Viimeksi julkaistu 10.9.2021 14.12

Pöytäkirjan asiakohta PTK 54/2020 vp Täysistunto Torstai 16.4.2020 klo 16.03—17.04

2.3. Suullinen kysymys yritystukien  kohdentumisesta  koronaviruskriisissä (Peter Östman kd)

Suullinen kysymysSKT 54/2020 vp
Suullinen kyselytunti
Toinen varapuhemies Juho Eerola
:

Edustaja Östman. 

Keskustelu
16.18 
Peter Östman kd :

Arvoisa puhemies! Se oli ehdottomasti hyvä asia, että hallitus teki päätöksen tukea yrityksiä myös suorilla yritystuilla koronakriisin keskellä. Nyt on kuitenkin niin, että sekä ely-keskusten että Business Finlandin kautta ohjatut yritystuet kohdistuvat vahvasti kehittämishankkeisiin eivätkä tämänhetkiseen monen yrityksen keskeisimpään ongelmaan, nimittäin kassavarojen kuihtumisen estämiseen. Kyllä kehittämisenkin aika tulee, mutta nyt on kyse yritysten hengissä pysymisestä, siitä, millä maksaa palkan ja vuokran, kun myyntiä ei ole. Näin on esimerkiksi kahvila- ja ravintola-alalla. Vastaavasti, vaikka hokisimme kuinka, että ”kyllä me tästä selviämme”, niin se ei auta tällä hetkellä näitä yrittäjiä. 

Kysynkin asianomaiselta ministeriltä: oletteko te sitä mieltä, että yrityksille nyt suunnatut yritystuet kohdistuvat suurimpiin ongelmakohtiin, kuten kassavarojen kuihtumisen [Puhemies koputtaa] estämiseen, vai tulisiko tukien kohdistusta tarkistaa? 

16.19 
Elinkeinoministeri Mika Lintilä 
(vastauspuheenvuoro)
:

Arvoisa herra puhemies! Kysyjä on asiassa täsmälleen oikeassa. Se ei kohdistu siihen akuuttiin tilanteeseen, joka tällä hetkellä on, mutta toisaalta haluan kyllä sen sanoa, että meillä taitaa elyjen hylkäysprosentti olla tällä hetkellä 12 prosenttia hakemuksista — noita hakemuksia on tuhansia jonossa — Business Finlandin puolella 20 prosenttia. Mutta olen täsmälleen samaa mieltä siitä tarpeesta, joka tällä hetkellä on. Otetaan esimerkiksi taksiautoilija, joka tarvitsee akuuttiin kassatilanteeseen rahoitusta, ihan kiinteisiin kuluihin. Mitkä ovat hänen edellytyksensä lähteä innovoimaan uutta toimintaa? [Petteri Orpo: Sitä tässä just kysytään!] Pitää olla todellinen innovaattori, joka sen keksii — näitäkin on. Mutta nyt meillä ne kriteerit, joita on ollut niin elyillä kuin BF:llä, eivät ole synkassa tämän tilanteen kanssa, ja olen antanut tästä muun muassa meidän aluekehittämisosastolle tehtävän, että he määrittelevät [Puhemies koputtaa] tällä hetkellä, tuleeko asetuksella muuttaa niitä määrityksiä. 

 

Toinen varapuhemies Juho Eerola
:

Arvoisat edustajat! Muistutan kuvaamisen olevan kiellettyä täysistunnon ollessa käynnissä. 

Kysymyksen käsittely päättyi.