Täysistunnon pöytäkirja 59/2007 vp

PTK 59/2007 vp

59. TORSTAINA 4. LOKAKUUTA 2007 kello 16

Tarkistettu versio 2.0

Perhepoliittisten etuuksien reaaliarvo

Kari  Kärkkäinen  /kd:

Arvoisa puhemies! Lapsiperheitä on Suomessa noin 590 000. Perhepoliittisten etuuksien reaaliarvo on laskenut reilun 10 vuoden sisällä. Lapsilisien osalta tämä on 10 prosentin verran ja kotihoidon tuen osalta peräti kolmanneksen. Hallitus korottaa joitakin perhe-etuuksia, mutta suuri osa lapsiperheistä jää korotusten ulkopuolelle. Inflaation yhä kiihtyessä perhe-etuudet tosiasiallisesti reaaliarvoltaan edelleen leikkaantuvat valtaosalla lapsiperheistä.

Kokoomuksen voittoa eduskuntavaaleissa siivitti selkeäsanainen vaaliohjelmaan kirjoitettu lupaus sitoa lapsilisät indeksiin. Tämä lupaus on nyt korvattu aikeella korottaa päivähoitomaksuja ja sitoa ne indeksiin. Lapsiperheillä on oikeus vaatia, että hallitusvastuuseen äänestetty puolue toteuttaa lupauksensa perhe-etuuksien tason turvaamisesta. On väärin sitoa palvelumaksut indeksiin, jos vastaavaa etuutta ei ole sidottu indeksiin. Sama kaava näyttää olevan suhteessa (Puhemies: Minuutti on kulunut!) myös terveydenhuollon maksuihin. Arvoisa peruspalveluministeri Risikko, kysyn:

Miten tässä näin kävi? Käsittääkseni lapsilisien sitominen indeksiin oli kokoomuksen kynnyskysymys hallitukseen menolle. Milloin hallitus aikoo toteuttaa perhe-etuuksien tason turvaamisen?

Peruspalveluministeri  Paula  Risikko

Arvoisa puhemies! Hallitusneuvotteluissa sovimme, että kohdistamme sosiaalipoliittiset toimet erityisesti vanhuksiin ja lapsiperheisiin. Ja mitkä lapsiperheistä ovat erityisesti köyhyysloukussa? Ne ovat yksinhuoltajat ja myös monilapsiset perheet, ja nämä kohderyhmät otettiin huomioon, kun tehtiin näitä etuisuusuudistuksia. Kaiken kaikkiaan me tiedämme sen, että myös lapsiperheet ovat erilaisissa tuloloukuissa, ja siitä syystä myös sosiaaliturvakomitea ottaa kantaa työssään näitten henkilöitten ja näitten perheiden tilanteeseen.

Sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälä

Arvoisa puhemies! En kyllä yhdy tuohon kritiikkiin tämän hallitusohjelman ja lapsiperheitten politiikan osalta, mitä arvoisa kansanedustaja tuossa esitti. Nythän ollaan nimenomaan tulonsiirroilla erityisesti huomioimassa vähätuloiset lapsiperheet, kuten ministeri Risikko kertoi. Stakesin tutkimus osoitti, että yksinhuoltajat, pienten lasten perheet ja monilapsiset perheet ovat kaikkein vähävaraisimpia. Juuri näille ryhmille täsmäkohdennetaan tulonsiirtoja tällä vaalikaudella. Sen lisäksi tietysti palveluja parannetaan, mutta erityisesti yksinhuoltajien lapsilisä nousee, kotihoidon tuki nousee, yksityisen hoidon tuki nousee, monilapsisten perheitten lapsilisät nousevat, elikkä kyllä lapsiperheitä tässä muistetaan.

Kari  Kärkkäinen  /kd:

Arvoisa puhemies! Mielestäni valtaosa lapsiperheistä kuitenkaan ei pääse tuohon esittämäänne tulopuolen kehitykseen mukaan. Kysynkin edelleen, kun me puhumme, että lapsilisäoikeuksien ulottaminen kaikkiin alle 18-vuotiaisiin on jo pitkään ollut yksi suomalaisen sosiaalipolitiikan tavoitteista ja toiveista. Nykyisessä yhteiskuntarakenteessa 17-vuotiaat ovat jääneet lähes aina vanhempiensa elatuksen varaan ja vanhemmilla on myös lakisääteinen velvollisuus heidän elättämisestään. 17 vuoden ikärajan ylläpitämiselle ei perheiden todellisuudessa löydy perusteita. 17-vuotiaan kohdalla vanhempien menot eivät suinkaan välttämättä ole pienimmillään, niin kuin kaikki me tiedämme. Esimerkiksi lukiossa opiskelevan nuoren koulukirjat maksavat satoja euroja lukukaudessa. Eli lapsilisäoikeuden ulottaminen 17-vuotiaiden ikäluokkaan säästäisi valtion maksamaa opintotukea myös. Kysynkin, arvoisa ministeri:

Tuleeko hallitus harkitsemaan lapsilisäoikeuden ulottamista myös 17-vuotiaisiin? Ja toinen kysymys, mikä on hyvin monen lapsiperheen suulla tullut: (Puhemies: Minuutti on jälleen kulunut!) Aikooko tämä hallitus korjata minimiäitiys- ja -vanhempainrahaa, että se nousisi edes työttömyysturvan peruspäivärahan tasolle? Tällä olisi myös syntyvyyden kannalta merkitystä.

Sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälä

Arvoisa puhemies! Meillähän on nimenomaan hallitusohjelmassa se, että tämä minimiäitiys-, -isyys- ja -vanhempainraha ja myöskin pienin sairauspäiväraha nostetaan työttömän peruspäivärahan tasolle ja se tapahtuu seuraavana vuonna. Se jälkeenjääneisyys siinä, vaikka viime kaudella nostettiin sitä yli 90 euroa kuukaudessa, mikä oli hyvä saavutus, on vielä niin suuri, että nousu tulee olemaan yli 150 euroa kuukaudessa, nyt tämä uusi nousu, jotta se tulonsiirto on työttömän peruspäivärahan tasolla. Tämä nimenomaan koskee näitä vähävaraisia, jos ajatellaan, että sairausvakuutuksen pienintä päivärahaa saavat tulottomat tai hyvin pienituloiset. Vastaan tähän myönteisesti siis.

Miapetra Kumpula-Natri /sd:

Arvoisa puhemies! Tämä on hieman harmittava tämä kyselytunti, kun työministeri on poissa ja meillä edelleen täällä läsnäololistassa lukee, että Cronberg olisi paikalla, koska myös PAM kuuluu niihin ammattiliittoihin, joilla ei ole oikeutta ollenkaan palkalliseen äitiysrahaan. Mutta haluan esittää lähinnä kysymyksen, joka ei ole edes nyt euroista kiinni, vaan koko poliittisen järjestelmän tulosta tähän päivään, nyt minä puhun ihan koko politiikasta. Emme ole tulleet tähän päivään, sillä uusioperheet kokevat paljon sellaisia asioita, joita ei meidän lainsäädäntömme huomioi. Tämä voisi olla vaan ihan perustuslakiongelma, kun on olemassa koulunkäyntivelvollisuus ja koulumatkat korvataan, mutta ei siihen etäkotiin, jossa lapsi voi asua huoltajansa luona esimerkiksi joka toinen viikko. Esiin tulee asumistukikysymyksiä, kun meillä on yhden kodin järjestelmä. Esimerkiksi sen isän kohdalla, joka on toissijainen huoltaja, vaikka puolet ajasta, asumistukea ei voida antaa kahteen perheeseen. Ruotsissa voidaan, siellä tuetaan (Puhemies: Minuutti on kulunut!) molempia vanhempia.

Onko mitään uusioperheille suunnitteilla?

Sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälä

Arvoisa puhemies! Molemmille meille ministereille kuuluu näitä perheasioita. Voin ihan hallitusohjelman puolesta vastata, että tällaista juuri ei siellä lue tai että ei ole varmasti suunnitteilla, mutta ei mikään estä, etteikö näitä asioita voisi ministeriön puolella pohtia. Olen samaa mieltä, että tässä on tällaisia väliinputoamistilanteita, mitä esimerkiksi juuri adoption yhteydessä on nyt havaittu.

Matti Kangas /vas:

Puhemies! On semmoinen sanonta, että lakimiehet ja maalarit pystyvät tekemään mustasta valkoista, ja nyt vähän tuntuu, että hallituskin on saman linjan ottanut. Täällä ministeri Hyssälä totesi, että vähävaraisille annetaan lisää, perheille, ja kaikissa tutkimuksissa on todettu, että vähävaraisimmat perheet ovat yksinhuoltajaperheitä Suomessa. Näiltä kumminkin nollamaksuluokka vietiin.

Vieläkin kysyn: Aikooko hallitus palauttaa perheille tämän nollamaksuluokan?

Peruspalveluministeri  Paula  Risikko

Arvoisa puhemies! Nämä kaikki, mitä virkamiestyöryhmä on tehnyt näitä maksu-uudistuksia, niistä kaikista tiedotetaan tässä kyllä ihan parin kuukauden sisällä. Tämä on osa sitä. Meillä on tänä päivänä juuri sosiaalipoliittisessa ministerivaliokunnassa käsitelty niitä erilaisia vaihtoehtoja, mitä tähän liittyy. Mutta tämä työ jatkuu, ja tästä aivan varmasti tiedotetaan. Mutta kehyspäätöksen ja hallitusohjelman mukaisesti mennään.

Marjaana Koskinen /sd:

Herra puhemies! Kun puhutaan kaikkein köyhimmistä, niin 25 prosenttia yksinhuoltajista on toimeentulotukiasiakkaina. Tämä hallitus ei ole tekemässä yksinhuoltajakorotusta toimeentulotukeen, eli siellä ei tule etuoikeutettua tuloa. Kysyn: Minkä tähden ei?

Jos me ajattelemme, että vuonna 1994 Esko Ahon porvarihallitus laittoi toimeentulotukeen laskettavaksi lapsilisät, niin sitä ei ole korjattu koskaan sen jälkeen, ei Esko Ahon porvarihallitus, se teki sen, ei Lipposen ykkös- eikä kakkoshallitus eivätkä Matti Vanhasen hallitukset, eivät kumpikaan. Eli kaikkein köyhimmät lapsiperheet ovat edelleen siinä asemassa, että eivät ole saaneet minkään näköisiä tukitoimia viime vuosien aikana. Nyt puhutaan koko ajan, että tehdään perusturvauudistuksia. Ne eivät tule kaikkein köyhimmille, koska niiden pitäisi näkyä myös rahassa.

Kysynkin: Milloin tätä etuoikeutettua tuloa aiotaan toteuttaa? Ja lapsinormit myös leikattiin vuonna 95, jos muistetaan.

Sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälä

Arvoisa puhemies! Ei pidä paikkaansa, että viime vuosina ei olisi mitään tehty kaikkein köyhimmille lapsiperheille, kuten ed. Marjaana Koskinen täällä sanoi. Sekä edellinen hallitus että tämä hallitus nostaa yksinhuoltajien lapsilisää. Edellinen hallitus teki korotuksen yksinhuoltajien jokaiselle lapselle, vaikka muuten lapsilisät nousivat ensimmäisestä lapsesta, mutta yksinhuoltajille tuli yksinhuoltajakorotus kaikille lapsille. Tässä tehdään ensi vuonna myöskin yksinhuoltajien kaikille lapsille lapsilisän korotus, elikkä tämä asia on yksinhuoltajien osalta menossa hyvään suuntaan, ei tietenkään varmasti riittävästi, mutta työ jatkuu.

Mitä sitten tulee tähän sosiaaliturvauudistuskomiteaan, niin kyllä siellä katsotaan tätä toimeentulotukiasiaa myöskin. Se on siellä listalla, ja sitä katsotaan hyvin monesta kantista. Sitä katsotaan köyhyyden näkökulmasta, mutta myöskin kannustavuuden näkökulmasta.

Anni Sinnemäki /vihr:

Arvoisa puhemies! Ed. Kärkkäinen sanoi, että tässä ei tavallisille lapsiperheille oikeastaan tule mitään. Puolustaisin hallituksen tulonsiirtoesityksiä lapsiperheille juuri siinä mielessä, että niissä on keskitytty niihin ryhmiin, jotka kaikkien tutkimusten mukaan ovat kaikkein köyhimpiä, eli pikkulapsiperheet, monilapsiset perheet ja yksinhuoltajat. On mielestäni myös perusteltua politiikkaa nimenomaan korottaa ensisijaisia etuuksia, jotta perheitä ei tippuisi toimeentulotuelle. On käyty keskustelua siitä, että Suomessa pitäisi tehdä tavoitteellisempaa politiikkaa myös köyhyyskysymyksissä, että meillä pitäisi olla mittareita, joihin hallitus sitoutuu muun muassa lapsiköyhyyden vähentämiseksi.

Mitä tällaisia mittareita on ollut keskustelussa, tullaanko niitä hyväksymään ja otetaanko nämä mittarit huomioon sosiaaliturvakomitean työssä?

Sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälä

Arvoisa puhemies! Lapsiasiavaltuutetun virka saatiin perustettua, ja siellä nimenomaan on nyt keskitytty kyllä osaltaan tällaisten mittarien miettimiseen, sen miettimiseen, olisiko köyhyys tällä tavalla konkretisoitavissa jollakin mittarilla, että puolitetaan lapsiköyhyys tai jossakin aikamäärässä tai tällaisia mittareita. Minä en tiedä ihan nyt, missä se työ on menossa, mutta ministeri Risikko on aika paljon näihin asioihin perehtynyt jo entisessä elämässään. Mutta asia on juuri niin kuin ed. Sinnemäki sanoi. Nyt on keskitytty niihin ryhmiin, jotka tutkimusten mukaan ovat köyhimpiä. Ne on otettu agendalle nimenomaan tästä näkökulmasta.

Pääministeri  Matti Vanhanen

Puhemies! Hallituksella on lapsia ja nuoria ja perheitä koskeva erillinen politiikkaohjelma, jonka puitteissa tämä mittareiden asettaminen ja valmistelu on käynnissä. Olen kuullut, että itse asiassa seuraavassa kokouksessa nämä mittarit ovat käsittelyssä. En osaa sanoa, koska niistä päätökset saadaan. Ministeri Hyssälä tietää paljon asioita, mutta tätä hän ei muistanut. (Naurua)

Puhemies:

Kysymys on loppuun käsitelty.