Sotilasavustuksen tarkoituksena on turvata palveluksessa olevan asevelvollisen tai vapaaehtoista asepalvelusta suorittavan naisen ja heidän omaistensa toimeentulo palveluksen aikana. Avustuksen myöntämisen edellytyksenä on, että palvelus on heikentänyt avustukseen oikeutetun toimeentulomahdollisuuksia ja että hän on avustuksen tarpeessa. Sotilasavustuksen määrään vaikuttavat asevelvollisen ja omaisten käytettävissä olevat nettotulot. Jos palveluksessa oleva työskentelee palveluksen aikana, työstä saatu nettotulo vähentää täysimääräisesti maksettavan avustuksen määrää.
Esityksen tavoitteena on parantaa sotilasavustusta saavan henkilön työnteon kannusteita varusmies- tai siviilipalveluksen tai vapaaehtoisen asepalveluksen aikana. Sotilasavustuslakiin ehdotetaan lisättäväksi säännös niin sanotusta suojaosasta siten, että palveluksessa olevan henkilön palkka- ja yrittäjätuloista otetaan huomioon 200 euron suojaosan ylittävä osa avustuksen suuruutta määrättäessä. Suojaosa parantaa siten niiden palvelukseen osallistuvien henkilöiden taloudellista asemaa, joilla on mahdollista työskennellä palveluksen aikana. Esitetty suojaosa ei koske palveluksessa olevan omaisen tuloja.
Esityksen taustalla on hallituksen vuoden 2022 talousarvioesityksen neuvottelujen osana tekemä linjaus nopeavaikutteisista työllisyyttä vahvistavista toimista, jotka tukevat osaavan työvoiman saatavuutta ja parantavat työvoiman kohtaantoa.
Valiokunta pitää kannatettavana esityksen tavoitetta parantaa sotilasavustusta saavan henkilön työnteon kannusteita palveluksen aikana. Ehdotettu suojaosa voi kannustaa työnteon tai yritystoiminnan jatkamiseen palveluksen aikana, mikä osaltaan tukee palvelukseen osallistuvan kiinnittymistä työelämään ja työllistymistä tai yritystoiminnan jatkamista palveluksen jälkeen.
Valiokunta ehdottaa, että työnteon kannusteiden ja palvelukseen osallistuvan toimeentulon parantamiseksi esityksen mukainen 200 euron suojaosa nostetaan 300 euroon, jolloin se on lähempänä työttömyysturvassa ja yleisessä asumistuessa sovellettavaa 300 euron suojaosaa. Valiokunta kuitenkin toteaa, etteivät eri etuuksien suojaosat korotuksesta huolimatta vastaa toisiaan etuuksien tulokäsitteiden erojen vuoksi. Sotilasavustus on tarveharkintainen etuus, jossa otetaan huomioon nettotulot eli käytettävissä olevat tosiasialliset tulot verojen ja muiden maksujen vähentämisen jälkeen, kun taas työttömyysturvassa ja yleisessä asumistuessa otetaan huomioon veronalaiset bruttotulot.
Esityksessä on arvioitu, että noin 300 palveluksessa olevan avustus suurenee ehdotetun 200 euron suojaosan johdosta ja kokonaisvaikutus valtion menoihin on noin 200 000 euroa vuodessa. Esityksen mukaan vain harvalla palveluksessa olevista on palkka- tai yrittäjätuloja. Mahdolliset tulot ovat varsin pieniä, ja osalla ne ovat pienempiä kuin esitetty 200 euron suojaosa. Valiokunnan ehdottama suojaosan korotus 300 euroon lisää sotilasavustuksen menoja arviolta 100 000 eurolla, jolloin muutoksen kokonaisvaikutus valtion menoihin on noin 300 000 euroa vuodessa.
Valiokunnan asiantuntijakuulemisessa nostettiin esille myös muita sotilasavustuksen kehittämistarpeita, kuten sotilasavustuksella korvattavien menojen tarkentaminen ja esitetyn suojaosan laajentaminen koskemaan palveluksessa olevan omaisen tuloja. Valiokunta toteaa, että sotilasavustusta koskeva lainsäädäntö on tullut voimaan vuonna 1994 eikä siihen ole tehty voimaantulon jälkeen merkittäviä muutoksia. Valiokunta pitää tärkeänä, että sotilasavustuksen toimivuutta vastata nykyisin palveluksessa olevien nuorten taloudellisen avustuksen tarpeeseen selvitetään.