Täysistunnon pöytäkirja 69/2004 vp

PTK 69/2004 vp

69. TORSTAINA 3. KESÄKUUTA 2004 kello 16.30

Tarkistettu versio 2.0

Nuorten liikenneonnettomuudet

Eero Lämsä /kesk:

Arvoisa puhemies! Kohdennan tämän kysymyksen pääministerille, kun ministeri Luhtanen ei ole paikalla.

Nuorten kuolemaan johtaneet liikenneonnettomuudet ovat lisääntyneet huolestuttavasti. Onnettomuuskuskit ovat yleensä äskettäin ajokortin saaneita nuoria, miehiä pääasiassa. Nuorten kuljettajien onnettomuusriski on huomattavasti muita kuljettajia suurempi. Osa riskeistä selittyy kokemattomuudella, osa perustuu tietysti yksilölliseen riskinottoon. Kaasujalan raskauteen vaikuttaa entistä useammin myös alkoholi.

Onko hallituksen piirissä pohdittu, mitä voitaisiin tehdä, jotta nämä järjettömät, nuorten ihmisten kuolemaan johtaneet kolarit voitaisiin estää?

Pääministeri Matti Vanhanen

Arvoisa puhemies! Hallituksen ohjelmassa on liikenneturvallisuudella merkittävä ja laaja sija. Sen pohjalta on liikenneministeriön ja sisäministeriön toimesta parhaillaan valmisteilla ohjelma, joka tähtää liikennevalvonnan tehostamiseen — sisäministeri voi ehkä täydentää tätä — ja tällä valvonnan lisäämisellä pyritään lisäämään tietysti kiinnijäämisen riskiä. Tällä olisi ennalta ehkäisevä vaikutus. Lisäksi on viime päivinä julkistettu erillinen asennekampanja liikenneministeriön toimesta, jota poikkeuksellisesti ymmärtääkseni erään ammattikorkeakoulun opiskelijanuoret ovat olleet valmistelemassa ja jossa lähtökohtana on se, että nuorten kaahailun taustalla on asennevamma, niin kuin kampanjassa taidetaan todeta. Minusta se on aivan oikea lähtökohta. Itse perusasenteeseen pitää pystyä vaikuttamaan niillä keinoilla ja siihen kokemusmaailmaan menemällä, jossa nuoret itse elävät.

Eero Lämsä /kesk:

Arvoisa puhemies! Rattijuoppojen määrä on kasvanut hälyttävästi. Alkoholista johtuvat rattijuopumustapaukset olivat lisääntyneet vuoden alusta huhtikuun loppuun mennessä 17 prosentilla viime vuoden samaan ajankohtaan verrattuna. Myös huumeiden vaikutuksen alaisina ajavien määrä on rajussa kasvussa. Rattijuoppo on mukana joka viidennessä liikennekuolemassa, ja keskimäärin joka kymmenes kaikista rattijuopumusonnettomuuksissa kuolleista on sivullinen.

Miten hallitus aikoo toimia rattijuoppojen kuriin saamiseksi? Ollaanko rangaistuksia koventamassa? Kohdennan tämän kysymyksen oikeusministerille.

Oikeusministeri  Johannes Koskinen

Arvoisa puhemies! Olen julkisessa keskustelussa kiinnittänyt huomiota siihen, että näissä rattijuoppousrangaistuksissa on ehkä liiankin kaavamaisesti seurattu tämmöistä matemaattista metodia. Vaikka on kysymys toistetusta tapauksesta tai erityisen vaarallisesta rikoksesta, silti katsotaan sieltä taulukosta suoraan, paljonko siitä promilleluvusta kuukausia ehdollista tai oheissakkoa määrätään. Tässä pitäisi käyttää laveammin rangaistusasteikkoa. Meillä on tavallisissa rattijuopumuksissa ja varsinkin törkeissä rattijuopumuksissa kyllä ihan riittämiin laissa mahdollisuuksia myös tapauksen mukaan tiukemmin rangaista niihin syyllistyneitä, varsinkin toistuvasti syyllistyneitä. Mutta tärkein ennalta ehkäisevä merkitys on, niin kuin pääministerikin viittasi, kiinnijäämisriskillä ja asennemuutoksella. On ihan legitiimiä, oikeutettua, jokaisen kansalaisen puuttua siihen, jos näkee päihtyneenä tai muutoin ajokelvottomassa tilassa jonkun käyvän auton rattiin.

Sirpa Asko-Seljavaara /kok:

Arvoisa herra puhemies! Alkoholin haitoista on paljon puhuttu, terveyshaitoista tosi vähän. Sen takia haluaisinkin nyt kiinnittää ministeri Mönkäreen huomion näihin fas-lapsiin eli syntymättömän lapsen oikeuksiin. Tällä hetkellä syntyy vuodessa noin 400 sellaista lasta, joiden äiti on pahasti alkoholisoitunut, ja on odotettavissa, että niitä syntyy noin 800 tämän alkoholipolitiikan seurauksena. Tämmöinen lapsi on pitkänaamainen, hänellä on suipot korvat, hän on henkisesti jälkeenjäänyt, ja sitten on lisäksi sellaisia muotoja, missä ulkoiset ominaisuudet puuttuvat, mutta he ovat henkisesti jälkeenjääneitä, he eivät pärjää tässä yhteiskunnassa. Tämä lapsi on täysin turvaton, koska päihdehuoltolain mukaisesti lapsella ei ole oikeutta äitinsä suhteen. Mitä voisimme nyt tehdä näitten fas-lasten eliminoimiseksi yhteiskunnastamme?

Sosiaali- ja terveysministeri Sinikka Mönkäre

Arvoisa puhemies! Kyse on tietenkin siitä peruskysymyksestä, miksi joku juo, miksi alkoholia käytetään. Naisella, joka on fertiili-iässä, on vastuu enemmästäkin kuin omasta elämästään ja omasta ruumiistaan. Jos meidän yhteiskuntamme ei pysty tätä asiaa nuorille naisille tekemään selväksi, niin aivan varmasti me olemme silloin epäonnistuneet. Nyt on tehty esityksiä, joissa on sanottu, että pitäisi maksaa esimerkiksi rahasumma päihde- ja alkoholistiäideille sen kannustamiseksi, että he hankkisivat ehkäisyn. Tässä liikutaan nyt sellaisilla eettisillä ja moraalisilla alueilla, joiden ongelmiin ei varmasti yksiselitteistä ratkaisua löydy. Ainoa oikea tapa on kasvatus, ennaltaehkäisy, asennemuutos ja tietoisuuden lisääminen siitä, että nuori nainen voi tulla raskaaksi ja hänen pitää silloin tietää, mitä alkoholi vaikuttaa sikiöön.

Sisäasiainministeri  Kari Rajamäki

Herra puhemies! Palaisin alkuperäiseen kysymykseen liikenneturvallisuudesta. Tältä osin, kuten pääministeri totesi, konkreettisesti liikenne- ja viestintäministeriön ja sisäasiainministeriön kesken tehdään yhteistyötä, ja parhaillaan valmistuvassa sisäisen turvallisuuden ohjelmassa on hyvin laajasti myös asiaa käsitelty. Poliisin toimesta olemme huomattavasti lisänneet valvontaa tänä vuonna; tämä ilmenee huomattavasti lukuisampina puhallusiskuina. Kyllä myöskin nuorten kuolonkolareissa tämä kesä ja koko vuosi on alkanut erittäin huonosti, surullisesti. Ensimmäisen vuosikolmanneksen aikana kuolemaan johtaneita alle 25-vuotiaiden liikenneonnettomuuksia on ollut 21, viime vuonna vastaavia onnettomuuksia oli 13. Näistä nuorten päihtymyskysymyksistä totean, että näissä alkoholitapausten määrät ovat kasvaneet, alle 19-vuotiaiden osalta 17, mutta 22—24-vuotiaiden osalta yli 22 prosenttia. Me seuraamme ja käymme myös tähän liittyvää liikenneonnettomuustutkintaa eri viranomaisten kanssa läpi.

Opetusministeri  Tuula Haatainen

Arvoisa puhemies! Tämä kysymys, kun se koskee myös nuoria ja nuorten kasvua ja kasvamista, liittyy hyvin vahvasti lasten elämän hallintaan ja siihen, että he oppivat myös itse arvostamaan itseään ja omaa elämäänsä ja kehoaan. Tämä pitää nähdä osana sitä terveyskasvatusta ja opetusta, jota kouluissa myös annetaan. Nythän meillä on terveystiedon oppiaine tulossa, mutta kouluissa on kehitetty myös nuorisojärjestöjen kanssa oivallisia keinoja, joilla osallistuvalla kasvatuksella, pelejä pelaamalla, nuoret voivat itse pohtia ja miettiä aidosti sitä, mikä on järkevää ja miten heidän olisi järkevää myös käyttäytyä. Yhtä lailla siihen kuuluu liikennekasvatus.

Mutta mitä tulee vammaisiin lapsiin ja nuoriin, oli syy mikä tahansa, näille lapsille pitää antaa samat mahdollisuudet kuin muillekin koko elämänsä aikana, joten siinä mielessä edustajan puheenvuorossa esiin tullut sana "eliminointi" oli varmaan lapsus.

Jaakko Laakso /vas:

Herra puhemies! Pidän oikeana sitä, että poliisi on lisännyt liikennevalvontaa. Mutta samanaikaisesti täytyy kuitenkin todeta se, että esimerkiksi suurten kaupunkien lähiöissä poliisien resurssit eivät kerta kaikkiaan riitä liikennevalvontaan. Sen takia pitäisi harkita kunnallisen liikennevalvonnan käyttöönottoa. Kunnallisella liikennevalvonnalla voitaisiin aikaansaada tilanne, jossa pidettäisiin huolta siitä, että liikennenopeusrajoituksia todella noudatettaisiin. Tiedän, että asiaa tällä hetkellä tutkitaan, ja haluaisinkin kysyä ministeriltä:

Ollaanko tässä suhteessa ottamassa askelia eteenpäin kunnallisen liikennevalvonnan suuntaan? (Ed. Kuosmanen: Se on Neuvostoliiton malli!)

Sisäasiainministeri Kari Rajamäki

Herra puhemies! Tällaisia esityksiä ei ole valmisteilla. Tästähän on erilaisia näkemyksiä eri alueilla paikka paikoin ollut. Jossain vaiheessa esitettiin myös poliisille taas pysäköinninvalvonnan siirtämistä Länsi-Suomen läänin poliisijohdolta. Näitä erilaisia esityksiä on ja niitä on hyvä tietysti arvioida. Mutta haluan korostaa, että puhalluskokeita on tänä vuonna poliisin toimesta tehty 30 prosenttia enemmän kuin viime vuonna vastaavana aikana. Paikallispoliisilla on myös voimavaroja lisätä liikennevalvontaan omaa panostaan. Viime vuoden 3 prosentin keskitasosta on nyt noustu jo 3,5 prosenttiin, Itä-Suomessa peräti 4 prosentista noin 6 prosenttiin kokonaistyöajasta. Minä uskon, että meillä on käytettävissä myöskin liikennevalvontaan voimavaroja työnohjauksella.

Tuija Brax /vihr:

Arvoisa herra puhemies! Eduskunta ja lakivaliokunta on jo monta kertaa vaatinut niin sanotun sopimushoitorangaistuksen nykyistä laajempaa käyttöönottoa. Ministeriökin on sen luvannut, mutta tuoreiden tietojen mukaan se on rahaneuvotteluissa vaikeuksissa. Silloin, kun on tarkoitus tämän älyttömän ja vastuuttoman alkoholipolitiikan ongelmia liikenteessä ja lisääntyneessä rattijuoppoudessa yrittää jollain tavalla paikata, kaikki rikoslainsäädännön keinot on otettava käyttöön ja sopimushoitorangaistus on osoittautunut tehokkaaksi. Eduskunta, lakivaliokunta, on sitä pitkään vaatinut. Kysynkin nyt valtiovarainministeriltä ja oikeusministeriltä: Ministeri nyt vihjailee, että meidän täytyy käyttää enemmän vankeusrangaistuksia, joissa ongelma on se, että vankiloihin ei ole tälläkään hetkellä tarpeeksi rahaa. Jos tosissaan katsotaan, että tarvitaan lisää vankeusrangaistuksia, niin silloin teidän vastuullanne on neuvotteluissa järjestää sekä sopimushoitorangaistuksiin että vankiloihin tarpeeksi resursseja, että nämä molemmat toimenpiteet voidaan tehdä, neuvotteluissa näin hoitaa.

Oikeusministeri  Johannes  Koskinen

Arvoisa puhemies! Sopimushoitorangaistusta koskevaa lainsäädäntöä koskeva ehdotus on valmistumassa ihan aikataulujen mukaisesti tämän vuoden lopulla, ja joko tämän vuoden lopulla tai ensi vuoden alussa se voidaan antaa, mutta se, niin kuin ed. Brax viittasi, edellyttää jonkun verran lisäresursseja. Niistä varmasti keskustellaan budjettiriihessä. Toivottavasti eduskunta myös omalta taholtaan haluaa sitten, kun viime kädessä näitä erilaisia hyviä asioita pannaan järjestykseen, (Ed. Jaakonsaari: Eduskunta haluaa aina hyviä asioita!) myös siinä vaiheessa tämän hyvän asian puolesta rahoja osoittaa.

En ollut patistamassa lisää vankeusrangaistuksia, mutta sen sijaan oikeusjärjestyksessä on tärkeää, että rikkomusten ankaruuden, vakavuuden mukaan myös seuraamukset määrätään ja tuomitaan. Hyvin tärkeä ennalta estävä vaikutus on sillä, että tiedetään, että mitä pahemman, mitä rikollisemman teon teen, sitä tuntuvampi seuraamus siitä tulee. Tämä on joissakin rikostyypeissä ehkä liiaksi unohtunut oikeuskäytännössä. Tähän kiinnitin äskeisessä vastauksessani huomiota.

Ensimmäinen varapuhemies:

Kysymys on loppuun käsitelty.