Täysistunnon pöytäkirja 36/2006 vp

PTK 36/2006 vp

36. TORSTAINA 6. HUHTIKUUTA 2006 kello 16.30

Tarkistettu versio 2.0

Palkankorotusten tasa-arvoerien kohdentaminen

Merikukka Forsius /vihr:

Arvoisa puhemies! Viime kyselytunnilla käsiteltiin jo sukupuolten välisiä palkkaeroja. Sen jälkeen on kuitenkin käynyt ilmi, että tulopoliittisessa kokonaisratkaisussa sovitut tasa-arvoerät eivät monilla aloilla suuntaudu lainkaan siihen tarkoitukseen, johon ne on ajateltu, eli palkkaepätasa-arvon korjaamiseen. Rahat on ollut tarkoitus suunnata naisille ja vähän ansaitseville työntekijöille. Osa aloista ei kuitenkaan pääse sopuun erien käyttämisestä, jolloin rahat jaetaan yleiskorotuksina kaikille työntekijöille. Lehtitietojen mukaan huomattava osa yksityisen sektorin liitoista on myös suoraan sopinut erän käyttämisestä yleiskorotuksiin.

Arvoisa puhemies! Tasa-arvoerät ovat eräs väline tasa-arvon edistämiseksi suomalaisessa yhteiskunnassa. Mitä hallitus aikoo tehdä sen hyväksi, että tasa-arvoerät todella menevät naisille ja pienipalkkaisille ryhmille?

Sosiaali- ja terveysministeri Tuula Haatainen

Arvoisa herra puhemies! Tämä tasa-arvoerä on parinkymmenen vuoden ajan ollut käytössä, se on tulopoliittisessa kokonaisratkaisussa sovittu, ja työmarkkinajärjestöt itse nyt päättävät siitä. Siellä käydään nyt neuvotteluja, keskusteluja siitä, miten tämä alakohtaisesti jaetaan.

Tasa-arvoerähän perustuu siihen, kuinka naisvaltainen ala on ja kuinka paljon siellä on matalapalkkaisia työntekijöitä. Kyllä tasa-arvoerä on ollut äärimmäisen tärkeä keino myös näitten palkkaerojen kasvun ehkäisemisessä, mutta hallitus omalta puoleltaan on käynnistänyt mittavan samapalkkaohjelman, jossa on yli 30 toimenpidettä. Siihen on asetettu korkeatasoinen seurantaryhmä, ja nyt palkkausjärjestelmän kehittämisellä ja ministeriöiden eri toimilla yhdessä viedään tätä asiaa eteenpäin, koska ei ole olemassa yhtä yksittäistä instrumenttia, hokkuspokkustemppua, jolla tämä onnistuu. Tämän työn tulokset toivottavasti kantavat sitten hedelmää.

Merikukka  Forsius  /vihr:

Arvoisa puhemies! Työpaikkojen tasa-arvosuunnitelmien tekeminen on vauhdittunut, kun tehtiin mahdolliseksi asettaa uhkasakko työnantajille, jotka ovat laiminlyöneet suunnitelman laatimisen. Toisaalta suunnitelmissa ei useinkaan ole ollut kaikkein tärkeintä asiaa: kovat faktat sukupuolten välisistä palkkaeroista paljastavaa palkkakartoitusta.

Arvoisa puhemies! Mitä hallitus aikoo tehdä sen hyväksi, että tasa-arvosuunnitelmiin sisältyisi nykyistä useammin myös palkkakartoitus?

Sosiaali- ja terveysministeri Tuula Haatainen

Arvoisa herra puhemies! Eduskuntahan on säätänyt tasa-arvolain ja täsmentänyt sitä, että sanktion uhalla nyt nämä suunnitelmat on tehtävä ja sinne on myös sisällyttävä sitten palkkakartoitukset. Sosiaali- ja terveysministeriö omalta puoleltaan on laatinut tällaisen oppaan, jota levitetään työpaikoille. Nyt on tärkeätä, että työntekijät tietävät tästä ja että tämä tieto leviää myös työmarkkinajärjestöjen ja -toiminnan kautta.

Tasa-arvovaltuutettu seuraa tätä, ja eduskuntahan edellytti, että tästä tulee selvitys. Se tullaan sitten tekemään sen aikataulun mukaisesti kuin edellytettiin. Ja työsuojelupiirit myös valvovat sitä, että lakeja noudatetaan. Ja nyt tämän tasa-arvolain täsmentämisen jälkeen meillä ei ole vielä uudesta tilanteesta tietenkään seurantatietoa näin lyhyellä aikajänteellä, mutta eduskunnan edellyttämässä aikataulussa tullaan sitten selvitys tästä tekemään.

Toinen varapuhemies:

Kysymys on loppuun käsitelty.