TALOUSARVIOALOITE 135/2007 vp

TAA 135/2007 vp - Antti Kaikkonen /kesk ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Suomen Kuluttajaliitto ry:lle

Eduskunnalle

Pääministeri Matti Vanhasen toisen hallituksen ohjelmassa halutaan jatkaa edellisen hallituksen työtä kuluttaja-asioiden eteenpäin viemiseksi. Ohjelmassa todetaan, että tarkoituksena on laatia uusi kuluttajapoliittinen ohjelma vuosille 2008—2011, ja siinä otetaan huomioon kuluttajien toimintaympäristön muutokset.

Valtiovarainvaliokunta totesi mietinnössään VaVM 41/2006 vp, että kuluttajien toimintaympäristö muuttuu jatkuvasti yhä haasteellisemmaksi puolueettoman tiedonsaannin kannalta. Tämän vuoksi kuluttajaneuvonnan palveluja tulisi lisätä ja vahvistaa niin, että ne ovat myös alueellisesti tasapuolisia. Valiokunta viittaa myös hallituksen kuluttajapoliittiseen ohjelmaan, jonka tavoitteiden mukaan kuluttajille turvataan riittävä tietopohja ja kyky toimia kehittyvillä markkinoilla. Tämän takia valiokunta lisäsi vuoden 2007 talousarvioon 150 000 euroa Suomen Kuluttajaliitto ry:lle. Tämä oli ensimmäinen kerta, kun Suomen Kuluttajaliiton valtionapua nostettiin 1990-luvun alun jälkeen.

Suomen Kuluttajaliiton voimavarat suhteessa tehtävien määrään ja vaativuuteen ovat olleet vuonna 2007 riittävät eduskunnan täksi vuodeksi tekemän lisäyksen ansiosta. Hallituksen nykyinen budjettiesitys vuodeksi 2008 leikkaisi kuitenkin liiton valtionavun takaisin 1990-luvun alun tasolle. Suomen Kuluttajaliiton valtionapu on vuonna 2007 ollut 629 000 euroa. Mikäli valtionapu putoaa hallituksen esityksen mukaisesti 479 000 euroon, tarkoittaa tämä noin 25 %:n laskua liiton nykyisestä valtionavusta. Tällöin järjestöllä ei ole kaikilta osin mahdollisuuksia pitää kiinni nykyisestä asiantuntemuksesta ja työvoimasta. Tämä vaikuttaisi välittömästi kuluttajien neuvonnan ja edunvalvonnan tuntuvana heikkenemisenä yhä monimutkaistuvassa toimintaympäristössä.

Eduskunnan valtiovarainvaliokunta antoi budjettikäsittelyn yhteydessä jo syksyllä 2003 lausuman, jossa kiinnitettiin vakavaa huomiota kuluttajapolitiikan määrärahatilanteeseen. Valtiovarainvaliokunta totesi resurssien niukkuuden heikentävän kansalaisten oikeusturvaa ja asettavan ihmiset eriarvoiseen asemaan. Valiokunnan mukaan tehtävien asianmukainen hoitaminen edellyttää jatkossa sitä, että toimintaa arvioidaan niin organisaation kehittämistarpeiden kuin tarvittavien voimavarojenkin kannalta.

Suomen Kuluttajaliitto ry on kuluttajien etua valvova kansalaisjärjestö. Liitto neuvoo ja palvelee kuluttajia oikeudellisissa ja taloudellisissa asioissa sekä elintarvikkeita, ravitsemusta, terveyttä, turvallisuutta ja ympäristöä koskevissa kysymyksissä. Liitto antaa myös kuluttajaneuvontaa ja neuvoo asumisasioissa. Suomen Kuluttajaliitto korostaa eettisyyttä ja kestäviä valintoja sekä edistää reilua kauppaa. Liitto julkaisee neljä kertaa vuodessa ilmestyvää Kuluttajan Nappo -lehteä (entinen Kuluttajauutiset).

Suomen Kuluttajaliitto kokoaa kuluttaja-asemastaan kiinnostuneet ihmiset toimimaan etujensa puolesta vapaan kansalaistoiminnan keinoin. Liiton jäseniä ovat 64 paikallista kuluttajayhdistystä eri puolilla Suomea. Jäseniksi ovat liittyneet myös yksitoista valtakunnallista järjestöä ja vajaat kolmesataa yksityishenkilöä, jotka ovat liittyneet ns. suorajäseniksi.

Elävä järjestötoiminta on tärkeä osoitus kansalaisyhteiskunnan toimivuudesta. Järjestötyössä mukana oleminen opettaa kansalaisyhteiskunnassa tarvittavia vuorovaikutuksen ja vastuullisuuden taitoja ja harjaannuttaa ihmisiä ottamaan kantaa yhteiskunnallisiin asioihin. Samalla se antaa heille arkipäivän selviytymisessä tarvittavia tietoja ja taitoja. Järjestötyötä tukemalla yhteiskunta tukee kansalaisten mahdollisuuksia vaikuttaa. Kuluttajatoiminnalla on tärkeä rooli myös markkinoiden toimivuuden kannalta. Lainsäädäntötyössä kaivataan jatkuvasti kuluttajanäkemystä. Myös elinkeinonharjoittajille kuluttajien kannat ovat tärkeitä. Yhteiskunnan etu on, että kuluttajien ääni kantautuu päätöksentekoon ja että kuluttajien näkemys on mahdollisimman kattava ja asiantunteva. Tämä edellyttää kuluttajien järjestötoimintaa.

Kuluttajaliike tarvitsee valtion tukea niin, että kuluttajien järjestötoiminnalla on riittävät edellytykset toimia kansallisesti ja kansainvälisesti. Markkinoilla esiintyvien epäkohtien poistaminen vaatii nopeasti ja vahvasti reagoivaa kuluttajaa ja kuluttajaliikettä viranomaistoiminnan rinnalle. Vapaaehtoinen kuluttajien järjestötoiminta tarvitsee taloudellisesti riittävät edellytykset vastatakseen tehokkaasti myös tulevaisuuden haasteisiin yhä laajemmassa kansainvälisessä toimintaympäristössä.

Kuluttajien toimintaympäristö muuttuu yhä haasteellisemmaksi tasa-arvoisen oikeusturvan ja puolueettoman tiedonsaannin kannalta. Monet elinkeinoelämän käyttämät rahoituskanavat ovat Suomen Kuluttajaliitolta poissuljetut, ja siksi valtionapu on liiton toiminnan kulmakivi. Jotta suomalainen kuluttajaliike pysyisi hengissä, tulee eduskunnan ottaa tämä huomioon valtion talousarviota vuodelle 2008 käsitellessään.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2008 talousarvioon momentille  32.40.50 lisäyksenä 150 000 euroa Suomen Kuluttajaliitto ry:n toiminnan turvaamiseen.

Helsingissä 24 päivänä syyskuuta 2007

  • Antti Kaikkonen /kesk
  • Jukka Mäkelä /kok
  • Tuija Nurmi /kok
  • Kari Rajamäki /sd
  • Johanna Sumuvuori /vihr
  • Paavo Arhinmäki /vas
  • Miapetra Kumpula-Natri /sd