PERUSTUSLAKIVALIOKUNNAN LAUSUNTO 4/2007 vp

PeVL 4/2007 vp - VNS 1/2007 vp

Tarkistettu versio 2.0

Valtioneuvoston selonteko valtiontalouden tarkistetuista kehyksistä vuosille 2008—2011

Valtiovarainvaliokunnalle

JOHDANTO

Vireilletulo

Eduskunta on 30 päivänä toukokuuta 2007 lähettäessään valtioneuvoston selonteon valtiontalouden tarkistetuista kehyksistä vuosille 2008—2011 (VNS 1/2007 vp) valmistelevasti käsiteltäväksi valtiovarainvaliokuntaan samalla päättänyt, että muut erikoisvaliokunnat voivat halutessaan antaa asiasta lausunnon valtiovarainvaliokunnalle.

Asiantuntijat

Kirjallisen lausunnon on antanut

  • oikeusministeriö.

VALTIONEUVOSTON SELONTEKO

Valtioneuvoston selonteossa selvitetään valtion talousarvioesityksen valmisteluun kuuluvaa valtioneuvoston päätöstä valtiontalouden kehyksistä vuosille 2008—2011. Valtioneuvosto on selonteon mukaan sitoutunut siihen, että kehyksen piiriin kuuluvat valtion menot ovat vuonna 2011 enintään 1,3 mrd. euroa suuremmat kuin 8.3.2007 päivätyssä valtiontalouden kehyksessä.

Oikeusministeriön hallinnonalalla kehys vaihtelee vuosittain 668—683 miljoonan euron välillä. Hallinnonalalla on tarkoitus peruskorjata vankitiloja sekä nopeuttaa vaativien rikosasioiden käsittelyä ja lisätä syyttäjien osallistumista esitutkintaan. Inarin kirkonkylään rakennetaan Saamelaiskulttuurikeskus. Omavastuuta oikeusavussa on tarkoitus korottaa. Tavoitteena on myös vähentää sakon muuntorangaistuksen käyttö minimiin, luopua osittain lautamiesjärjestelmästä ja kohdentaa pääosa säästöistä ruuhkaisiin tuomioistuimiin. Käräjäoikeusverkostoa on tarkoitus tiivistää.

VALIOKUNNAN KANNANOTOT

Perustelut

Perustuslakivaliokunta on paremman sääntelyn toimintaohjelmasta oikeusministeriölle antamassaan lausunnossa (PeVL 3/2007 vp) katsonut perustuslain ja Suomen kansainvälisten ihmisoikeusvelvoitteiden huomioon ottamisesta lainvalmisteluhankkeissa johtuvan erityisiä vaatimuksia oikeusministeriölle, joka vastaa lainvalmistelun kehittämisestä valtioneuvostossa. Valiokunnan mielestä oikeusministeriön tulee voida jatkuvasti ja asiantuntevasti neuvoa ja auttaa muita ministeriöitä niiden lainvalmisteluhankkeisiin sisältyvien perustuslain ja kansainvälisten ihmisoikeussopimusten tulkintakysymysten ratkaisemisessa. Oikeusministeriön voimavaroja on tässä tarkoituksessa vahvistettava. Tavoitteena tulee olla riittävillä resursseilla varustetun, perustuslaki- ja ihmisoikeuskysymyksiin erikoistuneen yksikön tai vastaavan palvelun perustaminen oikeusministeriöön. Tästä johtuva määrärahatarve tulee ottaa lisäyksenä huomioon oikeusministeriön menokehyksissä.

Lausunto

Lausuntonaan perustuslakivaliokunta esittää,

että valtiovarainvaliokunta ottaa huomioon, mitä edellä on esitetty.

Helsingissä 6 päivänä kesäkuuta 2007

Asian ratkaisevaan käsittelyyn valiokunnassa ovat ottaneet osaa

  • pj. Kimmo Sasi /kok
  • vpj. Heli Paasio /sd
  • jäs. Ulla Karvo /kok
  • Elsi Katainen /kesk
  • Kimmo Kiljunen /sd
  • Esko Kiviranta /kesk
  • Kari Kärkkäinen /kd
  • Elisabeth Nauclér /r
  • Ville Niinistö /vihr
  • Tuula Peltonen /sd
  • Veijo Puhjo /vas
  • Tapani Tölli /kesk
  • Tuulikki Ukkola /kok
  • Antti Vuolanne /sd

Valiokunnan sihteerinä on toiminut

valiokuntaneuvos  Sami Manninen