Täysistunnon pöytäkirja 99/2004 vp

PTK 99/2004 vp

99. TORSTAINA 30. SYYSKUUTA 2004 kello 16.30

Tarkistettu versio 2.0

Alkoholivero

Bjarne Kallis /kd:

Arvoisa herra puhemies! Joitakin viikkoja sitten saimme lehdestä lukea, että alkoholiveron alennuksen vaikutukset siltä osin, kuin ne koskevat väkevien juomien kulutuksen lisäystä, tulivat suurena yllätyksenä hallitukselle ja että on mahdollista, että jo ensi vuoden alussa nostetaan väkevien juomien veroa.

Kaksi kysymystä, joista ensimmäinen: Miten on mahdollista, että se tuli yllätyksenä, kun kuitenkin tässä salissa kerrottiin, että näin tulee käymään?

Toinen kysymys: Jos tämä korotus tulee vuoden alussa voimaan, miksi sitä ei ole sisällytetty budjettiin?

Valtiovarainministeri Antti Kalliomäki

Puhemies! Tässä ei ole itse asiassa tapahtunut mitään erityistä yllättävää. Yllättävintä, ed. Kallis, on se, että seurannan perusteella veronkevennyksen vaikutukset ovat olleet hyvin sen kaltaisia kuin ennakoitiinkin. Senkin vuoksi hallitus on voinut arvioida tilanteen sillä tavalla, että seuranta jatkuu ja varmasti tiivistyy. Ehkä loppuvuodesta saamme sitten tarkempia raportteja. Sen vuoksi on todettu, että ensi vuoden puolella, jos tarvetta on, on mahdollista tehdä muutoksiakin. Sehän on alun perinkin ollut tässä hallituksen viesti, että tämä on tarkan seurannan paikka ja tietysti kansanterveysvaikutusten seuranta on sitten vielä oma lukunsa.

Bjarne Kallis /kd:

Arvoisa herra puhemies! Tähän voi tietenkin silloin kysyä: Miksi hallituksesta tulee kahdenlaista viestiä? Miksi ilmoitetaan, että se on tullut suurena yllätyksenä ja että vuoden alussa veroa aiotaan korottaa? Eikö se olisi hyvä, että tulisi yksisuuntaisia ja yhtenäisiä viestejä?

Valtiovarainministeri Antti Kalliomäki

Puhemies! Tämä on ihan yhdensuuntainen ja yksi viesti, minkä tässä kerroin. Olen sen täällä salissa kertonut kyllä ainakin kahteen kertaan kyselytunnilla jo aikaisemmin kuluneitten kuukausien aikana.

Toinen varapuhemies:

Kysymys on tässä yhteydessä loppuun käsitelty.