Viimeksi julkaistu 19.4.2021 17.52

Talousarvioaloite TAA 72/2018 vp 
Juho Eerola ps 
 
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä lapsiperheiden kunnalliseen kotiapuun ja siitä tiedottamiseen (1 000 000 euroa)

Eduskunnalle

Uusi sosiaalihuoltolaki mahdollisti lapsiperheille subjektiivisen oikeuden kunnan järjestämään välttämättömään kotipalveluun ilman, että tarvitsee olla lastensuojelun asiakas. Käytännössä palattiin aiempaan toimintamalliin, jolloin perheet saivat apua muuttuvissa elämäntilanteissa. Kun kotipalvelua ajettiin alas, kasvoivat lastensuojelun asiakkaiden ja lasten sijoitusten määrät. Sen tarpeellisuus on ilmeinen. 

Ennalta ehkäisevä työ on hyvin tärkeää muodostettaessa perheille vahva turvaverkko, mutta kotiapua saavien lapsiperheiden määrä on vähentynyt. Silti tarve on jopa kaksinkertainen, mutta kotiavusta ei olla kovin tietoisia lapsiperheiden keskuudessa. Kotiapu on esimerkiksi lastenhoito-, siivous- ja ruuanlaittoapua ja myös apua esimerkiksi vanhempien erotilanteessa. Sen tarkoituksena on toimia lyhytaikaisena tukena. 

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta lisää 1 000 000 euroa momentille 28.90.30 lapsiperheiden kunnalliseen kotiapuun ja siitä tiedottamiseen.  
Helsingissä 28.9.2018 
Juho Eerola ps