TALOUSARVIOALOITE 1338/2001 vp

TAA 1338/2001 vp - Matti Väistö /kesk 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen tuki- ja liikuntaelinsairauksien ennaltaehkäisyyn

Eduskunnalle

Tuki- ja liikuntaelinsairaudet ovat yleistyneet maassamme nopeasti. Tule-sairaudet ovat eniten työstä poissaoloon johtavien pitkäaikaissairauksien ryhmä. Yli 30-vuotiaista yli miljoonalla on jokin krooninen tule-sairaus. Tilapäisistä reumaattisista kivuista kärsii tai on kärsinyt viimeksi kuluneen kuukauden aikana 1,7 miljoonaa suomalaista. Tule-sairauksien perusteella eläkettä saavien 55—64-vuotiaiden määrä on kaksinkertaistunut 20 vuodessa.

Maassamme tarvitaan Pohjois-Karjala-projektin kaltaista terveyskampanjaa tule-sairauksien ennalta ehkäisemiseksi. Pitkäjänteisellä ja eri tahojen yhteisellä toiminnalla on saavutettavissa tuloksia, joilla kyetään vähentämään tuki- ja liikuntaelinsairauksia ja parantamaan ihmisten toimintakykyä sekä yleistä terveyttä ja elämänlaatua.

Terveyskampanja voisi käynnistyä alueellisena kampanjana esimerkiksi Pohjois-Karjalasta. Saadut kokemukset ja toimintamallit olisi sitten asteittain siirrettävissä maan muillekin alueille.

Edellä olevan perusteella ehdotan kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2002 talousarvioon momentille  33.53.50 lisäyksenä 1 000 000 euroa tuki- ja liikuntaelinsairauksien ennaltaehkäisyyn.

Helsingissä 18 päivänä syyskuuta 2001

  • Matti Väistö /kesk