Viimeksi julkaistu 5.6.2021 12.54

Pöytäkirjan asiakohta PTK 132/2017 vp Täysistunto Torstai 7.12.2017 klo 16.00—23.03

2.23. Suullinen kysymys ilmastonmuutokseen varautumisesta maatalouspolitiikassa (Sirkka-Liisa Anttila kesk)

Suullinen kysymysSKT 196/2017 vp
Suullinen kyselytunti
Puhemies Maria Lohela
:

Seuraava kysymys, edustaja Anttila. 

Keskustelu
16.49 
Sirkka-Liisa Anttila kesk :

Arvoisa puhemies! Täällä jo puhuttiin Euroopan unionin maatalouspolitiikan uudistamisesta. Jatkan sitä keskustelua: Me tiedämme, että ilmastonmuutos tulee haastamaan elintarviketuotannon globaalisti ja hyvin merkittävästi jo lähimmän 20 vuoden aikana, joten siihen pitäisi nyt lähteä varautumaan mahdollisimman laajasti. Ja sitä taustaa vasten minua vähän häiritsee: vaikka siinä toki puhutaan ruokaturvallisuudesta ja ruokaturvasta, niin pitäisi purkaa ja avata, mitä toimenpiteitä tarvitaan, jotta jatkossa Euroopan unionin jäsenmaissa tuotettaisiin ruokaa enemmän, koska ruuasta on tulossa entistä enenevästi pula lähimpien vuosikymmenten aikana. Maapallolla on nyt jo miljoona nälkää näkevää, ja samaan aikaan ilmastonmuutos poistaa maataloustuotannosta merkittäviä alueita koko globaalilla alueella. Tätä taustaa vasten kysynkin ministeri Lepältä: miten Suomi nostaa esille enemmän ilmastonmuutoksen ja sen vaatimat konkreettiset toimet maatalouspolitiikan uudistamisessa? 

16.50 
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä 
(vastauspuheenvuoro)
:

Rouva puhemies! Edustaja Anttilan lähtökohta tuohon, että ruokaa tarvitaan tulevaisuudessa nykyistä selkeästi enemmän, on fakta asia. Se on nähtävissä joka puolella maailmaa, samaan aikaan kun meillä maatalousmaan mahdollisuus tuottaa ruokaa pienenee. Yhtälö on mahdoton, ja siksi on oleellisen tärkeää tehdä toimenpiteitä, jotta meidän ruokaturvamme ja ‑turvallisuutemme, molemmat, säilyvät korkealla tasolla. Siksi me tarvitsemme, tulevaisuudessa varsinkin, kaiken sen viljelyskelpoisen maatalousmaan ruuantuotantoon kasvavalle väestölle globaalilla tavalla. 

Suomi on tässä erittäin esimerkillinen maa. Meillä ruuantuotanto on kestävää, meillä on vettä, josta pidämme tietenkin hyvää huolta, mikä on perusedellytys ruuantuotannolle. Me pystymme tuottamaan ruokaa, joka on maailman turvallisinta, se on maailman puhtainta. Meillä on monia asioita, joita monistamalla muualle ruokaturva ja ruokaturvallisuus kasvavat, ja siinä meidän pitää saada enemmän irti tästä hyvästä, mitä koko elintarvikeketju vuosikymmenien saatossa [Puhemies koputtaa] on tehnyt. Tämä on meille todella suuri mahdollisuus, [Puhemies koputtaa] ja tämä pitää olla kirkkaana mielessä myös tässä uudistamisessa. 

Kysymyksen käsittely päättyi.