Viimeksi julkaistu 5.6.2021 18.07

Pöytäkirjan asiakohta PTK 167/2018 vp Täysistunto Torstai 28.2.2019 klo 16.04—20.28

2.8. Suullinen kysymys sähköveron porrastamisesta (Anne Kalmari kesk)

Suullinen kysymysSKT 280/2018 vp
Suullinen kyselytunti
Ensimmäinen varapuhemies Mauri Pekkarinen
:

Seuraava kysymys, edustaja Kalmari. 

Keskustelu
17.04 
Anne Kalmari kesk :

Arvoisa herra puhemies! Sähkön perusmaksut ja siirtohinnat ovat kohtuuttomia. Sähköverkon myyminen Carunalle oli virhe ministeri Pekka Haavistolta. Sama virhe tehtiin monissa kunnissa. Caruna ja Elenia ovat pääosin kansainvälisten pääomasijoittajien omistamia. Tehtävänä on tahkota rahaa omistajille. 

Osasyyllinen korkeisiin hintoihin on myös hyvää tarkoittanut edellinen hallitus sen säädettyä lain säävarmoista sähköverkoista. Ennen kuin kaikki maakaapeloinnit on maksettu, joutuvat maaseudun sähkönkäyttäjät maksamaan pitkän pennin. Onneksi verkon rakentamisille on annettu jatkoaikaa, siirtohintojen korotuksille on tullut katto ja sähkönsiirto ei saa tuottaa liikaa voittoa.  

Yksi keino on kuitenkin käyttämättä. Ministeri Tiilikainen esitti, että sähkövero porrastettaisiin kuten Ruotsissa. Harvaan asutun maaseudun parlamentaarisen työryhmän [Puhemies koputtaa] puheenjohtajana haluaisin tietää, että mikäli perustuslailliset selvitykset näyttävät vihreää, [Puhemies koputtaa] ministeri Orpo, voisiko sähköveroa porrastaa Suomessakin. 

17.05 
Valtiovarainministeri Petteri Orpo 
(vastauspuheenvuoro)
:

Arvoisa herra puhemies! Tietysti asia, joka koskettaa varmasti myöskin energia-asioista vastaavaa ministeriä, koska veropolitiikka on yleensä aina sidoksissa siihen substanssiin. En halua edes ottaa kantaa tästä noin vain tähän ajatukseen, mutta mielestäni meidän pitää veropolitiikkaa kokonaisuutena kehittää ja pitää huolta laajasta veropohjasta ja verokertymistä mutta koko ajan katsoa sen vaikutuksia tavallisten ihmisten elämään, millainen verojärjestelmä meillä on, ja huolehtia siitä, että kustannukset kotitaloustasolle eivät tule missään kohtuuttomiksi. Energiapolitiikka ja energiaverotus kokonaisuutena on varmasti yksi niitä osa-alueita, joita seuraavissa hallitusohjelmaneuvotteluissa varmasti riippumatta kokoonpanosta tullaan miettimään, ja sinne näitä erilaisia malleja on hyvä valmistella. 

Kysymyksen käsittely päättyi.