Täysistunnon pöytäkirja 65/2004 vp

PTK 65/2004 vp

65. TORSTAINA 27. TOUKOKUUTA 2004 kello 16.30

Tarkistettu versio 2.0

Kuntien palvelujen rahoitus

Outi Ojala /vas:

Puhemies! Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan valtiovarainministeriön kansantalousosaston ylijohtaja Brunila ennustaa kuntien palveluille varsin synkkää tulevaisuutta. Kuntien verotulot vähenevät, mutta menot kasvavat tänä vuonna 5 prosenttia. Hallitus lepää laakereillaan eikä suunnittele tämän huolestuttavan kehityksen katkaisemista, mikä puolestaan merkitsee sitä, että päivähoito, koulut ja terveyspalvelut ajautuvat ahdinkoon ja niitä joudutaan karsimaan. Tähän asti hallitus on pitänyt suuria veronkevennyksiä tärkeämpänä kuin siis kouluja tai päivähoitoa tai vanhuspalveluja, ja viinaveroonkin on riittänyt roima alennus.

Aikooko hallitus nyt luopua uusista veronkevennyksistä tai aikooko se edes perua osaksi viinaveron alennuksen nyt, kun Virokin on nostamassa viinaveroa, ja aikooko hallitus tällä tavoin sitten puolestaan tehdä sen, että kunnat voisivat saada lisää rahaa palvelujen kuntoon saattamiseksi?

Valtiovarainministeri Antti Kalliomäki

Puhemies! Tämä Brunilan haastattelu perustuu laajaan asiakirjaan, joka on valmisteltu valtiovarainministeriössä, ja siitä kyllä on hyvä käydä sitten laajempaakin keskustelua jossain vaiheessa täällä, mutta varsinainen kysymys taisi nyt koskettaa alkoholiverotuksen tulevaisuutta.

Kuukauden päivät tässä on kohta koettu EU:n laajentumisen mukana sitä todellisuutta, että Viron tuonti on uudella tavalla vapautunut. Tähän saakka saadut kokemukset ovat siis hyvin lyhyitä, ja silti ne, mitä on nyt analysoitavissa, kertovat, että se on edennyt juuri sillä tavalla kuin ennakoitiinkin. Mitään erityistä yllättävää tässä sinänsä hankalassa kehityksessä ei ole, ja on aivan varmaa, että tarvitaan vielä useampia kuukausia syvempien analyysien tekoon ja kokemuksien saamiseen.

Viron hanke verokannan nostamisesta siellä on tietenkin hyvä meidän kannaltamme, mutta tuollainen määrä, mitä he suunnittelevat, parikymmentä prosenttia, ei merkitse vielä todennäköisesti mitään erityistä uutta niin, että se vaikuttaisi alkoholin tuontiin Virosta meille. Hallitus varmaankin budjettiriihen kieppeillä saa jonkinlaisen perusanalyysin, ja sitten loppusyksystä on minusta parempi aikataulu katsoa tarkemmin, mitä silloin tiedetään.

Outi Ojala /vas:

Arvoisa puhemies! Olisin tiedustellut kunta- ja alueministeri Manniselta puolestaan sitä, millaisia leikkauslistoja nyt hallituksen puolella ollaan suunnittelemassa? Brunilahan totesi, että koulutus-, päivähoito- ja terveydenhuoltomenoista voidaan supistaa 10—30 prosenttia ilman, että palvelujen laatu kärsii. Tiedustelen puolestani, koska henkilöstömenot ovat suurin osa nimenomaan palvelupuolen kustannuksista:

Millä tavoin, arvoisa kunta- ja alueministeri, kuvittelette, että tällaisia leikkauksia voidaan tehdä? Aiotteko viestittää jollakin tavalla nyt henkilöstölle, joka varmasti ihmettelee painiessaan raskaan työtaakan alla, mistä ihmeestä ne säästöt otetaan? Arvoisa kuntaministeri, mikä on teidän vastauksenne?

Alue- ja kuntaministeri Hannes Manninen

Arvoisa puhemies! Hallitus ei suunnittele mitään leikkauslistoja, päinvastoin, hallitus lisää valtionosuuksia (Ed. Outi Ojala: Mistä lähtien?) joka vuosi tästä eteenpäin ja tähänkin saakka. Mitä tulee yleensä tähän asiaan, niin kysymyshän on siitä, että tuottavuutta niin julkisissa palveluissa ja hallinnossa yleensä kuin myöskin kunnallisissa palveluissa on koko ajan parannettava. Monina vuosina tuottavuus on mennyt jopa negatiiviseen suuntaan, ja tarkoituksena on ja edellytyksenä yleensäkin yhteiskunnan toimintojen turvaamiselle, se, että tuottavuus paranee, ja se on mahdollista rakenteita ja toimintakäytäntöjä muuttamalla.

Puhemies:

Kysymys on loppuun käsitelty.