TALOUSARVIOALOITE 612/2002 vp

TAA 612/2002 vp - Reijo Kallio /sd ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen kansallispuistohankkeisiin Satakunnassa ja Varsinais-Suomessa

Eduskunnalle

Satakunnan ja Varsinais-Suomen rannikolla on vireillä hanke kansallispuiston perustamiseksi. Selkämeren kansallispuisto käsittäisi ulkosaaristoalueet yhtenäisenä vyöhykkeenä Kustavin Seksmiilarin vesiltä Luvian Säppiin sekä lisäksi Rauman kaupungin omistamaa sisäsaaristoa Rauman edustalta. Selkämeren saariston luonto vaihtelee karuista ulkoluodoista sisäsaariston reheviin lehtoihin.

Selkämeren kansallispuiston perustamiseen tähtäävän hankkeen tavoitteena on merkittävän luontonähtävyyden esilläpito sekä luonnontuntemuksen ja luontoharrastuksen lisääminen. Kansallispuistostatus ja puistoon kuuluvat palvelut ovat matkailun edistämisen väline samalla, kun puiston suojelua ohjelmoidaan suotuisalle tasolle. Alueella on paikallisesti panostettu ja panostetaan edelleen kansallispuistotasoisten palveluiden luomiseen.

Selkämeren kansallispuistohanke on ympäristöministeriön valmistelussa ja ns. ratkaisua odottavien kohteiden listalla.

Kokemäen ja Huittisten kaupunkien alueella sijaitseva Puurijärven—Isonsuon kansallispuiston opastuskeskus käsittää laajoja Rannikko-Suomen keidassuovyöhykkeeseen kuuluvia suoalueita ja matalan, rehevän Puurijärven. Kansallispuisto on erityisen tunnettu linnuistaan. Metsähallitus on rakentanut kansallispuistoon useita lintutorneja ja kulkuyhteyksiä, mutta Metsähallituksen käytettävissä olevat niukat resurssit eivät ole riittäneet alueella tarvittavan opastuskeskuksen rakentamiseen. Opastuskeskuksella olisi maakunnan ja seudun matkailua kehittävä vaikutus. Keskuksen toiminnan ylläpitäjiksi on tarkoitus etsiä eri toimijoita (yritykset, kunnat).

Tavoitteena on, että valtion lähivuosien investointiohjelmaan voitaisiin ottaa mukaan tarvittavat määrärahat Puurijärven-Isonsuon kansallispuiston kehittämiseen liittyvän opastuskeskuksen rakentamiseen sekä muun palveluvarustuksen kehittämiseen.

Edellä olevan perusteella ehdotamme kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2003 talousarvioon momentille  35.20.22 lisäyksenä 800 000 euroa ja lisää momentin perusteluihin maininnan, että määrärahasta osoitetaan 100 000 euroa Selkämeren kansallispuiston ja 700 000 euroa Puurijärven ja Isonsuon kansallispuiston kehittämiseen liittyvän opastuskeskuksen rakentamiseen sekä muun palveluvarustuksen kehittämiseen.

Helsingissä 1 päivänä lokakuuta 2002

  • Reijo Kallio /sd
  • Katja Syvärinen /vas
  • Pirkko Peltomo /sd
  • Leea Hiltunen /kd
  • Veijo Puhjo /vas
  • Anne Holmlund /kok
  • Jouni Lehtimäki /kok
  • Timo Kalli /kesk
  • Juha Korkeaoja /kesk