Arvoisa puhemies! Hyvä ministeri ja edustajakollegat ja muut täysistuntoa seuraavat! Kiitos ministeri Lintilälle tämän esittelystä. Pidän hyvänä, että tämä on nyt eduskuntaan tuotu. Nythän tieto kertoo, että muun muassa tätä ravintoloiden sulkua oltaisiin myös jatkamassa, ja tänään täysistunnossa tuo käsittely ymmärtääkseni on päiväjärjestyksen loppupuolella tulossa. Näillä yrityksillä, jotka nyt on määrätty suljettaviksi covid-19-pandemian johdosta, alkaa kyllä kassa olla tyhjä ja palkkojen maksu, kiinteiden juoksevien kulujen maksu on nyt erittäin herkässä tilanteessa, ja on tärkeää, että tämä esitys täällä eduskunnassa on.
Muutaman huomion, arvoisa puhemies, haluan tästä esille nostaa. Niin kuin ministeri totesi, niin tätä kustannustukea voitaisiin maksaa niille yrityksille, jotka on määrätty suljettuina pidettäviksi, ja maksettaisiin korvausta tämän pykälän mukaisesti, jos yritys olisi pidettävä suljettuna yli 15 vuorokautta. Kysyisin ministeri Lintilältä, mistä tämä 15 vuorokauden aika tähän tulee? Kyllä pienelle yritykselle ja vähän isommallekin yritykselle kaksi viikkoa, 14 vuorokautta, on jo sellainen aika, että siinä alkaa pussi olla tyhjänä palkkojen maksun suhteen, kiinteiden kulujen, vuokrien, sähköjen ja muiden suhteen, ja pitäisin kyllä kohtuullisena, että tämä kustannustuki maksettaisiin jo ensimmäisestä sulkupäivästä myös siinä tilanteessa, että tuo sulku ei jatkuisi yli 15:tä vuorokautta. Julkisuudessahan on annettu ymmärtää, että tukea saisi vasta 15 vuorokaudesta eteenpäin, mutta tämä ymmärtääkseni on ollut väärä tieto, ja silloin, jos tuo 15 vuorokautta täyttyy, myös näiltä 15 aiemmalta vuorokaudelta tuen saisi. Mutta pitäisin kohtuullisena, että tuki voitaisiin osoittaa jo lyhyemmillekin suluille eli ensimmäisestä päivästä lähtien.
MaRan toimitusjohtaja Timo Lappi totesi: ”Ravintoloille käynnissä olevan sulun ajalta pitää maksaa hyvitystä. Sen tulee olla yli 90 miljoonaa euroa. Myös suurten yritysten tulee saada hyvitys suhteessa niiden kiinteisiin joustamattomiin kustannuksiin ilman, että Suomen tukien enimmäismäärät estävät hyvityksen maksamisen.” Tämä on tärkeä huomio.
Sitten tämä, miten korvaus lasketaan. Toisen momentin mukaan korvauksen perusteena olisivat tiedot helmikuulta 2021. Ministeri Lintilä kertoi, niin kuin tuossa esittelytekstissä sanotaan, että tavoitteena on, että korvaus vastaisi mahdollisimman ajantasaisesti yrityksen tilannetta. Tämä todellakin varmaan vastaa aika hyvin yrityksen tilannetta, joka on siis jo tukala, mutta esimerkiksi tämä olisi hyvin epäoikeudenmukainen vaikkapa Lapin talvisesongissa toimiville yrityksille — joilla ehkä joulun aikaan on voinut jotain olla, nyt on tämä hiljaisempi jakso, ja tämä sulku kohdistuu nimenomaan jälleen sesonkiin, pääsiäisaikaan — ja pitäisin oikeudenmukaisena, että tämän laskentaan otettaisiin joku muukin mahdollinen vaihtoehtoinen laskenta-aika mukaan. Se voisi olla esimerkiksi koronaa edeltävä vastaava aika.
No, tänään on tullut tieto, ja eduskunta tulee käsittelemään tuota ravintoloiden sulun jatkoa kolmella viikolla. Olen ymmärtänyt, että keskustasta — muun muassa tänään aamulla Ykkösaamussa edustaja Markus Lohi — on peräänkuulutettu muutoksia, mutta olen lukenut, että tämä toteutettaisiin samansisältöisenä kuin tällä hetkellä voimassa oleva sulku, ja tämä tulee olemaan kyllä näille pienille paikoille erittäin vaikea isku. Noutoruuan syönti terasseilla olisi minun mielestäni sellainen, mikä pitäisi voida toteuttaa. Myös pienet kahvilat ja lounaspaikat ovat erittäin tiukassa ahdingossa, ja alueelliset erot maakuntien sisällä ovat kyllä suurelta osin erilaisia. Edustaja Sankelo voisi esimerkiksi kuvata sitä, minkälainen on tilanne Etelä-Pohjanmaalla. Onko siellä mitään tarvetta ravintoloita enää kiinni pitää?
Arvoisa puhemies! Sitten loppuun nämä 58 a ja 58 b §:t, joilla on tarkoitus tämän sulun jälkeen, jota nyt jatketaan kolmella viikolla, vielä laittaa ravintoloita kiinni kello 18 mennessä, niin kyllä se on sellainen tilanne näille ravintoloille, erityisesti iltaruokaravintoloille, että ne eivät käytännössä pysty aukeamaan.
Nämä tilastot, joita ala on kertonut, ovat kyllä karua luettavaa. Ennakkotietojen mukaan vuonna 2020 korona vei ravintoloiden liikevaihdosta noin 1,5 miljardia euroa, anniskelu väheni 40 prosentilla. Maaliskuun alkupuolella julkaistun MaRa-alan jäsenkyselyn mukaan 72 prosentilla ruokaravintoloista, 64 prosentilla kahviloista ja 84 prosentilla pubeista ja yökerhoista liikevaihto laskee maalis—toukokuussa tänä vuonna vähintään puolella verrattuna vuoden 2019 vastaavaan aikaan. Peräti 90 prosentilla juhla- ja pitopalveluyrityksistä liikevaihto romahtaa vähintään 70 prosenttia, henkilöstö- ja opiskelijaravintoloissa 63 prosentilla vähintään 60 prosenttia. Konkurssiuhan alla tai lopettaneita on syyskuuhun mennessä jo yli 30 prosenttia ravintola-alan yrityksistä, ja tänään tuoreiden tietojen mukaan ravintoloiden etujärjestö on kertonut, että ravintolayrittäjät eivät saa tällä hetkellä lainaa pankeista. Näiden yritysten tilanne on erittäin tukala, ja sen takia on nyt etsittävä kaikki keinot, joilla näitä yrityksiä voidaan auttaa.
Toimialan 77 000 yrittäjää ja työntekijää sekä heidän perheensä ovat, arvoisa hallitus, vakavassa taloudellisessa ja henkisessä ahdingossa, ja valitettavasti, jos nämä jatkotoimenpiteet toteutuvat, niin hallituksen esitykset tulevat tätä vielä entisestään syventämään.
Ensimmäinen varapuhemies Tarja Filatov
:Edustaja Kauma.