TALOUSARVIOALOITE 1114/2010 vp

TAA 1114/2010 vp - Raimo Vistbacka /ps ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskuksen myöntämiin talousjätevesiavustuksiin

Eduskunnalle

Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskus (ARA) myöntää talousjätevesiavustusta ympärivuotisesti asuttujen, vesihuoltolaitosten toiminta-alueiden ulkopuolella sijaitsevien rakennusten jätevesijärjestelmien parantamiseen. Avustus kattaa enintään 35 prosenttia hyväksyttävistä kustannuksista. Tämän kunnasta haettavan avustuksen saaminen edellyttää, etteivät ruokakunnan tulot ylitä asetettuja tulorajoja eikä ruokakunnalla ole varallisuutta, jolla se kykenisi rahoittamaan järjestelmän uudistamisen.

Kun jätevesiasetusta on muutettu siten, että viemäriverkostojen ulkopuolisilla alueilla vuoteen 2014 mennessä jätevesijärjestelmän on täytettävä uudet puhdistusvaatimukset, edellyttää se huomattavia investointeja monille haja-asutusalueiden asukkaille. ARA:n myöntäessä talousjätevesiavustuksensa siten, että vain osa todellisista kustannuksista korvataan ja avustukseen oikeutetut on rajattu sosiaalisin perustein, niin jos avustuksen osuutta kustannuksista ja avustukseen oikeutettujen määrää ei kasvateta nykyisestä, moni asukas syrjäseuduilla voi joutua taloudellisiin vaikeuksiin. Näin ollen talousarvioon tulisi varata nykyistä suurempi määräraha ARA:n talousjätevesiavustuksia varten, kuten muutenkin haja-asutusalueiden jätevesiasetuksen toimeenpanoon.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2011 talousarvioon momentille  35.10.61 lisäyksenä 20 000 000 euroa Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskuksen myöntämiin talousjätevesiavustuksiin sekä haja-asutusalueiden jätevesiasetuksen toimeenpanoon.

Helsingissä 20 päivänä syyskuuta 2010

  • Raimo Vistbacka /ps
  • Pentti Oinonen /ps
  • Pirkko Ruohonen-Lerner /ps
  • Pertti Virtanen /ps
  • Pietari Jääskeläinen /ps