Viimeksi julkaistu 28.7.2025 16.40

Talousarvioaloite TAA 218/2024 vp 
Antti Kurvinen kesk 
 
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä eritasoliittymän suunnitteluun valtatien 18 ja Kyrööntien risteykseen Isossakyrössä (300 000 euroa)

Eduskunnalle

Valtatie 18 kulkee Suomen poikki itä-länsisuunnassa ja on keskisen Suomen merkittävin poikittaisyhteys. Yli 270 kilometrin pituisen tien jatkeena on laivayhteys Uumajaan Ruotsiin ja edelleen Norjan satamiin. Idässä yhteys jatkuu Itä-Suomen merkittäville metsäteollisuuspaikkakunnille.  

Vaasan ja Seinäjoen välinen osuus kuuluu Suomen pääväyläverkkoon, ja yhteysvälille on tarveselvityksessä osoitettu monia kehityshankkeita. Valtatien liikennemäärät ovat kasvaneet etenkin kyseisellä välillä ja ovat nyt 6 000—10 000 ajoneuvoa vuorokaudessa. Erityisesti työmatkapendelöinti on vilkasta, ja liikennemäärä nousee huippuunsa aamu- ja iltapäivällä.  

Eritasoliittymä Isonkyrön keskustan kohdalla mahdollistaisi maankäytön kehittämisen valtatien ja rautatien välisellä alueella sekä keskustan laajenemisen rautatieseisakkeen läheisyyteen. Isonkyrön kohdalla on valtatiellä 18 useita liittymiä, joiden kokoaminen eritasoliittymään parantaisi liikenneturvallisuutta sekä liikenteen sujuvuutta pääväylällä. Eritasoliittymä täyttää pääväylien liikenteelle asetetut vaatimukset.  

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta lisää 300 000 euroa momentille 31.10.20 valtatien 18 ja Kyrööntien risteyksen Isonkyrön eritasoliittymän suunnitteluun. 
Helsingissä 4.10.2024 
Antti Kurvinen kesk