TALOUSARVIOALOITE 882/2010 vp

TAA 882/2010 vp - Minna Sirnö /vas ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen YK:n kaikkinaisen naisten syrjinnän poistamista koskevan yleissopimuksen (CEDAW) tunnettavuuden lisäämiseen

Eduskunnalle

Suomi allekirjoitti 17.7.1980 YK:ssa vuonna 1979 hyväksytyn yleissopimuksen kaikkinaisen naisten syrjinnän poistamisesta (CEDAW, Naisten oikeuksien sopimus). Heinäkuussa 2010 tuli kuluneeksi 30 vuotta Suomen sitoutumisesta sopimukseen. Tämä merkkivuosi antaa erityisen aiheen tehdä sopimusta paremmin tunnetuksi Suomessa.

Suomella on hyvä kansainvälinen maine hyvinvointiyhteiskuntana, jossa kunnioitetaan ihmisoikeuksia ja sukupuolten tasa-arvo on kehittynyt pitkälle. Maineemme tasa-arvon mallimaana haastaa lisäämään CEDAW-sopimuksen tunnettuutta sekä tietoa ja keskustelua siitä, missä asioissa Suomi on toteuttanut hyvin sopimuksen velvoitteita ja missä kysymyksissä meillä on vielä kehitettävää. Naisten oikeuksien sopimus tunnetaan Suomessa huonommin kuin muut maatamme sitovat ihmisoikeussopimukset.

Naisten syrjinnän poistamista käsittelevä CEDAW-komitea on moittinut Suomea liian vähäisestä sopimusta koskevasta tiedottamisesta.

Eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunta kiinnitti huomiota CEDAW-sopimuksen merkitykseen lausunnossaan valtioneuvoston ihmisoikeuspoliittisesta selonteosta. Valiokunta toi esiin sopimuksen syrjintäkiellon laaja-alaisuuden verrattuna muihin ihmisoikeussopimuksiin. Laaja-alaisuus ilmenee mm. siinä, että sopimus edellyttää kiinnittämään huomiota naista alistaviin kulttuurisiin käytäntöihin ja yksityiselläkin elämänalueella tapahtuvaan naisten syrjintään. Valiokunta nosti esiin myös CEDAW-sopimuksen ja Pekingin toimintaohjelman kiinteän yhteyden, jonka CEDAW-komitea on todennut suosituksissaan. Pekingin toimintaohjelman kansallinen toteuttaminen on keskeinen tapa toteuttaa CEDAW-sopimuksen velvoitteita. Sopimuksen laaja-alaisuus tarkoittaa edelleen sitä, että muidenkin ihmisoikeussopimusten turvaamien oikeuksien toteutumista on arvioitava sukupuolinäkökulmasta.

Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta piti tärkeänä, että CEDAW-komitean Suomelle antamat suositukset ja kehotukset otetaan aktiivisesti huomioon suomalaisen tasa-arvopolitiikan suunnittelussa ja toteuttamisessa. Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan kannanoton toteuttaminen edellyttää, että tietoisuutta sopimuksesta ja sen merkityksestä parannetaan sekä viranomaisten että kansalaisyhteiskunnan piirissä.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2011 talousarvioon momentille  24.90.50 lisäyksenä 200 000 euroa YK:n kaikkinaisen naisten syrjinnän poistamista koskevan yleissopimuksen (CEDAW) tunnettavuuden lisäämiseksi.

Helsingissä 20 päivänä syyskuuta 2010

  • Minna Sirnö /vas
  • Tuula Peltonen /sd
  • Elisabeth Nauclér /r