Arvoisa puhemies! Kiitos eduskunnalle vilkkaasta keskustelusta ja hallituksen kehumisestakin. Otamme ne luonnollisesti ilolla tässä kohtaa vastaan.
Kuten tästä esityksestäkin saatatte havaita, niin todella meillä rikollisuus siirtyy verkkoon yhä enemmän ja hyvin usein lainsäätäjä on sen pari askelta rikollisia perässä. Mutta tässä saadaan korjattua yhtä kohtaa, jotta verkossa tapahtuvaan rikollisuuteen päästään paremmin kiinni.
Hallitusohjelmassahan todetaan viranomaisten toimivaltuuksista, erityisesti turvallisuusviranomaisten toimivaltuuksista, ja tämä esitys yhdeltä osaltansa toteuttaa hallitusohjelmaa, jossa siis halutaan katsoa, että meidän kaikkien viranomaisten toimivaltuudet ja tiedonvaihtokin vastaavat tätä nykyistä turvallisuus- ja toimintaympäristöä, jossa viranomaisemme lakia pyrkivät valvomaan ja rikoksia torjumaan.
Täällä on nostettu useammassakin puheenvuorossa esiin se, että on tärkeää pitää huolta perus- ja ihmisoikeuksista ja yksityisyydensuojasta, ja näin se on. Meillä Suomessa lait säädetään siten, että siellä on varmistettu tämäntyyppiset asiat. Näiden tällaisten salaisten pakkokeinojen käyttö ei ole kovinkaan matalan kynnyksen takana, mutta kuitenkin sellaisen kynnyksen takana, jolla vielä pystytään rikoksia torjumaan. On tärkeää löytää tämä tasapaino, ja nähdäkseni suomalainen lainsäädäntö tähän hyvin vastaa.
Edustaja Hoskonen totesi täällä tästä lainsäädännön ajantasaisuudesta, ja siitä pitää pitää koko ajan huolta. On nimittäin niin, että erityisesti meidän turvallisuusympäristö muuttuu niin nopeasti, että lainsäädännön pitää olla ketterää ja nopeaa, jotta se pystyy tähän vastaamaan.
Edustaja Peltonen, tiedustelitte koulutusasioista. On aivan selvää, että kun uusia toimivaltuuksia tulee, huolehdimme siitä, että viranomaiset ovat koulutettuja näiden käyttöön ja että toimivaltuuksia käytetään oikein.
Edustaja Rantanen, Piritta, totesitte tämän lain seurannasta. Kyllä, ja on selvää, että suomalainen viranomainen käyttää toimivaltuuksiaan vastuullisesti, mutta ilman muuta tätä lakia jatkossakin seurataan.
Ehkä loppuun totean vielä sen, että on hyvin tärkeää, että muun muassa tuomioistuimissa, jotka, niin kuin täällä on erinomaisen hyvin todettu, ovat äärimmäisen ruuhkaisia, ruuhkia saadaan purettua tälläkin tavalla, että pystymme näihin lakeihin säätämään keinoja, joilla joka asia ei tuomioistuinten käsittelyyn jatkossa mene. — Kiitos.