Arvoisa rouva puhemies! Arvoisat kollegat! Valtiontalouden tarkastusviraston vuosikertomuksesta silmiini pisti erityisesti nuorten työttömyystilanne ja heidän elämäntilanteensa. Tämä sama havainto seuraa vuodesta toiseen tavalla tai toisella ilmaistuna, ja tällä kertaa täällä kerrotaan asia näin: "Noin neljännesmiljoona suomalaista elää perustason sosiaaliturvan varassa. Puolet heistä on alle 30-vuotiaita. Noin viidellä prosentilla alle 24-vuotiaista nuorista ei ole perusasteen jälkeistä tutkintoa, eivätkä he ole työssä tai koulutuksessa. Tilastokeskuksen tutkimuksen mukaan suuri riski jäädä ilman tutkintoa ja työtä on somaliaa puhuvilla nuorilla, joista peräti 41 prosenttia on ilman työtä, koulutusta tai peruskoulun jälkeistä tutkintoa."
Arvoisa puhemies! Me olemme yhteiskuntaan saaneet hyvin paljon erilaisia projekteja ja toimenpiteitä nuorten työttömyyden ja syrjäytymisen helpottamiseksi, mutta niiden tulokset eivät aina ole niitä, mitä me toivomme. Monesti tulokset näyttävät hyviltä niin kauan, kun joku kurssilla on, mutta kun kurssi päättyy, niin se tulos muuttuu takaisin tämmöiseksi tavoitteelliseksi haasteeksi, jota me yritämme uudelleen kuroa umpeen.
Toivoisin, että meillä valiokunnissa kiinnitettäisiin huomiota enemmän muun muassa kolmannen sektorin osaamiseen näissä työttömyyttä ja syrjäytymistä ehkäisevissä toimenpiteissä. On vanhanaikaista ajatella, että vaikeassa elämäntilanteessa olevaa nuorta pystytään auttamaan niin sanotusti kahdeksasta neljään olevalla virka-ajalla. Toisekseen, pelkästään erilaiset rangaistuksen uhan toimenpiteet, kuten työttömyysturvan poistaminen, eivät edistä syrjäytymisen ehkäisemistä juuri lainkaan. Tästä on paljon erilaista näyttöä. Meillähän on tällä hetkellä noin 110 000 alle 29-vuotiasta nuorta aikuista, joilla ei ole minkäänlaista toisen asteen koulutusta, ja koulutuksen puute on suurin syrjäytymisen riskin aiheuttaja.
Siinä mielessä, arvoisa puhemies, meidän tulisi hallituksessa vakavasti ottaa lusikka kauniiseen käteen ja katsoa se, että jokainen nuori ja nuori aikuinen saa mahdollisuuden päästä putkeen, jossa heille löytyy työtä tai koulutusta. Tarkastuskertomuksessa mainitaan, että nuorten työttömyysturvan menot ovat noin 470 miljoonaa euroa vuodessa. Lisäksi vuonna 2013 heidän toimeentulotukensa menot olivat yli 700 miljoonaa euroa. Ymmärrän, että tässä puhutaan alle 24-vuotiaista nuorista, koska samassa yhteydessä on tämä ikä mainittu aikaisemmin.
Arvoisa puhemies! Vielä lopuksi: Meillä on suuri haaste suuren pakolaismäärän tulossa tänne Suomeen, missä yhteydessä tulee lisää työtä sen osalta, että me saamme nämäkin nuoret jollakin tavalla koulutusputkeen, mikäli he viipyvät Suomessa pitkiä aikoja. Kuten tämä tilasto osoittaa, meillä on erityisen suuri haaste esimerkiksi somaliankielisten nuorten keskuudessa, ja toivoisin, että me hallituksessa vakavasti pohtisimme sitä, millä tavalla me heidän kanssaan työtä tulevaisuudessa teemme.
Arvoisa puhemies! Lopuksi haluan vielä mainita sen, että sivistysvaliokunnassa on viime hallituskaudella kiinnitetty huomiota siihen, että opintojen ohjaus tulisi aloittaa aikaisemmin kuin 8. tai 9. luokka-asteella. Siinä mielessä toivon, että tämä asia, mikä viime hallituskaudella jäi keskeneräiseksi, jatkuisi vielä sivistysvaliokunnassa ja opinto-ohjaukseen tulisi uudenlaisia toimenpiteitä. — Kiitos.