TALOUSARVIOALOITE 25/2003 vp

TAA 25/2003 vp - Tarja Cronberg /vihr ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Pohjois-Karjalan työvoima- ja elinkeinokeskuksen Tekes-yksikön toimintaan

Eduskunnalle

Pääministeri Vanhasen hallitusohjelman mukaisesti on valtion talousarvioon lisätty mm. teknologiamäärärahoja. Jotta maakunnat voisivat hyödyntää näitä rahoja entistä paremmin, tulee myös työvoima- ja elinkeinokeskuksissa olevien Tekes-yksikköjen voimavaroja vahvistaa. Valtion vuoden 2004 talousarvioesityksen momentilla 32.10.22 on huomioitu teknologiamäärärahan lisäyksestä johtuva 550 000 euron summa asiantuntijoiden palkkaukseen alueelliseen ja kansalliseen teknologialähtöiseen asiakastyöhön. Lisäksi määrärahan mitoituksessa on lisäyksenä otettu huomioon 500 000 euroa TE-keskusten lisääntyvien tehtävien takia ja 154 000 euroa neljän henkilötyövuoden siirtona momentilta 32.24.21.

Muutaman viime vuoden aikana on maahamme perustettu 19 uutta teknologia-asiantuntijan virkaa, yhtäkään niistä ei Pohjois-Karjalaan. Myös maakunnan yritysten panostus tutkimus- ja kehittämistoimintaan on heikko: tällä hetkellä vain 1/3 muun maan vastaavasta panostuksesta. Pohjois-Karjalassa onkin selkeä tarve teknologiarahoituksen lisäämiseen. Maakunnan tavoitteena on positiivinen kasvu tutkimus- ja kehittämisaktiviteeteissa. Tästä on osoituksena mm. Karelia MetPlast 2007 -ohjelma. Tarkoituksena on lisätä sekä teknologiarahoituksen vaikuttavuutta, verkottuneisuutta että määrää. Nyt maakunta tarvitsee julkista tukea tavoitteilleen.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta lisää valtion vuoden 2004 talousarvioon momentin  32.10.22 perusteluihin maininnan, että teknologiamäärärahasta osoitetaan 220 000 euroa Pohjois-Karjalan työvoima- ja elinkeinokeskuksen Tekes-yksikköön kahden uuden teknologia-asiantuntijaviran perustamiseen.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2003

  • Tarja Cronberg /vihr 
  • Lauri Kähkönen /sd
  • Eero Reijonen /kesk