TALOUSARVIOALOITE 240/2007 vp

TAA 240/2007 vp - Krista Kiuru /sd ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen rakennetyöttömyyden purkuun ja työttömien saamiseen yleisille työmarkkinoille Satakunnassa

Eduskunnalle

Porissa työttömiä on edelleen yli koko maan keskiarvon, vaikka työllisyystilanne on kehittynyt viime vuosina myönteisesti. Kuitenkin esimerkiksi teollisuus- ja elinkeinoelämä kärsivät työvoimapulasta. Vaikka nuorten työttömien määrä on laskenut, vaikeasti työllistyvien osuus on 70 % kaikista työttömistä.

Vuosina 2006 ja 2007 valtioneuvosto on jakanut TE-keskuksille työvoimapoliittisiin toimenpiteisiin (työvoimakoulutus, työllisyystuet sekä muita työvoimapoliittisia menoeriä) noin 492 miljoonaa euroa. Satakunnan TE-keskuksen osuus on vuosina 2005 ja 2007 jäänyt alle 29 miljoonan, mutta vuosina 2004 ja 2006 summa ylitti 29 miljoonaa.

Työvoimakoulutukseen on panostettava jatkossakin, jotta rakennetyöttömyyden purkua ja työttömien saamista yleisille työmarkkinoille voidaan jatkaa. Aktiivitoimenpiteitä ei voida loppuvuonna 2007 pitää alkuvuoden tasolla, työllisyysmäärärahat loppuivat lisärahan puuttuessa jo alkuvuonna. Satakunnassa toimenpiteet edellyttävät loppuvuonna vielä kolmea miljoonaa euroa.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2008 talousarvioon momentille  32.80.51 lisäyksenä 32 000 000 euroa rakennetyöttömyyden purkuun ja työttömien saamiseen yleisille työmarkkinoille Satakunnassa.

Helsingissä 24 päivänä syyskuuta 2007

  • Krista Kiuru /sd
  • Antti Vuolanne /sd
  • Sampsa Kataja /kok
  • Jukka Gustafsson /sd