Arvoisa herra puhemies! Maksuton harrastus koulupäivän yhteydessä on ollut keskustan unelma jo vuosikaudet. Katson kovin ylpeänä tätä nuorisolain esitystä, koska se käytännössä toteuttaa tämän unelman. Yhdenkään lapsen ja nuoren harrastaminen ei saa olla kiinni perheen taloudellisesta tilanteesta eikä asuinpaikasta. Näillä harrastuksilla luodaan yhdenvertaisuutta läpi Suomen, ja olen katsonut ylpeänä sitä, miten monet kunnat ovat jo tarttuneet tähän kokeiluun Suomen harrastamisen mallista ja tarjoavat lapsille ja nuorille näitä harrastuksia ympäri Suomen.
Näitä harrastusten sisältöjä on toki kehitettävä, niin kuin tässäkin keskustelussa on käynyt ilmi. Esimerkiksi ratsastus, agility ja jääkiekko ovat sentyyppisiä harrastuksia, jotka harvoin ovat päässeet kuntien harrastusvalikoimaan mukaan, kun puhutaan koulupäivän yhteydestä. Voisiko kuitenkin ajatella, että nämäkin harrastukset ja niiden kaltaiset toiminnat voitaisiin saada mukaan?
Myös erityisryhmien harrastamiseen osallistumisen esteiden purkaminen on erittäin tärkeä tavoite. Edustaja Kivisaari sen ansiokkaasti nosti tässä keskustelussa esille. Ajattelen, että esimerkiksi vammaisten lasten harrastaminen on ehdottomasti kysymys, joka meidän tulee vielä ratkaista. Tämä hallituksen esitys kuitenkin antaa pohjaa sille, että joka ikinen suomalainen nuori pääsee harrastuksen piiriin.
Toisaalta kyse on myös järjestöjen pärjäämisestä tässä ajassa. Ajattelen, että harrastuksia ei ole, ellei kolmas sektori ole riittävän vahva järjestämään tätä toimintaa. Ja myös sillä silmällä tietenkin on katsottava kokonaisuutta, että nyt myös Veikkauksen edunsaajien asema pystytään turvaamaan, ja sen eteen hallitus on tehnyt töitä, kiitoksia siitä.
Nuorisolakiin liittyy myös valtion nuorisopolitiikan kehittämisohjelma, jonka sisältöjä tällä hetkellä mietitään seuraavalle hallitukselle ja seuraavalle hallituskaudelle. Ajattelen, että kun tuota nuorisolakia viimeksi uudistettiin, niin sinne lisättiin ajatusta tämmöisestä kokonaisvaltaisesta johtamisesta esimerkiksi nuorten kannalta kinkkisiin ongelmiin: velkaantuminen, syrjäytyminen, asuminen, monet tämänkaltaiset hyvin erityisluonteiset kysymykset. Ajattelen, että niiden johtamiseen ja nuorten tiedon hyödyntämiseen tehtiin rakenteet, mutta en ole ihan varma, olemmeko me vielä maalissa. Ajattelen, että nuorisopolitiikan johtamisessa valtiolla olisi vielä tehtävää. Nuorisopolitiikkaa vaivaa edelleen sirpaleisuus. Vaikka olemme lisänneet ministeriryhmään nuorten asioiden käsittelyn ja olemme lisänneet tämän valtion nuorisopolitiikan kehittämisohjelman, niin edelleen toivon, että mietimme myös tätä johtamisen kokonaisuutta eteenpäin.
Puhemies Matti Vanhanen
:Edustaja Myllykoski.