenne- ja viestintävaliokuntaan.