TALOUSARVIOALOITE 877/2002 vp

TAA 877/2002 vp - Jari Leppä /kesk 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen maantien 4143 perusparantamiseen Heinolassa

Eduskunnalle

Maantie 4143 on usean kylän tärkeä kulkuväylä Heinolan, Mäntyharjun ja Jaalan alueilla, joiden taajamissa asukkaat joko käyvät työssä tai toimivat yrittäjinä joutuen käyttämään tietä päivittäin. Tien merkitys ammattimaiselle tavaraliikenteelle on todella suuri. Alueelta tehtävät useat päivittäiset metsäteollisuuden, Woikosken sekä maatalouden kuljetukset helpottuisivat ja nopeutuisivat maantien parantamisen jälkeen. Tien vaikutuspiirissä on satoja kesäasukkaita, joiden liikkuminen lisää runsaasti tien liikennettä. Tien käyttöä tulee merkittävästi lisäämään myös perustettava Repoveden kansallispuisto, jonne kuljetaan huomattavassa määrin maantien 4143 kautta.

Maantien 4143 päällystämättömät ja päällystetyt osuudet vuorottelevat. Päällystämätön osa on etenkin Heinolan puolella erittäin kuoppainen, ja urat ovat olleet vähäisen sorastuksen ja lanauksen vuoksi syvät.

Edellä olevan perusteella ehdotan kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2003 talousarvioon momentille  31.24.21 lisäyksenä 1 000 000 euroa maantien 4143 perusparantamiseen Heinolassa.

Helsingissä 1 päivänä lokakuuta 2002

  • Jari Leppä /kesk