Viimeksi julkaistu 19.4.2021 17.19

Talousarvioaloite TAA 145/2018 vp 
Anna-Maja Henriksson ym. 
 
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä muiden tuomioistuinten toimintamenoihin oikeusturvan ylläpitämiseksi (3 668 000 euroa)

Eduskunnalle

Oikeudenhoito on kuuluu demokraattisen oikeusvaltiomme peruspilareihin. Oikeudenhoidon toimivuus edellyttää myös, että kaikki ketjun osat, eli poliisi, syyttäjä, tuomioistuin, vankeinhoito ja ulosotto, toimivat. Tämä tarkoittaa, että esim. syyttäjälaitoksen resurssiongelmat näkyvät myöhemmässä vaiheessa tuomioistuimissa, koska asiat jäävät odottamaan. Ketjuun syntyy siis eräänlainen tukos. Tämä puolestaan johtaa käsittelyaikojen pidentymiseen, mikä heikentää kansalaisten oikeusturvaa. Toimiva oikeudenhoito on ratkaisevan tärkeää myös maamme kilpailukyvyn kannalta. Yritysten on voitava luottaa siihen, että niiden asiat käsitellään joustavasti ja tehokkaasti tuomioistuimissa. Maallamme ei ole varaa vaarantaa oikeuslaitoksen toimivuutta ja ihmisten perusoikeutta oikeusturvaan. Tämän vuoksi oikeudenhoidon riittävän resurssitason turvaaminen on erittäin tärkeää. Ennen vuoden 2015 eduskuntavaaleja poliittiset puolueet olivat yksimielisiä oikeudenhoidon tarvitsemasta tasokorotuksesta. Valitettavasti hallitus ei ole toteuttanut tätä tavoitetta. 

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta lisää 3 668 000 euroa momentille 25.10.03 muiden tuomioistuinten toimintamenoihin oikeusturvan ylläpitämiseksi. 
Helsingissä 28.9.2018 
Anna-Maja Henriksson 
Thomas Blomqvist 
Anders Adlercreutz 
Eva Biaudet 
Mats Löfström 
Mikaela Nylander 
Mats Nylund 
Veronica Rehn-Kivi 
Joakim Strand 
Stefan Wallin