TALOUSARVIOALOITE 913/2001 vp

TAA 913/2001 vp - Tuija Nurmi /kok ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Lahden ratapihan kunnostamiseen

Eduskunnalle

Kerava—Lahti-oikorata on päätetty rakentaa. Tämä on kaukonäköinen ja välttämätön ratkaisu liikenteen sujumisen kannalta.

Oikoradan myötä junaliikenteen kapasiteetti lisääntyy, junat nopeutuvat ja kasvavat. Tällöin on vaarana, että Lahteen syntyy kiskoliikenteen liikennesumppu, ellei liikenteen läpäisymahdollisuutta varmisteta etukäteen.

Nykyisin Lahden rautatieasemalla on vain kolme lyhyehköä henkilöliikenneraidetta sekä kapeat ja matalat matkustajalaiturit. Pääraiteiden kiskot ovat loppuun kulutettuja ja täysikokoiset tavarajunat mahtuvat vain yhdelle ratapihan raiteelle.

Lahden ratapihaa ympäristöineen on laajennettava ja kunnostettava jo ennen oikoradan rakennusaikaista liikennettä ja välttämättömiä turvalaitemuutoksia niin, että muutostyöt ylipäänsä ovat nykyisessä infrastruktuurissa valvonnassa ja että junaliikenne voi jatkua keskeytyksittä. Nykysuunnitelman mukaan kunnostus- ja laajennustyöt ajoittuvat vuosille 2004—2006, mikä sijoittuu pahimpaan mahdolliseen ruuhkaan eli oikoradan liikenteen avaamiseen.

Edellä olevan perusteella ehdotamme kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2002 talousarvioon momentille  31.40.21 lisäyksenä 1 700 000 euroa Lahden ratapihan kunnostamiseen.

Helsingissä 18 päivänä syyskuuta 2001

  • Tuija Nurmi /kok
  • Tero Mölsä /kesk