TALOUSARVIOALOITE 113/2007 vp

TAA 113/2007 vp - Sinikka Hurskainen /sd ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen hammaslääkärikoulutuksen lisäämiseen

Eduskunnalle

Jonot julkisen sektorin hammashuollossa ovat olleet kohtuuttoman pitkiä jo jonkin aikaa ja miltei riippumatta potilaan kotikunnasta. Hammaslääkäripula koskettaa kuitenkin erityisesti Itä- ja Keski-Suomea. Tähän tarpeeseen vastaisi hyvin hammaslääkärikoulutuksen aloittaminen Kuopion yliopistossa.

Hammaslääketieteen asemaa ja tulevaisuutta pohtinut selvitysmies esitti raportissaan opetusministeriölle, että koulutuspaikkoja tulisi lisätä nykyisestä noin sadasta 160:een. Tuolloin tavoitteena olisi noin 150 tutkintoa vuodessa. Lisäkoulutuspaikat tulisi sijoittaa Kuopion yliopistoon, jotta Itä- ja Keski-Suomen hammaslääkärivajeeseen saataisiin pysyvä ratkaisu. Huomioon on otettava myös se, että Kuopion yliopistolla on valmiudet aloittaa hammaslääkäreiden koulutus jo ensi vuoden syksyllä.

Koulutuksen alkuvaiheessa vuosittaiset kustannukset ovat opetusministeriön selvitysmiehen mukaan noin 2,9 miljoonaa euroa ja vuodesta 2013 eteenpäin noin 5,3 miljoonaa euroa vuodessa.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2008 talousarvioon momentille  29.50.01 lisäyksenä 2 900 000 euroa hammaslääkärikoulutuksen aloittamiseen Kuopion yliopistossa.

Helsingissä 24 päivänä syyskuuta 2007

  • Sinikka Hurskainen /sd
  • Merja Kuusisto /sd
  • Katja Taimela /sd
  • Matti Saarinen /sd
  • Kari Kärkkäinen /kd
  • Lauri Kähkönen /sd
  • Reijo Laitinen /sd
  • Pentti Tiusanen /vas
  • Kari Rajamäki /sd