Viimeksi julkaistu 8.7.2025 16.54

Pöytäkirjan asiakohta PTK 34/2024 vp Täysistunto Torstai 11.4.2024 klo 15.59—18.39

2.7. Suullinen kysymys Suomen kilpailukyvystä kansainvälisillä markkinoilla (Mikko Lundén ps)

Suullinen kysymysSKT 67/2024 vp
Suullinen kyselytunti
Puhemies Jussi Halla-aho
:

Edustaja Lundén, olkaa hyvä. 

Keskustelu
16.56 
Mikko Lundén ps :

Kiitos, arvoisa herra puhemies! Me perussuomalaiset kannamme syvää huolta Suomen kyvystä kilpailla kansainvälisillä markkinoilla sekä maamme taloudellisesta tilanteesta. Olemme surullisia toistuvista muutosneuvotteluista, joissa kansalaisten työpaikat ovat vaakalaudalla. Versowood, Valmet Automotive, Valio, UPM, Paulig — lista on pitkä ja murheellinen. Nämä koskettavat satoja suomalaisia ja heidän perheitään. 

Globaalissa maailmassa työt menevät sinne, missä työmarkkinat ovat ketterät. Suomen työmarkkinat kilpailevat kaikkien maailman maiden työmarkkinoiden kanssa, ja siksi niiden tulee olla kilpailukykyiset. 

Arvoisa hallitus, mitä keinoja hallituksella on käytössään parantaakseen suomalaisten mahdollisuuksia päästä työelämään ja sitä kautta parantamaan omaa elintasoaan ja koko yhteiskunnan hyvinvointia? [Aki Lindénin välihuuto] 

Puhemies Jussi Halla-aho
:

Ministeri Grahn-Laasonen, olkaa hyvä. 

16.57 
Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasonen 
(vastauspuheenvuoro)
:

Kiitos, arvoisa puhemies! Tilannekuva, huoli suomalaisen työn kilpailukyvystä ja Suomen kilpailukyvystä ja kasvusta, on vahvasti jaettu, ja se on itse asiassa tämän äsken käydyn säästökeskustelun ohella todella tärkeä näkökulma, miten saamme Suomessa kasvua aikaan. 

Tämä kysymys koski työllisyyttä, ja siihen liittyen hallituksellahan on vahva ohjelma työllisyyden vahvistamisesta. Jos katsomme nyt jo tehtyjä toimia, jo eduskuntaan annettuja hallituksen esityksiä, niin niiden yhteenlaskettu työllisyysvaikutus on 74 000 uutta työllistä. [Aki Lindén: Paperilla!] Se on jo erittäin paljon siitä 100 000 työllisen tavoitteesta, jonka hallitus asetti, ottaen huomioon, että hallitus on työskennellyt vasta alle vuoden ajan. Jatkamme tätä määrätietoista työtä sekä työllistymisen helpottamiseksi, uusien työpaikkojen ja kasvun syntymiseksi että julkisen talouden tasapainottamiseksi, jotta nostetaan Suomi kuopasta takaisin kilpailukykyisten maiden joukkoon ja Pohjoismaiden rinnalle vahvaksi hyvinvointiyhteiskunnaksi. [Mauri Peltokangas: Erinomainen vastaus!] 

Kysymyksen käsittely päättyi.