Täysistunnon pöytäkirja 51/2003 vp

PTK 51/2003 vp

51. TORSTAINA 4. SYYSKUUTA 2003 kello 18

Tarkistettu versio 2.0

11) Laki työttömyysturvalain 6 luvun 8 §:n muuttamisesta

 

Reino Ojala  /sd (esittelypuheenvuoro):

Arvoisa herra puhemies! Lakialoite liittyy tavoitteeseen nostaa työllisyysaste 75 prosenttiin. 80-luvun lopulla eräissä ammateissa muun muassa Pääkaupunkiseudulla oli erinomaisen hyvät palkat, ja kun lama alkoi ja näistä tehtävistä ihmiset joutuivat työttömiksi, heidän työttömyyskorvauksensa jokusen vuoden jälkeen nousi niin korkeaksi, että samoilla aloilla ei enää saanut niin korkeata palkkaa. Silloin säädettiin työttömyyspäivärahan alenema, 80 prosenttia. Nyt tilanne on selvästi muuttunut.

Tällä hetkellähän asia on niin, että jos on niin sanotun 500 päivän aikana työttömänä ja työllistyy yli 34 viikon jaksolle, niin silloin työttömyyspäiväraha arvioidaan uudestaan ja siihen tulee kuitenkin vähintään 80 prosenttia siitä entisestä päivärahasta. Mutta sitten, jos on jo lisäpäivillä, tätä alenemaa ei tule, vaan silloin työllistymisestä huolimatta työttömyyspäiväraha säilyy saman suuruisena.

Asia tuli selkeästi esille, kun olin katselemassa itselleni eduskunta-avustajaa ja löysin hyvän tyypin, jonka kanssa keskustelimme mahdollisuudesta työllistyä, ja annoimme hänen työttömyyskassansa selvitettäväksi, mitä hänelle tapahtuisi neljän vuoden avustajajakson jälkeen. Hän olisi hävinnyt viiden vuoden ajan 18 euroa jokaisena arkipäivänä. Tällainen hyväntahtoinen työnantaja ei voi tarjota työtä tällaiselle ihmiselle, joka näin pitkään joutuisi kärsimään siitä, että nyt neljän vuoden ajan työttömyyskassat ja kaikki työttömyysturvan maksajat olisivat hyötyneet siitä, että hän on poissa työttömyyskortistosta tuon ajan.

Sen takia, arvoisa puhemies, lakiehdotuksessa lähdetään siitä, että mikäli henkilö työllistyy tämän 500 päivän aikana ja yli 34 viikonkin ajaksi, työttömyyspäivärahaa ei arvioida uudelleen työntekijän tappioksi. Tällä tavalla ei varmasti löydy tuhansia työpaikkoja, mutta löytyy muutamia työpaikkoja, ja 75 prosentin työllisyysasteen tavoitteen saavuttaminen edellyttää kyllä sitä, että kaikki mahdolliset toimenpiteet tämän asian eteen tehdään. Tässä on kysymys nimenomaan työuran pidentämisestä.

Esa Lahtela /sd:

Arvoisa herra puhemies! Ihan lyhyesti tästä paikalta. Tässä ed. Reino Ojala on tehnyt hyvän aloitteen, ja tämä on tullut itsellenikin eteen joissain tapauksissa, kun ihmiset ovat soitelleet.

Todennäköisesti tämä ei koske hirveän isoa määrää ihmisiä, koska suurimmalla osalla on lisäpäiväoikeus ja he ovat työttömyyseläkeputkeen päässeet ja se ei vaikuta heidän työttömyysturvaansa, mutta osa täällä on semmoisia, jotka eivät täytä niitä ehtoja. Minusta tämän tyyppinen kynnyksien poisto pitäisi ehdottomasti tehdä, koska tässä on työllistymisen eli työn vastaanottamisen kynnys olemassa, koska ihminen ihan normaalisti laskee, kannattaako hänen lähteä töihin ja mitä se hänelle tekee. Ei yhteiskunnan pitäisi rangaista siitä, jos vanhastakin vielä otetaan irti, ja nykykäsityksen mukaan 55-vuotinen ei ole vanha kyllä, mutta noin niin kuin lainausmerkeissä.

Sen takia toivon, että tämä aloite otetaan vakavasti. Tämä rahallisesti nimittäin todennäköisesti jää plussan puolelle, kun ottaa huomioon, että tämä ihminen menee töihin ja antaa panoksen yhteiskunnalle ja sillä tavalla osallistuu vielä tämän yhteisen hyvän rakentamiseen.

Keskustelu päättyy.