LISÄTALOUSARVIOALOITE 39/2004 vp

LTA 39/2004 vp - Petri Salo /kok 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Kokkolan satamatien rakentamiseen

Eduskunnalle

Kokkolan satama on Keski- ja Pohjois-Suomen teollisuutta ja kauppaa palvelevista satamista lii-kennemääriltään suurin. Sataman väylän syvennys on valmistunut, ja lisäksi sataman kapasiteettia on lisätty ja liikennemäärä tulee edelleen kasvamaan, kun 16 miljoonaa euroa maksava kaiken sään varasto valmistuu. Edellä mainittu investointi tekee satamatien rakentamisen entistä tärkeämmäksi, ja uuden tien valmistuttua on odotettavissa, että investoinnit satamaan ja satama-alueelle jatkuvat.

Maantieliikenne Kokkolan satamaan ja siellä sijaitseviin suurteollisuuslaitoksiin on ohjattu katuyhteyksiä pitkin. Alueella työskentelee yhteensä n. 2 000 henkilöä. Nykyiset kulkureitit eivät tarjoa asianmukaisia liikennöintimahdollisuuksia liikennekapasiteetin ja turvallisuuden suhteen. Satamatien rakentaminen on todettu liikennetaloudellisesti hyväksi.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2004 lisätalousarvioon momentille  31.24.79 lisäyksenä 2 000 000 euroa Kokkolan satamatien rakentamiseen.

Helsingissä 31 päivänä toukokuuta 2004

  • Petri Salo /kok