TALOUSARVIOALOITE 1174/2006 vp

TAA 1174/2006 vp - Päivi Räsänen /kd 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen sosiaalialan osaamiskeskusten toimintaan

Eduskunnalle

Vuodesta 2002 lakisääteiset sosiaalialan osaamiskeskukset perustettiin turvaamaan sosiaalipalvelujen sekä sosiaalialalla tarvittavan asiantuntemuksen kehittyminen ja välittyminen. Osaamiskeskusten avulla haluttiin myös turvata sosiaalialan koulutuksen ja käytännön työn yhteys sekä kehittämistoiminnan käytännön toteutuminen.

Osaamiskeskukset syntyivät alueiden tarpeiden pohjalta ja niiden erilaisista lähtökohdista. Tämä ainutlaatuinen syntyprosessi on johtanut siihen, että osaamiskeskukset ovat nopeasti asettuneet osaksi sosiaalialan kehittämisjärjestelmää. Sosiaali- ja terveysministeriön teettämän tutkimuksen mukaan osaamiskeskukset koetaan kunnissa tärkeimpinä kumppaneina heti kuntien välisen yhteistyön jälkeen. Kunnissa ollaan myös varsin tyytyväisiä osaamiskeskusrakenteen tuomiin hyötyihin.

Valtionavun väheneminen 2 500 000 euroon johtaa osaamiskeskusten toiminnan supistami-seen, joka voi heikentää huomattavasti osaamiskeskusten toimintaedellytyksiä tulevaisuudessa.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2007 talousarvioon momentille  33.32.39 lisäyksenä 1 500 000 euroa sosiaalialan osaamiskeskusten perusrahoituksen turvaamiseen.

Helsingissä 22 päivänä syyskuuta 2006

  • Päivi Räsänen /kd