LAKIALOITE 41/2002 vp

LA 41/2002 vp - Antero Kekkonen /sd 

Tarkistettu versio 2.0

Laki palkkaturvalain 9 §:n muuttamisesta

Eduskunnalle

Palkkaturvalain 9 §:ssä on palkkaturvan enimmäismääräksi säädetty 15 200 euroa. Työelämässä esiintyy kuitenkin tilanteita, joissa enimmäismäärä ei riitä korvaamaan työntekijän palkkasaatavia työnantajan maksukyvyttömyystilanteissa.

Jos työntekijällä on työnantajalta vahingonkorvausluonteisia saatavia, palkkaturvan enimmäismäärä tulee melko nopeasti vastaan. Aivan vastaavasti, jos työntekijälle on normaalipalkan lisäksi jäänyt maksamatta esimerkiksi vuosilomasaatavia pitämättömistä lomista, on vastaan tullut tilanteita, joista työntekijä ei ole saanut kaikkia hänelle kuuluvia työsuhdesaataviaan palkkaturvasta. Jotta palkkaturvan kattavuus parantuisi, tulee palkkaturvan enimmäismäärää korottaa.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta hyväksyy seuraavan lakiehdotuksen:

Laki

palkkaturvalain 9 §:n muuttamisesta

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

muutetaan 27 päivänä marraskuuta 1998 annetun palkkaturvalain (866/1998) 9 §:n 1 momentti, sellaisena kuin se on laissa 862/2001, seuraavasti:

9 §

Palkkaturvan enimmäismäärä

Palkkaturvan enimmäismäärä yhtä työntekijää kohden samalle työnantajalle tehdyn työn perusteella on 20 000 euroa.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

_______________

Tämä laki tulee voimaan päivänä kuuta .

_______________

Helsingissä 5 päivänä huhtikuuta 2002

  • Antero Kekkonen /sd